2 grudnia 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 424 Views

Sierre Zinal 2021 | Szwajcaria

Sierre Zinal – jeden z najważniejszych i najstarszych wyścigów górskich, wchodzący również do cyklu Golden Trail Series oraz zaliczający się do Mountain Running WMRA World Cup – rozpoczął przygotowania do organizacji imprezy w 2021 roku.

—————————————————————————————————————–

2.12.2020 r.

Bieg górski Sierre Zinal odbywa się w spektakularnej scenerii Val d’Annivers, w samym sercu Alp Szwajcarskich. Wyjątkowa trasa poprowadzona od Sierre do Zinal pozwala podziwiać otoczenie pięciu czterotysięczników: Weisshorn (4506 m n.p.m.), Zinalrothorn (4221 m n.p.m.), Obergabelhorn (4073 m n.p.m.) Matterhorn ( 4478 m n.p.m.) i Dent Blanche (4357 m n.p.m.).
W ciągu 48 edycji Sierre Zinal ugruntował swoją pozycję jednego z najważniejszych wyścigów górskich – nie tylko z uwagi na długą historię, która sięga 1974 roku, ale także ze względu na piękno trasy. To również bieg niezwykle popularny wśród biegaczy (4000 zarejestrowanych każdego roku) i gromadzący światową elitę tego sportu, która co sezon przyjeżdża, aby ścigać się w sercu kultowego alpejskiego pasma górskiego Europy.

Sierre Zinal od lat jest także jedynym biegiem, który jest jednocześnie częścią dwóch dorocznych cykli zawodów o ogromnym światowym prestiżu: Salomon Golden Trail World Series i Mountain Running WMRA World Cup.

Foto Roger Epiney

Foto Roger Epiney

Edycja Sierre Zinal z 2019 roku przeszła do historii jako niepowtarzalna. Ustanowiono rekord trasy zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet, a dokonało tego dwoje wspaniałych biegaczy. Hiszpan Kilian Jornet zdobył swoje siódme złoto i ostatecznie pobił rekord Jonathana Wyatta z wynikiem 2:25:35, a Szwajcarka Maude Mathys zdobyła złoto kobiet, a także ustanowiła kobiecy rekord trasy z wynikiem 2:49:28.

W 2020 roku w wyniku ograniczeń spowodowanych pandemią covid-19, komitet organizacyjny biegu był zdeterminowany, by nie odwoływać biegu. Nie była możliwa klasyczna formuła zawodów, więc rywalizacja odbyła się w formie wirtualnej. Takie zawody trwały przez miesiąc.

W 2021 organizatorzy chcieliby powrócić do tradycyjnej formuły zawodów i jeśli sytuacja tylko na to pozwoli odbędą się w formule klasycznego biegu górskiego tak jak przez wiele poprzednich lat. Ponieważ sytuacja epidemiczna pozostaje nieprzewidywalna organizatorzy rozpatrują też wersje alternatywne, dające jak najwięcej zadowolenia wszystkim biegaczom, a jednocześnie dostosowujące się do bieżącej sytuacji.

Organizatorzy zapewniają, że priorytetem są zawody w formule jednodniowej, które zaplanowano na 7 sierpnia 2021 roku, jednak proszą, by mieć na uwadze, że format zawodów może ulec zmianie. Jako opcja alternatywna rozpatrywana jest otwarta formuła trwająca od 2 sierpnia do 12 września 2021 i zostanie zorganizowana wtedy i tylko wtedy, gdy nie będą dozwolone duże zgromadzenia. W przypadku zmiany formatu biegu organizatorzy gwarantują zwrot części wpisowego

Kalendarz rejestracji

  • 1 lutego 2021 roku – dla osób, które wybrały start + pakiet hotelowy i szkoleniowy
  • 14 lutego 2021 roku – dla lokalnych biegaczy
  • 2 kwietnia 2021 roku – dla wszystkich pozostałych

 

 

 

 

Sierre Zinal
Start: 7 sierpnia 2021, Sierre
Dystans: 31 km
Przewyższenie: 2200 m+
Rekord trasy: 2:25:35 – Kiljan Jornet

Więcej informacji na stronie biegu www.sierre-zinal.com
Facebook: SierreZinalOfficial

/opracowanie Andrzej Gałązka/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *