W dniach 4-6 sierpnia 2023 roku odbędzie się 8. edycja festiwalu biegów górskich GORCE ULTRA-TRAIL®. Fundacja Run Vegan zaprasza w malownicze Gorce do Ochotnicy Dolnej na biegową ucztę!
30.07.2023 r.
Przed nami kolejna – już 8. – edycja Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail®. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-6.08.2023 r., czyli tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia.
- Bazą wydarzenia będzie po raz kolejny Ochotnica Dolna, gdzie znajdzie się Biuro Zawodów oraz start i meta wszystkich dystansów.
- W tym roku zawodnicy będą mogli ponownie wybrać spośród 8 dystansów o długości od 5 do 163 km, natomiast nowością tegorocznej edycji będzie klasyfikacja drużynowa. Po 2 latach przerwy do programu wydarzenia wrócą również biegi dla dzieci czyli “Biegi Dziupiontek i Chodoków”.
- Zapisy: 4-6 sierpnia: Biuro Zawodów w Ochotnicy Dolnej
Gorce Ultra-Trail® to wyjątkowy festiwal biegów górskich, gdzie sport amatorski, regionalna kultura i tradycyjna muzyka spotykają się na jednym wydarzeniu. Trasy prowadzą w okolicach wyniosłych wież widokowych, przez zachwycające pięknem tereny Gorczańskiego Parku Narodowego. Na stromych podbiegach i szybkich zbiegach zawodnicy mijają leśne okolice, górskie potoki i łąki pełne kwiatów, z których rozpościerają się widoki na majestatyczne Tatry.
Charakterystyczna dla GUT jest oprawa muzyczna: z serc płynąca muzyka podhalańskich Górali. Przyjazd w Gorce to także doskonała okazja do poznania smaku lokalnych produktów i degustacji potraw serwowanych przez przesympatyczne Panie z kilku Kół Gospodyń Wiejskich. Jak wynika z doniesień biegaczy, jednym z najatrakcyjniejszych elementów tras letniego Gorce Ultra-Trail są górskie potoki, które schładzają rozgrzane przez wysiłek nogi. Bieganie w górach to wyjątkowa przygoda, która daje szansę każdemu zmierzyć się ze swymi słabościami i odkrywać pokłady wewnętrznej mocy!
HARMONOGRAM STARTÓW:
Piątek, 4 sierpnia 2023:
- GUT 5 km: bieg pod górę w stylu alpejskim
- GUT 163 km: najdłuższy, dla najbardziej zaawansowanych uczestników
Sobota, 5 sierpnia 2023 – dzień “ultra i prawie ultra”:
- GUT 102 km: ok. 4250 m przewyższenia, dla zaawansowanych zawodników
- GUT 84 km: ok. 4030 m przewyższenia, dla biegaczy zaawansowanych, trasa wymagająca technicznie
- GUT 48 km: ok. 2380 m przewyższenia, dla średniozaawansowanych biegaczy i debiutantów ultra
- GUT 33 km: ok. 1570 m przewyższenia, dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, żeby wystartować na dystansie ultra, ale 20 km “to już za mało”
Niedziela, 6 sierpnia 2023 – dzień “krótkich dystansów”:
- GUT 20 km Ochotnica Challenge: piękna trasa dla szybkich biegaczy lub górskich debiutantów, z punktem kontrolnym na gorczańskiej wieży
- GUT 12 km:doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy Dolnej
- Bieg Dziupiontek i Chodoków
Trasy biegów Gorce Ultra-Trail prowadzą przez 3 powiaty (nowotarski, limanowski i nowosądecki), 9 gmin (Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica, Łącko, Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem) i 3 nadleśnictwa, a trasa koronnego dystansu GUT 102 biegnie przez Gorczański Park Narodowy i ma limit zawodników ze względu na ochronę przyrody parku.
Coraz więcej biegaczy z regionu
Na listach startowych GUT z roku na rok pojawia się coraz większa liczba biegaczy z gmin, na terenie których odbywa się festiwal. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej, Kasinki, Krościenka i Mszany coraz chętniej wychodzą z roli tylko obserwatorów wydarzenia i sami stają na linii startu! Wskazuje to na aktywizację sportową mieszkańców okolicznych wsi, co jest ważnym krokiem w stronę utrzymania zdrowia i dobrej formy fizycznej. Rokrocznie wzrasta także liczba wolontariuszy z regionu, szczególnie dzieci i młodzieży!
Klasyfikacje i nagrody
Na wszystkich dystansach obowiązują klasyfikacje OPEN Kobiet (K) i Mężczyzn (M), a dodatkowo będzie miała miejsce klasyfikacja w kategoriach wiekowych K/M: do 35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat oraz 56+ (nie dotyczy to biegów GUT 163 i GUT 5).
Organizatorzy przewidzieli także dodatkowe klasyfikacje i nagrody w kategoriach:
- Najstarszy Ultras – który ukończy dystans ultra:
GUT 163, 102, 84 lub 48 (K/M)
- Mieszkaniec gminy Ochotnica Dolna: dystanse GUT 20 i GUT 12, miejsca I-III K/M
- Klasyfikacja drużynowa (odrębny regulamin)
Nagrodzeni zostaną zdobywcy miejsc I-III w klasyfikacji OPEN K/ M na wszystkich dystansach oraz zdobywcy miejsc I – III w kategoriach wiekowych biegów wymienionych wyżej.
Na dystansie GUT 163 (100 mil) statuetki otrzymają zawodnicy z miejsc I – VI OPEN K/M.
Pakiet startowy
W ramach pakietu startowego każdy biegacz otrzyma dedykowany komin z logo wydarzenia, imienny numer startowy, pamiątkowy medal na mecie za ukończenie biegu, upominki od Partnerów imprezy, punkty żywieniowe (szczegóły w Regulaminie), specjalnie przygotowane na GUT piwo OWCA RUN od Partnera GUT – Browaru Podgórz, a także wodę i posiłki na trasie oraz mecie biegu.
Atrakcje i Miasteczko Biegowe
Podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail czekać będą na biegaczy i osoby towarzyszące liczne atrakcje w Miasteczku Biegowym.
Będzie można skosztować między innymi wyjątkowych kulinariów ochotnickich przygotowanych przez sympatyczne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz odwiedzić stoiska z lokalnymi produktami.
Aktualne informacje dotyczące wydarzenia są na bieżąco umieszczane na stronie facebookowej https://www.facebook.com/gorceultratrail
Organizator: Fundacja Run Vegan / Współorganizator: Gmina Ochotnica Dolna /Partnerzy instytucjonalni: Gorczański Park Narodowy, Lasy Państwowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Podhalańska / Partnerzy: Browar Podgórz, Restauracja OCH
Informacje szczegółowe: www.gorceultratrail.pl
Najbardziej aktualne informacje – na FB: https://www.facebook.com/gorceultratrail
Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.
Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami.