8 sierpnia 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 454 Views

Chudy Wawrzyniec: Kamil Leśniak i Dominika Stelmach mistrzami Polski

Tegoroczna edycja ultramaratonu Chudy Wawrzyniec odbywa się w formule trzydniowej – pierwszego dnia – 8 sierpnia – na trasie 80 km rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Biegacze startowali w upale, który już od godzin porannych dawał się we znaki. Drugi dzień rywalizacji – już jutro, a trzeci – w sobotę, 15 sierpnia. Poza 80 km, zawodnicy startują na 100, 50 i 20 km. Końcowa klasyfikacja poszczególnych tras (nie wliczając mistrzostw Polski) powstanie dopiero za tydzień.

———————————————————————————————

8.08. 2020 r.

Tegoroczna edycja może odbyć się pod warunkiem zmiany formuły – poza podziałem imprezy na trzy dni, start jest otwarty aż sześć godzin, a biegacze ruszają na trasy w 10-sekundowych odstępach czasowych. Tym samym kontakt między zawodnikami jest ograniczony. Na udział w takiej formule zdecydowało się blisko 1000 biegaczy.

Dzisiejsza rywalizacja wzbudziła olbrzymie emocje, bowiem od startu na prowadzniu była dwójka biegaczy – Dominika Stelmach i Kamil Leśniak. Przez dużą część dystansu biegli razem, a na 20 kilometrów do mety mieli ponad dwudziestominutową przewagę nad trzecim w stawce – Robertem Faronem (w tym miejscu Kamil był na prowadzeniu i biegł sam, ale nieco dalej Dominika zdołała zawodnika Salco Garmin Team dogonić i zmotywować do przyspieszenia na ostatnich 10 kilometrach). Ostatecznie Kamil zwyciężył, uzyskując wynik 8:16:59.

– Było naprawdę gorąco, szczególnie na końcówce, czuję się bardzo przegrzany – mówił niedługo po przekroczeniu linii mety 27-letni Kamil Leśniak. – Dzisiejszy bieg rozpoczął się dość nietypowo, bo po szybkim starcie na początkowym, asfaltowym odcinku, na którym objąłem prowadzenie, rozładowała mi się czołówka, a było jeszcze ciemno, dlatego zaczekałem na kolegów biegnących za mną. Niedługo później dołączyła do nas Dominika Stelmach i to ona zaczęła nadawać tempo. Było ono dla mnie komfortowe. Biegłem z nią ok. 50 km. W tej chwili mogę ocenić, że brak startu wspólnego wyszedł mi na dobre, bo nie było szybkiego początku, co zazwyczaj odbija się na samopoczuciu w drugiej części trasy, szczególnie w takim upale.

Zwyciężczynią Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie została wspomniana już Dominika Stelmach, która dotarła do mety niespełna sześć minut za najlepszym z mężczyzn – Kamilem Leśniakiem. Jej wynik to 8:22:44. Upał, wywrotka i podkręcenie kostki nie przeszkodziły wicemistrzyni świata w dlugodystansowym biegu górskim z 2018 roku w poprawieniu rekordu trasy kobiet (do dzisiaj należa on do Ewy Majer) – aż o pół godziny. Według Dominiki, start w 10-sekundowych odstępach czasowych, który miał zminimalizować kontakt między zawodnikami, nie miał większego wpływu na rywalizację.

– Przypomnę, że do rywalizacji w ramach MP było nas zgłoszonych tylko cztery. Na tak długim dystansie szansa, że będziemy biec razem była zatem niewielka. Tym bardziej, że każda z nas ma swoje atuty, jesteśmy różnymi zawodniczkami – podkreśliła najszybsza z kobiet dzisiejszej rywalizacji. – Jako dziecko jeździłam w te okolice na narty, do Żabnicy. Nie pamiątam jednak zbyt wiele z tamtych czasów. Ja zakochana w Beskidzie Niskim, po dzisiejszym dniu stwierdzam, że tutaj też jest fantastycznie. Jest dużo takich „dzikich” miejsc, a z perspektywy uniwersalnej biegaczki moją uwagę zwróciły nie tylko górskie szlaki, ale także nieuczęszczane asfaltowe drogi – idealne na treningi maratońskie. Aż się dziwię, że maratończycy tutaj nie przyjeżdżają. Myślę, że ja zacznę.
Z powodu kontuzji z rywalizacji wycofał się jeden z faworytów – Bartosz Gorczyca.


Najlepsze zawodniczki i najlepsi biegacze w 6. PZLA Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie:
Kobiety:
1. Dominika Stelmach (RK Athletics) – 8:22:44
2. Paulina Tracz (Salco Garmin Team) – 9:01:04
3. Edyta Lewandowska (Elitesports/Dynafit Team) – 9:26:39

Mężczyźni:
1. Kamil Leśniak (Salco Garmin Team) – 8:16:59
2. Robert Faron (Salco Garmin Team) – 9:00:57
3. Rafał Kot (Muar Running Team) – 9:05:04

Chudy Wawrzyniec to ultramaraton odbywający się od 2012 roku na szlakach Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Start biegu jest w Rajczy, a meta w Ujsołach. Organizatorem Chudego Wawrzyńca jest Fundacja Krok do Natury. Honorowy patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Śląskiego i Starosta Żywiecki.

Więcej szczegółów o imprezie znajduje się na stronie www.chudywawrzyniec.pl. Informacje dotyczące biegu pojawiają się też regularnie na profilu imprezy na Facebook’u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *