9 czerwca 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2146 Views

Clementine Geoffray i Stian Angermund wygrywają Trail Short podczas Mistrzostw Świata w Biegach Górskich i Przełajowych Innsbruck-Stubai 2023

8 czerwca 2023 roku w ramach Mistrzostw Świata w Biegach Górskich i Przełajowych Innsbruck-Stubai 2023 odbyła się rywalizacja na dystansie Trail Short. Zwycięzcami zostali Clementine Geoffray oraz Stian Angermund.

9.06.2023 r.

W emocjonującym wyścigu na dystansie 45,2 km / 3121 m+, którego trasa prowadziła z Innsbrucka do Neustift im Stubaital, zwycięzcą wśród mężczyzn został Stian Angermund, a pierwszą kobietą na mecie była Clementine Geoffray.

Na dystansie Trail Short nie zabrakło również świetnych polskich zawodników. Pierwszym Polakiem na mecie ze świetnym 7. miejscem w klasyfikacji generalnej był Andrzej Witek (4:29:21). Rafał Matuszak zajął miejsce 23 z czasem 4:43:38. Michał Rajca z czasem 4:44:26 zajął miejsce 24. Krzysztof Bodurka (4:46:58) zajął miejsce 31. Niestety na ostatnim punkcie przed metą z powodu warunków pogodowych wyścig został wstrzymany – biegu nie udało się ukończyć Martynie Młynarczyk (Kantor). Drużynowo Polacy (mężczyźni) zajęli 4. miejsce.

Norweg Stian Angermund obronił tytuł mistrza w kategorii Short Trail, który zdobył w ubiegłym roku w Tajlandii. Na mecie pojawił się z czasem 4:19, wyprzedzając Brytyjczyka Thomasa Roacha oraz Włocha Lucę del Pero. Angermund i Roach objęli prowadzenie wkrótce po starcie w centrum Innsbrucka. Pierwsze 14, 15 kilometrów pokonali w trio z Jonathanem Albonem. Po 15 km, Norweg zaczął uciekać swoim rywalom. Trasa na Kalkkögel prowadzi przez śliskie pola śnieżne, pomimo tego Stianowi udało się zdobyć ponad 1,5-minutową przewagę. Nie zatrzymał się na żadnym punkcie odżywczym. Przez krótką chwilę wydawało się, że będzie to miało wpływ na ciąg dalszy rywalizacji, ponieważ Stian zwolnił do marszowego tempa tuż przed osiągnięciem najwyższego punktu trasy w schronisku Starkenberger. Na zbiegu Angermund ponownie przyspieszył, cały czas trzymając swoich rywali na dystans. – Zaczęliśmy bardzo szybko. Na pierwszym podejściu zdecydowałem się cisnąć. Ostatni szczyt był trudny i cierpiałem, teraz jestem jednak bardzo szczęśliwy. To był mój wielki cel na ten rok i udało mi się go osiągnąć – powiedział Stian na mecie.

Thomas Roach przekroczył linię mety 2 minuty i 18 sekund po Stianie. – Stian to legenda. Nie wstydzę się, że zająłem drugie miejsce. Jestem absolutnie zachwycony, że zająłem drugie miejsce. Czułem się pewnie i dałem z siebie wszystko – powiedział Thomas Roach na mecie. Trzeci zawodnik  – Luca del Pero – miał stratę 3:04 do Stiana. – Jestem szczęśliwy. Na drugim podejściu mijałem biegacza za biegaczem. Czułem się bardzo dobrze. Ostatni zbieg był szalony – powiedział Luca del Pero na mecie.

Rywalizację wśród kobiet wygrała francuska biegaczka Clementine Geoffray po niezwykle mocnym finiszu. Francuska przekroczyła linię mety przed Judith Wyder ze Szwajcarii, która dominowała w wyścigu przez długi czas. Trzecie miejsce zajęła również zawodniczka ze Szwajcarii – Theres Leboeuf.

Po pierwszych kilometrach prowadzenie objęła Szwajcarka Judith Wyder, która utrzymywała się na pierwszym miejscu przez dobre 30 kilometrów. Po 4 godzinach i 13 minutach Clementine wyprzedziła rywalkę zaledwie kilka metrów poniżej najwyższego punktu trasy na wąskiej ścieżce, utrzymując prowadzenie podczas mocnego zbiegu do Neustift im Stubaital. Potencjalne medalistki Emelie Forsberg (SWE), Caitlin Fielder (NZL) i Eleanor Davis (Wielka Brytania) zajęły 8., 12. i 17. miejsce.

Pełne wyniki Short Trail >>> TU

Pełne wyniki drużynowe Short Trail >>> TU

Portal runanstravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem medialnym Mistrzostw Świata w Biegach Górskich i Przełajowych Innsbruck-Stubai 2023.

Zdjęcia: WTMR 2023 / Innsbruck Tourismus-Bause