13 stycznia 2020 By RUNSTYLE, WYDARZENIA With 1446 Views

Biegun Zimna 2020. Trzydniowy Festiwal Fundacji „Kierunek Ultra”

W dniach 31 styczeń – 2 lutego 2020 roku Fundacja „Kierunek Ultra” organizujemy trzydniowy Festiwal biegów, filmów i spotkań – Biegun Zimna.

Biegun Zimna to trzydniowy Festiwal organizowany w dniach 31 styczeń – 2 lutego 2020 roku przez Fundację „Kierunek Ultra”. 

Impreza składa się z kilku bloków:

31 styczeń – godz. 19.00 – bieg nocny nazwany przez nas Nocny patrol – dystans 12,5 km, ścieżka prowadzi traktem, lasem, szutrem, zero asfaltu, a wszystko w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego. Start i meta w położonej na skraju lasu pensjonacie Sowa w Lipniaku (ok 10 km od Suwałk). Ognisko rozpoczyna i kończy bieg.
1 luty – godz. 10.00 – Biegówki na biegunie – bieg narciarski stylem klasycznym o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki, dystans 12 lub 4 km, impreza dla małych i dużych dzieci. Bieg odbędzie się na trasie Papiernia na specjalnie przygotowanej do tego pętli.
1 luty – godz. 13.30 – spotkania i projekcje filmowe w ramach Lądek Film Tour w Hotel Loft, Suwałki.

Zaproszeni goście to:
1. Patrycja Bereznowska – mistrzyni Badwater , dystans 135 mil, czyli 217 km z depresji -85 m na wysokość 2530 m n.p.m. pokonała w czasie 24:13:24 poprawiając rekord Amerykanki Alyson Venti sprzed 3 lat o godzinę i 40 minut! Zwyciężczyni Spartatlonu, wielokrotan mistrzyni śwaita i Europy w biegach 24 – godzinnych. W mistrzostwach świata w biegu 24- godzinnym w Albi w roku 2019r zdobyła brąz, czym potwierdziła, że należy do najlepszych biegaczek ultra świata.

2. Piotr Hercog – Zawodnik Salomon Suunto Team specjalizujący się w ultramaratonach górskich. Pierwszy zawodnik spoza Rosji, który wygrał ekstremalny Baikal Ice Marathon . Organizator biegów górskich, m.in. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Supermaraton Gór Stołowych
Od 25 lat uprawia sporty oudorowo – wytrzymałościowe. Uczestnik kilkudziesięciu zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie, m.in. AbuDhabi Adventure Challenge, Adventure Race World Championship, AR Word Series. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca Pucharów Polski w Imprezach na Orientację. Uczestnik zagranicznych wyjazdów eksploracyjnych i PZA do jaskiń Austrii, Ukrainy czy Chin. Wspinał się w Tatrach, Alpach i Pamirze. Od 2008 specjalizuje się w biegach górskich ultra, gdzie czołowe miejsca zajmował w takich biegach jak: UTMB, Ultra Trail Majorka, Transvulcania, Gore-Tex Transalpine, TransGranCanaria, UTMF.

3. Arkadiusz Makowski wraz z Agatą Wilk prowadzą blog Smaczne Podróże, na którego łamach opisują wyjazdy zarówno bliskie, jak i dalekie. Blog powstał w 2015 roku i od tamtego momentu pojawiło się na nim wiele podróżniczych relacji. W ciągu ostatnich kilku lat Arek odwiedził różne zakątki świata takie jak: Nepal, Kirgistan, Filipiny, czy Grenlandię. Odbył też sporo podróży w mniej egzotyczne miejsca takie jak Hiszpania, Włochy, czy Słowenia. W skrócie; pracuje, podróżuje, prowadzi bloga i do tego w miarę możliwości promuję rodzimy region; Suwalszczyznę. Od pewnego czasu towarzyszy mu Agata Wilk, która jest również zaprawiona w podróżniczych bojach; przez 6 miesięcy podróżowała samotnie po Ameryce Południowej, mieszkała rok na Antarktydzie, kilkukrotnie była na trekingu w Nepalu, odwiedziła Pakistan. Ostatnio wspólnie podróżowali po Indonezji i to właśnie o niej opowiedzą nam na Biegunie Zimna —  będzie to ciepły akcent w zimowy wieczór :). Zaprezentują film wideo, a następnie opowiedzą o swojej miesięcznej podróży po wyspie Bali, Flores oraz spotkaniu z największymi jaszczurkami świata w Parku Komodo.
4. Emilia Ułanowicz – fotograf, jej prace będą obecne na Biegunie Zimna. Jak mówi o sobie: „Robię zdjęcia, bo najzwyczajniej w świecie to lubię i po prostu chcę to robić. Fotografuję od niemal 20 lat. Specjalizuję się w fotografii portretowej i reportażu”

Spotkania będą przeplatane projekcją filmów w ramach Lądek Tour Festiwal – 3 filmy z Festiwalu Górskiego im A. Zawady :
Spectre Expedition. To the end of the Earth – Najlepszy film o górach wysokich z 2019 r. Niesamowita opowieść o marzeniu trzech kumpli o zdobyciu najodleglejszego szczytu na ziemi – leżącym na Antarktydzie Spectre. 2000 km, 200 kg, 65 dni, 3 facetów, 1 góra.
Weight of Water – Grand Prix 2019 r. Historia niewidomego sportowca, który postanowił przepłynąć kajakiem Wielkiego Kanionu. Motywacja Erica to pragnienie przeżycia ulotnego tu i teraz, walka ze strachem i niepokojem, które są w nas.
Run Free. The True Story of Caballo Blanco – najlepszy firlm o biegach górskich z 2015 r. dokument o zyciu legendarnego biegacza Micah True czyli Caballo Blanco (Biały Koń), pochodzącego z tajemniczego plemienia Indian Tarahumara, był jednym z bohaterów książki Christophera McDougalla „Urodzeni biegacze”

2 luty – godz. 10.00 -Śnieżna Odyseja – bieg na dystansie 27 km ścieżkami północnej części Wigierskiego Parku Narodowego. Bieg z 1 pkt ITRA, 340 m przewyższeń. Nieodkryte przez wielu miesjce, szczególnie zima, gdzie lodowiec pozostawił po sobie ślady w postaci licznych kemów, moren, pagórków; będzie las, będzie szutr, droga…najbardziej pofałdowana część WPN. Start i meta – Sowa Lipniak, do 14ej czekamy na śmiałków.

Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk.

Więcej informacji na www.biegunzimna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *