10 września 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 638 Views

Canfranc-Canfranc 2023 – Classic Mountain Race [podsumowanie]

10 września 2023 roku odbył się kolejny bieg w cyklu Valsir Mountain Running World Cup 2023. Tym razem zawodnicy mieli do pokonania dystans 16 km / 1600 m+ w ramach Canfranc-Canfranc w Hiszpanii. Po raz kolejny w ten weekend wśród kobiety wygrała Muthoni Njeru, jako pierwszy mężczyzna na mecie zameldował się Adil Moussaoui.

10.09.2023 r.

Portal runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem medialnym Valsir Mountain Running World Cup 2023.

Piątkowy vertical dał nam przedsmak tego, jak się biega w Canfranc-Canfranc i Pirenejach Aragońskich. Dzisiejszy wyścig górski na dystansie 16 km / 1600 m+ w stylu klasycznym był kolejnym etapem – i drugim biegiem w ramach Canfranc-Canfranc – tegorocznego Pucharu Świata w Biegach Górskich Valsir.

W piątek w kategorii kobiet wygrała Joyce Muthoni Njeru (KEN), wśród mężczyzn – Joe Steward (Wielka Brytania). Muthoni Njeru w niedzielę wróciła na 16-kilometrową trasę. Po nocnej burzy w niedzielny poranek znowu było pogodnie, ale deszcz sprawił, że niektóre części trasy były bardzo śliskie. Większa część tej trasy przebiega po bardzo nierównym terenie, a przewyższenie wynoszące 1600 m+ sprawia, że jest to trasa wymagająca. Zaczynając od nieco ponad 1000 m, biegacze rozpoczynają od krótkiego, płaskiego odcinka, po czym na 5,8 km rozpoczynają strome podejście do La Moleta (2572 m). Następnie rozpoczyna się długi, ale techniczny zbieg aż do mety.

Wielu zawodników, którzy wystartowali w piątek, wzięło także udział w niedzielnym wyścigu. W wyścigu kobiet oznaczało to, że Joyce Muthoni Njeru i Lucy Murigi z Kenii ponownie będą ze sobą rywalizować. Na linii startu stanęły również Camilla Magliano (ITA) i Charlotte Cotton (BEL). Olivia Magnone (FRA), piątkowa wicemistrzyni, nie wróciła do rywalizacji. W wyścigu mężczyzn z piątkowej piątki powrócili Remi Leroux (CAN) i Adil Moussaoui (MOR).

Rywalizacja kobiet

Od samego startu prowadziła Muthoni Njeru. Oczywistym już jest, że czuje się komfortowo biegnąc z przodu i wyraźnie tutaj również chciała to zrobić. Tuż za nią biegły Murigi oraz Magliano. Na najwyższym punkcie wyścigu, w La Moleta, było już jasne, jak bardzo Muthoni Njeru uciekła pozostałym zawodniczkom.

Szczyt zdobyła w czasie: 1.09.14. Pięć minut za nią była Murigi. Magliano traciła 90 sekund do Murigi. Muthoni Njeru nadal zwiększała przewagę na długim zbiegu, ale chwilami wydawało się, że utyka i wróży to kłopoty. Kiedy jednak dotarła do końca zbiegu, ponownie ruszyła płynnym krokiem. Dało jej to zwycięstwo z czasem 1.58.57.

Murigi utrzymała drugie miejsce, kończąc wyścig z czasem 2.10.32, a Magliano była trzecia z dwiema minutami straty.

Rywalizacja mężczyzn

Wyścig kobiet od samego początku był rozstrzygnięty. Rywalizacja mężczyzn była zupełnie odmienna – trójka najlepszych zawodników stale się zmieniała na trasie. Na początkowych etapach rywalizowali ze sobą m.in. Leroux, Alvaro Asanz (ESP) i Eduardo Hernandez (ESP). Leroux jako pierwszy wszedł na szczyt La Moreta w czasie 1.03.49, ale Osanz deptał mu po piętach.

Ostatecznie zwyciężył Moussaoui z czasem 1,47,52, ale na sprinterskim finiszu dogonił go Hernandez, który zajął drugie miejsce zaledwie 12 sekund za nim. Osanz był na trzecim miejscu z zaledwie 20-sekundową stratą. Villamuera i Leroux po raz kolejny finiszowali na czwartym i piątym miejscu.