24 lipca 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 950 Views

Chudy Wawrzyniec 2020: trzy dni rywalizacji

Rok 2020 wywrócił do góry nogami rynek biegowy w Polsce i na świecie. W czerwcu wróciła rywalizacja w kameralnych biegach, a także tych organizowanych na długich dystansach – głównie w górach. Jedną z imprez, która odbędzie się w sierpniu jest ultramaraton Chudy Wawrzyniec w Beskidzie Żywieckim. Formuła zawodów została zmodyfikowana – biegacze będą startować indywidualnie, przez trzy dni – 8, 9 i 15 sierpnia. Trwa dodatkowa rejestracja.


Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych biegów górskich w Polsce – pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. Tegoroczne zawody odbędą się na dystansach 50, 80 i 100 km, a dla mniej zaprawionych w bojach będzie 20-kilometrowa, „młodsza siostra” Chudego – Mała Rycerzowa.

foto Piotr Dymus

Na trasie 80 km rywalizować będą czołowi polscy biegacze, bowiem dystans ten to Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Na liście startowej są m.in. Edyta Lewndowska, Bartosz Gorczyca i Kamil Leśniak – cała trójka ma na koncie medale mistrzostw Polski z biegów górskich, a Edyta dodatkowo worek medali z biegów ulicznych oraz stadionowych.
Trasy Chudego Wawrzyńca i Małej Rycerzowej rozpoczynają się w Rajczy, a kończą w Ujsołach. Ciekawostką jest fakt, że ostateczną decyzję o dystansie, biegacze startujący w Chudym podejmują już na trasie – po minięciu 40. kilometra.

————————-

Dodatkowe zapisy

Zawodnicy, którzy byli zgłoszeni do udziału w zawodach w I terminie wybierali dzień startu spośród 8, 9 i 15 sierpnia. Część zawodników zrezygnowała z biegu lub przepisała pakiet starowy na przyszły rok, co pozwoliło uruchomić dodatkowe zapisy. – Udostępniliśmy 150 miejsc dla osób, które nie zdążyły zapisać się w styczniu i lutym, bo właśnie w lutym wyczerpał się limit miejsc – mówi Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca. – Nasza tegoroczona formuła zakłada, że – poza zawodnikami z mistrzostw Polski – każdy startuje sam, między godziną 4 a 10. Meta jest otwarta do godziny 21, więc każdy musi oszacować, o której powinien ruszyć na trasę, żeby zmieścić się w limicie czasu. Ten wynosi 16 godzin. To nasza tegoroczna formuła w wielkim skrócie, istotnych szczegółów jest znacznie więcej, a znaleźć je można na stronie biegu –  www.chudywawrzyniec.pl – podkreśla Książkiewicz, który w maju, w ramach treningu przebiegł najdłuższą z tras Chudego.

————————-

Bieganie charytatywne

Edycja 2020 jest kolejną, w której biegacze mogą zaangażować się w pomoc Fundacji Braci Golec, która rozwija talenty muzyczne dzieci z Żywiecczyzny. W tym roku w ramach pakietów charytatywnych udało się zebrać 4305,60 zł – to kwota, dzięki której podopieczni Fundacji mogli wziąć udział w obozie górskim. Dodatkowo biegacze licytowali numery startowe, a dochód z licytacji został przekazany: wspomnianej Fundacji Braci Golec, Żywieckiej Fundacji Rozwoju, Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz na rzecz akcji Czyste Beskidy.
Więcej szczegółów o imprezie i zapisy znajdują się na stronie www.chudywawrzyniec.pl. Informacje dotyczące biegu pojawiają się też regularnie na profilu imprezy na Facebook’u.
Organizatorem zawodów jest Fundacja Krok do Natury. Honorowy patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Śląskiego i Starosta Żywiecki.

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *