7 lipca 2020 By Slider, ŚWIAT With 18807 Views

Artsakh Ultra 2021. Organizator Badwater zaprasza na nowy etapowy bieg w Republice Artsakh.

AdventureCORPS® – organizator kultowego już ultramaratonu Badwater® w Dolinie Śmierci – zaprasza na Artsakh Ultra, nowy 6-dniowy bieg etapowy na dystansie 160 mil (260 km). Start będzie zlokalizowany w Armenii, a meta w Republice Artsakh, położonej na jej terytorium.

———————————————————————————–

Impreza inauguracyjna odbędzie się w dniach od 30 sierpnia do 4 września 2021 roku.

Artsakh, w czasach radzieckich znany jako Górny Karabach, jest fascynującym, cudownym krajem, o którym niewiele osób słyszało, a jeszcze mniej go odwiedzało. Celem organizatorów jest zmiana obu tych faktów poprzez ściągnięcie biegaczy z całego świata do Artsakh. Organizatorzy zakładają udział 50 biegaczy reprezentujących co najmniej dziesięć różnych krajów.

Trasa biegu Artsakh Ultra prowadzona będzie przede wszystkim na szlaku Janapar, oznakowanego szlaku turystycznego przez góry, doliny i wioski Górskiego Karabchu.

Pierwszy etap wyniesie 22 mil / 36 km; następne cztery etapy będą wahały się od 26 do 34 mil (42 do 55 km), a ostatni etap będzie wynosił 16 mil / 26 km. Przy całkowitej odległości 260 mil (860 m) przewyższenia będą wynosić 26 000 stóp (8000 m+) na trasie.

Trzy noce biegacze spędzą w namiotach, pozostałe trzy w hotelu. Na trasie będzie zapewniony transport bagażu, biegacze muszą być jednak samowystarczalni pod względem jedzenia podczas samego biegu.

Chociaż trasa będzie niesamowicie piękna i pełna wyzwań, sam wyścig będzie również wciągającym doświadczeniem kulturowym. Każdego dnia trasa będzie przebiegać przez jedną lub więcej wiosek, również noclegi są zaplanowane wioskach i miastach lub w ich pobliżu. Biegacze będą mieli okazje spróbować lokalnego jedzenia. Będą cieszyć się muzyką ormiańską, tańcem i kulturą.

Po drodze biegacze odwiedzą 1000-letnie ormiańskie kościoły, klasztory i miejsca historyczne, w tym m.in. klasztory Dadivank, Gandzasar i Hakobvank, gorące źródła Zuar, szczyt Kachaghakaberd, rzeźbę „We Are Our Mountains” w Stepanakert i kanion Hunot. Miasta i wsie na trasie to Car, Karvachar, Zuar, Vank, Patara, Stepanakert i Shushi.

Ostatni etap rozpocznie się od festiwalu zorganizowanego przez rząd Artsakh w stolicy Stepanakert, a zakończy się uroczystym ogniskiem, muzyką i przyjęciem w mieście Shushi, znanym jako stolica kultury Artsakh.

Program Artsakh Ultra 2021
29 sierpnia 2021 r. | Niedziela | Check-In w hotelu
30 sierpnia 2021 r. | Poniedziałek | przejazd autobusem z Yerevan do Vardenis; ETAP 1: Vardenis, Armenia – Tsar, Artsakh (Camp)
31 sierpnia 2021 r. | Wtorek | ETAP 2: Tsar – Karvajar – Nor Verinshen – Zuar Hot Springs (Camp)
1 września 2021 r. | Środa | ETAP 3: Zuar Hot Springs – Dadivank Monastery – Zuar Hot Springs (Camp)
2 września 2021 r. | Czwartek | ETAP 4: Zuar Hot Springs – Andzavner – Vank – Gandzasar Monastery (Hotel)
3 września 2021 r. | Piątek | ETAP 5: Vank – Hakobvank – Kachaghakaberd – Patara – Stepanakert (Hotel)
4 września 2021 r. | Sobota | ETAP 6: Stepanakert – Vararakn Canyon – Shushi – Hunot Canyon – return to Shushi (Hotel)
9/5 Sunday: Bus drive from Shushi to Yerevan

Limit biegaczy: 50
Opłata: 2900 dolarów | od 1 marca – 3200 dolarów
Opłata obejmuje:
1. 4 noclegi w hotelach ( Erywań – przed wyścigiem), Vank (koniec etapu 4), Stepanakert (koniec etapu 5) i Shushi (koniec etapu 6).
ransfer z lotniska w Erywaniu do hosta w Erewaniu po przylocie do Armenii. Podobnie, transfer z powrotem na lotnisko w Erywaniu po zakończeniu wyścigu.
2. Transport autobusowy z Erywania do Vardenis (trzy godziny jazdy, przed etapem 1).
3. Transport autobusowy z Shushi do Erywania (pięć godzin jazdy, dzień po ostatnim etapie).
4. Namiot kempingowy na końcach Etapu 1, Etapu 2 i Etapu 3.
5. Śniadanie każdego ranka.
6. Obiady na końcu Etapów 1, 2 i 3, plus bufet na mecie, a następnie kolacja na koniec Etapu 6. (Biegacze będą jeść samodzielnie w restauracjach sąsiadujących z hotelem po Etapie 4 w Vank i na Scenie 5 w Stepanakert.)
7. Transport bagażu podczas wyścigu.
Wszelkie opłaty za wstęp związane z odwiedzeniem klasztoru Dadivank, klasztoru Gandzasar, gorących źródeł Zuar i innych atrakcji turystycznych.
8. Wiza turystyczna Republiki Artsakh.
9. Różne atrakcje kulturalne i festiwalowe na trasie.
10. Pomoc medyczna (Wszyscy biegacze muszą jednak okazać dowód ubezpieczenia ewakuacyjnego.)
11. Pamiątki (m.in. magazyn Ultra Arts / Route Book, koszulka, czapka i więcej)
12. Klamra pasa finiszera.

Lokalnym partnerem charytatywnym AdventureCORPS jest organizacja pozarządowa Trails For Change, która opracowuje i prowadzi Szlak Janapar, a także inne szlaki w Artsakh i Armenii.

 

1 Responses

  1. Trasa szlaku jest na pewno dość interesująca, ale istnieją pewne niuanse dotyczące jej lokalizacji. Ponieważ Republika Artsakh nie istnieje na mapach świata, jest to nierozpoznana republika z spornymi terytoriami między Armenią a Azerbejdżanem. A jeśli pamięć się nie zmienia, Polska nie rozpoznaje takich formacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *