16 września 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1437 Views

Andrzej Kowalik wystartuje w projekcie Ultra X, nowym cyklu biegów etapowych w najpiękniejszych miejscach na Ziemi.

W dniach 5-13 października 2019 roku w Jordanii odbędzie się jeden z biegów w ramach nowego cyklu 250-kilometrowych biegów etapowych Ultra X, rozgrywanych w najpiękniejszych miejscach na Ziemi. W ramach współpracy z organizatorami biegu, naszym „wysłannikiem” podczas wszystkich biegów będzie Andrzej Kowalik. Zapraszamy na krótką rozmowę z Andrzejem przed jego pierwszym startem w Jordanii.

16.09.2019 r.

Ultra X to projekt stworzony przez Jamie Sparks’a i Sama Hewarda w oparciu o ich doświadczenia z Wadi Rum Ultra w Jordanii. Projektodawcy twierdzą, że wzięcie udziału w etapowym ultra w odległym zakątku ziemi to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wyzwań dla biegacza. W związku z tym postanowili stworzyć cykl wielodniowych biegów w różnych zakątkach globu – Ultra X. Każdy bieg ma mieć dystans około 250 km i być podzielony na 5 etapów (od 30 do 80 km). Zwieńczeniem cyklu mają być mistrzostwa Ultra X organizowane co dwa lata.

W tym roku odbył się już etapowy bieg na Sri Lance, w październiku biegacze pobiegną w Jordanii, a w listopadzie w Meksyku. Na przyszły rok zaplanowano 3 nowe lokalizacje: Chiny, Boliwia i Azory.

W dniach 5-13 października 2019 roku odbędzie się bieg w Jordanii. W ramach współpracy z organizatorami biegu, naszym „wysłannikiem” podczas wszystkich biegów będzie Andrzej Kowalik. Zapraszamy na krótką rozmowę z Andrzejem przed jego pierwszym startem w Jordanii.

Monika Bartnik: Ultra X to nowy projekt biegowy składający się z 6 biegów wieloetapowych, w których do pokonania jest łącznie 250 km w ciągu 5 dni. Jakie kraje odwiedzisz w czasie realizacji całego projektu? Czy to kraje, w których miałeś już okazję biegać czy będą to biegowe debiuty? Startu, w których miejscach szczególnie nie możesz się doczekać?

Andrzej Kowalik: Kraje, które odwiedzę podczas realizacji projektu Ultra X to: Jordania, Meksyk, Sri Lanka, Azory, Boliwia i Chiny. Będą to moje pierwsze wizyty w tych miejscach i na pewno bardzo fascynujące. Ciężko wybrać jakiś szczególny bieg, ponieważ każdy z nich ma coś w sobie i odbywają się w przepięknych miejscach na Ziemi. Starty będą odbywać się w bardzo zróżnicowanych terenach i strefach klimatycznych. takich jak: pustynia, góry, wulkany, las deszczowy, co na pewno zapewni niesamowite przeżycia i widoki na trasie. Na razie dostępne są profile dwóch biegów, czyli Jordania i Meksyk. Obecnie trwają zapisy na Sri Lankę i wkrótce dostępne będą Azory.

MB: Pierwszy bieg z cyklu Ultra X, w którym weźmiesz udział odbędzie się już w październiku w Jordanii. To już za „chwilę”. Jak się do niego przygotowujesz?

AK: Bieg w Jordanii jest organizowany na słynnej pustyni Wadi Rum (Dolina Księżyca), która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Trudnością w tym starcie będzie temperatura dochodząca w październiku do 38 stopni w cieniu i przebywanie na pustyni przez 5 dni poza cywilizacją. Ultra X to test organizacji. Uczestnik musi dobrze zaplanować każdy szczegół związany ze sprzętem obowiązkowym oraz z żywnością na 5 dni, dlatego ten pierwszy wyjazd będzie prawdziwym testem i sprawdzianem przed kolejnymi.

MB: Kolejny bieg z cyklu, który odbędzie się jeszcze w tym roku to Meksyk. Brzmi mocno egzotycznie …

AK: Meksyk – Kanion Coopera (miedziany), bardzo trudny technicznie górski teren z dużą ilością przewyższenia, więc bieg zapowiada się bardzo emocjonująco. Trasa to dystans 250 km i 11 835 metrów przewyższenia. Sierra Madre Zachodnia to potężny masyw górski położony w zachodnim Meksyku, który rozciąga się na długości 1500 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Obszar ten od XV wieku zamieszkują Indianie Tarhumara, którzy są wyśmienitymi biegaczami. Żyją oni w kanionach północnej części gór. Trasa biegu przebiega przez liczne wąwozy i kaniony. Najbardziej słynnym miejscem w tej części jest Miedziany Kanion o długości 50 km, który otoczony jest stromymi ścianami sięgającymi do 1500 metrów.

MB: Każdy z biegów to około 250 km podzielone na 5 dni biegu. Patrząc na Twoje doświadczenia biegowe, w tym m.in. udział w biegach należących do cyklu Ultra Trail World Tour wydaje się, że sam dystans nie będzie dla Ciebie największym wyzwaniem… Co szczególnie pociąga Cię w biegach ultra i czy miałeś już okazję brać udział w biegach etapowych?

AK: Doświadczenie, które zdobyłem podczas startów w cyklu UTWT jest solidną podstawą, aby wystartować w nowym wyzwaniu, którym jest Ultra X. W biegach ultra pociąga mnie nieprzewidywalność, poznawanie kolejnych pasm górskich i pokonywanie swoich słabości. Nie brałem jeszcze udziału w biegach etapowych i nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, ale mam nadzieję szybko to nadrobić. Sam jestem ciekaw jak zachowa się mój organizm przez 5 dni poza cywilizacją oraz jak będzie się regenerował po każdym etapie.

MB: Formuła wieloetapowych biegów Ultra X zakłada samowystarczalność. Na trasie i w obozie zawodnicy muszą sami zadbać o swoje wyżywienie. Organizator zapewnia na trasie wodę, namioty, pomoc medyczną oraz transport bagażu pomiędzy obozami. Czy po raz pierwszy będziesz miał możliwość udziału w biegu o takiej formule? Co w związku z formułą biegu będzie dla Ciebie największym wyzwaniem? Jak będziesz się do tej formuły przygotowywał?

AK: Po raz pierwszy będę brał udział biegu w takiej formule, czyli samowystarczalność. Przygotowania i logistyka to jeden z kluczowych obszarów każdego wyścigu Ultra X. Limit bagażu na cały ekwipunek biegacza to 12,5 kg, w tym m.in. śpiwór, karimata, buty, ubrania, plecak, bidony, czołówka, power bank, apteczka, żywność (Liofy, żele, elektrolity, recovery itp.). Każdy z zawodników musi mieć minimum 2000 kalorii na każdy dzień, dlatego ważne jest dokładne obliczenie żywności na cały wyjazd. Najważniejszym elementem podczas startów będzie odżywianie, nawadnianie organizmu oraz regeneracja. Nie pozostaje nic innego jak tylko podnieść rękawicę i zmierzyć się z tym wyzwaniem 🙂 Trzymajcie mocno kciuki, bo łatwo nie będzie.

MB: Trzymamy kciuki i życzymy dobrej zabawy!

Podczas biegu w Jordanii pierwszego dnia do pokonania jest 46 km, drugiego – 50 km, trzeciego – 67 km, czwartego 46 km, piątego – 40 km.

WIĘCEJ INFORMACJI O BIEGACH ETAPOWYCH ULTRA X ZNAJDZIECIE NA NASZEJ STRONIE >>> TU

Zapraszamy na stronę Ultra X

Fan page Ultra X, profil na Instagramie oraz Twitterze.

Zdjęcia z  biegów: materiały prasowe organizatora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *