27 marca 2020 By POLSKIE DROGI, Slider With 1060 Views

CITY TRAIL- podsumowanie sezonu 2019/2020

To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020.

———————————–

Jedynie w trzech lokalizacjach – Lublinie, Łodzi i Warszawie udało się dokończyć rywalizację. W siedmiu pozostałych – Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu cykl zakończono po pięciu biegach, a klasyfikację generalną stworzono na podstawie trzech (a nie czterech) najlepszych występów. Mimo skrócenia edycji, od września 2019 do marca 2020 odbyły się 53 biegi, w których wzięło udział ponad 9 000 dorosłych biegaczy i 3 500 dzieci. Średnia frekwencja biegu głównego wyniosła 492 uczestników, a dodając biegające dzieci i młodzież, w każdej imprezie brało udział średnio 682 zawodników.
Niespodziewane skrócenie edycji
Biegi CITY TRAIL są organizowane na dystansie 5 km na terenach lasów i parków. Pierwsze zawody odbyły się w styczniu 2010 roku – w Poznaniu. Od 2012 roku impreza ma charakter ogólnopolski. Edycja 2019/2020 rozpoczęła się 28 września 2019 w Bydgoszczy. Miała zakończyć się 29 marca 2020 – także w bydgoskim Myślęcinku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju ostatnie biegi odbyły się 8 marca w Łodzi i Warszawie.

Epidemia koronawirusa totalnie postawiła na głowie nasze dotychczasowe życie – zarówno prywatne, jak i zawodowe. Jako organizatorzy musieliśmy podjąć wiele trudnych decyzji i to w bardzo krótkim czasie. Jesteśmy wdzięczni naszym biegaczom za wyrozumiałość – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL. – Odwołanie biegów to w naszym przypadku początek łańcucha zmian. Musieliśmy zmodyfikować zasady przyznawania nagród w cyklu Grand Prix, a także zrezygnować z uroczystych gal podsumowujących edycję, podczas których miały być wręczone nagrody oraz medale. Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Sytuacja jest dynamiczna, na ten moment odłożyliśmy w czasie możliwość odbierania pamiątkowych medali w formule, jaką wymyśliliśmy – głównie w sklepach sieci Sklep Biegacza. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji.

———————————–

Poznań, Szczecin i Warszawa na czele

25 809 – to suma zawodników, którzy wzięli udział w 53 imprezach edycji 2019/2020. Liczba unikalnych uczestników wyniosła z kolei 9 049. Sklasyfikowanych zostało 5044 zawodników. Aby zostać sklasyfikowanym należało ukończyć trzy lub cztery biegi (w zależności od tego, czy w danej lokalizacji odbyło się pięć, czy sześć imprez).


Średnia frekwencja w biegu głównym wyniosła 492 biegaczy, a liderem tej klasyfikacji jest Poznań – 802 zawodników. Drugie miejsce zajmuje Szczecin – 694 biegaczy, a trzecie – Warszawa – 609 uczestników. Dokładnie tak samo wygląda kolejność miast, jeśli weźmiemy pod uwagę największe biegi edycji – w Poznaniu na mecie najliczniejszego biegu zameldowało się 897 biegaczy, w Szczecinie – 746, a w Warszawie – 656. Warto zaznaczyć, że w dwóch największych lokalizacjach – poznańskiej i szczecińskiej obowiązują limity uczestników (odpowiednio 1000 i 800 biegaczy).

Cały świat znalazł się w zaskakującej i nietypowej sytuacji. Teraz jako społeczeństwo musimy skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwu nas wszystkich. Dziękujemy biegaczom za liczny udział w tej edycji CITY TRAIL. Mamy nadzieję, że czas wspólnych aktywności wróci jak najszybciej i będziemy mogli ponownie spotkać się razem na starcie – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik
prasowy Nationale-Nederlanden.

———————————–

Trzydziestolatkowie na czele

Nie jest tajemnicą, że im krótszy dystans, tym więcej biegających kobiet. W cyklu CITY TRAIL od lat procentowy udział kobiet jest wysoki – w sezonie 2019/2020 to 36,4 %, a najwięcej biegających pań jest w Trójmieście – niemal 40%. Najliczniejszą grupą wiekową wśród kobiet jest ta w przedziale 30-39 lat – to 40,5 %. Mężczyźni stanowią ponad 63 % zawodników i tutaj podobnie, jak w przypadku pań – najliczniejszą reprezentację mają „trzydziestolatkowie” – 36,2 %.

———————————–

Wysoki poziom sportowy

Starty w jesienno-zimowych biegach przełajowych stanowią ważny element przygotowania wielu zawodników do sezonu wiosennego i letniego. Potwierdzeniem tych słów jest udział w CITY TRAIL znakomitych biegaczy, wśród których są multimedaliści krajowych mistrzostw, reprezentanci Polski oraz olimpijczycy. Niektórzy z nich startowali w cyklu regularnie, wygrywając końcową klasyfikację. Inni biegali sporadycznie, sprawdzając formę jednorazowo.

Warto podkreślić, że na najszybszych trasach CITY TRAIL, czołowi zawodnicy siedmiokrotnie „łamali” granicę 15 minut, a w listopadowych zawodach w Bydgoszczy, znakomity maratończyk – Błażej Brzeziński ustanowił rekord wszechczasów cyklu. 5 km w leśnych warunkach przebiegł w czasie 14:39. Rekordy tras poprawiali także biegacze i biegaczki w Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu.

———————————–

Wsparcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Zawodnicy startujący w CITY TRAIL mogą biegać charytatywnie. W sezonie 2019/2020 blisko 2500 osób skorzystało z tej opcji, co w efekcie przyniosło ponad 60 000 zł, które trafi na konto Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę!

Przed rokiem wsparliśmy Fundację kwotą 50 000 zł, dwa lata temu było to nieco ponad 30 000 zł, zatem łącznie zebraliśmy już ponad 140 000 złotych – podkreśla Piotr Bętkowski, drugi z organizatorów CITY TRAIL. – Bieganie charytatywne cieszy się w Polsce i na świecie coraz większą popularnością, więc myślimy nad nowymi pomysłami dającymi biegaczom możliwość zrobienia czegoś dobrego – niejako „przy okazji”.

———————————–

CITY TRAIL Junior

W ramach każdego biegu CITY TRAIL odbywają się zawody dla dzieci i młodzieży. Młodzi sportowcy biegają na dystansach 300 m, 600 m, 1 km i 2 km. Zawodnicy są podzieleni na pięć kategorii wiekowych: do 5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, 10-12 lat i 13-15 lat.

W trakcie nieco ponad pięciu miesięcy trwania cyklu CITY TRAIL Junior w biegach wzięło udział łącznie 3 571 dzieci, spośród których 1 936 zostało sklasyfikowanych. Średnia frekwencja w pojedynczym biegu wyniosła 191 dzieci. Biorąc pod uwagę średnią frekwencję, zawody dla juniorów największym zainteresowaniem cieszą się w Poznaniu – w biegach startowało średnio 272 zawodników, Warszawie – 267 biegaczy oraz Bydgoszczy – 263 uczestników. Z kolei największe biegi edycji odbyły się kolejno: w Warszawie – 386 uczestników, Poznaniu – 347 biegaczy oraz Szczecinie – 292 zawodników.

Podobnie, jak przed rokiem w skali całego cyklu najliczniejszą grupą wiekową w biegach CITY TRAIL Junior była ta w przedziale 10-12 lat – uczestnicy w tym wieku stanowili 27,2 % wszystkich młodych biegaczy – o 1,7 % więcej niż przed rokiem.

Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport. W edycji 2019/2020 zawody wsparły miasta: Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Olsztyn, Poznań oraz Szczecin.
Informacje o biegach CITY TRAIL znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

———————————–

Co z wakacyjnymi imprezami ekipy CITY TRAIL?

Od 2015 roku organizatorzy CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizują letnią edycję cyklu – CITY TRAIL onTour, składającą się z dziesięciu biegów. Tegoroczny lipcowy cykl stoi pod znakiem zapytania. Na ten moment trwają natomiast zapisy na dwa wakacyjne biegi ultra organizowane przez ekipę CITY TRAIL – TriCity Trail www.tricitytrail.pl oraz Chudy Wawrzyniec www.chudywawrzyniec.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *