11 listopada 2019 By POLSKIE DROGI With 1567 Views

CITY TRAIL: warszawiacy i lublinianie pobiegli dla Niepodległej

„Szczęście moje mieści się w wyrazie: WOLNOŚĆ” – te właśnie słowa Stefana Żeromskiego towarzyszyły biegaczom startującym w Biegach Niepodległości CITY TRAIL, które odbyły się w weekend 9-10 listopada w Warszawie i Lublinie. Obie imprezy miały wyjątkową oprawę – w całym biegowym miasteczku rozwieszone były flagi narodowe, tuż przed startem, który odbył się o godzinie 11:11 zawodnicy zaśpiewali Hymn Polski, a na mecie czekały okolicznościowe medale.


Warszawa


W warszawskich zawodach uczestniczyło 645 dorosłych i blisko 400 dzieci. Najszybszym na dystansie 5 km okazał się Daniel Żochowski. Jego wynik to 15:53. Drugie miejsce zajął Kamil Zieliński (15:56), a trzecie – Radosław Gromek (15:57). Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Iwona Wicha (czas 18:27). Drugą lokatę wywalczyła Emilia Mazek (18:38), a trzecia była Izabela Parszczyńska (czas 18:54).
– Mimo, że w Warszawie mamy olbrzymi Bieg Niepodległości, uważam, że jest miejsce także na mniejsze imprezy organizowane w celu uczczenia tak ważnego dnia, jak Święto Niepodległości. Cieszę się, że jest coraz więcej takich zawodów – to pozytywne, że ludzie chcą świętować tę rocznicę na sportowo. Z mojej perspektywy oczywiście ważny jest aspekt historyczny, ale to także okazja do szybkiego biegania, bo Biegi Niepodległości oraz inne okolicznościowe zazwyczaj przyciągają duże grono znakomitych zawodników – mówił na mecie Daniel Żochowski, dla którego sobotnie zwycięstwo było pierwszym w historii jesienno-zimowego cyklu.
Kolejny bieg w Warszawie jest zaplanowany na 15 grudnia, a następne: 12 stycznia, 2 lutego, 8 marca. Zawody w Warszawie odbywają się na ścieżkach Lasu Młociny. Meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane na polanie przy ulicy Papirusów, natomiast start – w głębi lasu (1,5 km od mety).

Lublin

Szczególny charakter lubelskiej imprezy przyciągnął sporą grupę biegaczy debiutujących w cyklu CITY TRAIL, ale skusił także stałych bywalców z innych lokalizacji do przyjazdu do Koziego Grodu. Padający od rana deszcz nie ułatwiał biegaczom zadania, ale podkreślał klimat niepodległościowy. Walka o wolną Polskę wymagała niezwykłego hartu ducha i olbrzymiego wysiłku. Bieganie w trudnych warunkach to także swego rodzaju walka – z samy sobą, swoimi słabościami, ale także błotnistymi ścieżkami, czy mokrymi, ciężkimi butami.
– Moja przygoda z bieganiem zaczęła się tak naprawdę od CITY TRAIL – w 2016 roku. Spodobała mi się cykliczna formuła, która pozwala sprawdzać się regularnie na tej samej trasie, co jest wartościowe z punktu widzenia treningowego, ale co jest najważniejsze – CITY TRAIL odbywa się w lesie. Uwielbiam chodzić, biegać po lesie, a mieszkając w dużym mieście nie jest oczywistym, że można na co dzień trenować na leśnych ścieżkach, w naturze. Dzięki CITY TRAIL można oderwać się od miejskiego klimatu – podkreślał na mecie Maciej Hajnrich z Katowic. – Do Lublina przyjechałem po medal, żeby mieć piękną pamiątkę z tego wyjazdu. Bardzo mi się podoba tutaj, nad Zalewem Zemborzyckim – można poczuć się trochę, jak nad morzem. To, że pada deszcz nie jest żadną przeszkodą. Błoto i trudne warunki to kwintesencja biegania w trailu.

W zawodach uczestniczyło 346 dorosłych i 88 dzieci. Najszybszym na dystansie 5 km okazał się Paweł Wysocki. Jego wynik to 17:29. Drugie miejsce zajął Dariusz Samaraczenko (17:39), a trzecie – Piotr Różycki (17:39). Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Dominika Łukasiewicz (czas 19:34). Drugą lokatę wywalczyła Magdalena Sekuła (19:42), a trzecia była Natalia Zych (czas 19:49).
Kolejny bieg w Lublinie jest zaplanowany na 14 grudnia, a następne: 11 stycznia, 1 lutego, 7 marca. Zawody odbywają się na pętli poprowadzonej ścieżkami nad Zalewem Zemborzyckim. Start, meta i biegowe miasteczko będą zlokalizowane w pobliżu Kempingu Dąbrowa.

Na cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden składa się sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej z dziesięciu lokalizacji (poza Warszawą i Lublinem są to: Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Wrocław). Kolejny bieg jest zaplanowany na 16 listopada w Bydgoszczy.
Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *