15 czerwca 2022 By Slider, TRAVEL With 2753 Views

Co warto zobaczyć w Słowenii? Sprawdź, jeśli wybierasz się na Julian Alps Trail Run by UTMB

We wrześniu wielu polskich biegaczy rusza w kierunku Słowenii, aby wziąć udział w jednej z największych imprez trailowych w tym kraju – Julian Alps Trail Run by UTMB. Wyjazd na bieg to dobra okazja do poznania tej części Słowenii.


13.06.2022 r.

Julian Alps Trail Run by UTMB to bieg, którego trasy poprowadzone są w Alpach Julijskich, czyli w najwyższym paśmie górskim w Słowenii. Alpy Julijskie położone są w północno-zachodniej Słowenii i północno-wschodnich Włoszech. Słoweńska część Alp znajduje się na samym skraju tego pasma górskiego i dlatego wciąż jest mało znana wielu obcokrajowcom.


Alpy Julijskie i Park Narodowy Triglav

Triglav – najwyższy szczyt Słowenii / fot. Janez Mencinger, Turizem Bohinj

Większość powierzchni Alp Julijskich jest częścią Parku Narodowego Triglav, którego nazwa pochodzi od najwyższej góry Parku i całej Słowenii – Triglav (2864 m n.p.m.). Alpy Julijskie od 2003 r. są uznawane za rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera (MAB). Objęte są szczególną ochroną ich zasobów naturalnych i bioróżnorodności. Z tego powodu trasy biegu poprowadzone są tylko po ścieżkach, znajdujących się na granicy parku.


Planujesz w 2022 roku start w Julian Alps Trail Run by UTMB? Zajrzyj do prezentacji wszystkich dystansów. W ramach imprezy, która odbędzie się 16-18 września, biegacze mają do wyboru sześć dystansów od 10 do 170 km.


Kranjska Gora

Kranjska Gora / fot. Boris Pretnar

W Kranjskiej Gorze zlokalizowana będzie meta wszystkich dystansów w ramach Julian Alps Trail Run: 10 km, 15 km 30 km, 60 km, 108 km i 170 km.

Kranjska Gora jest miastem położonym na północno-zachodnim krańcu Słowenii w Alpach Julijskich, w pobliżu granic włoskiej i austriackiej. To najstarszy i popularny wśród turystów z całej Europy ośrodek narciarski w Słowenii. W cieplejsze miesiące Kranjska Gora jest pełna turystów, rowerzystów i wszystkich entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu. Biegacze trailowi ​​dołączą do nich w ostatni wrześniowy weekend, ponieważ wszystkie trasy Julian Alps Trail Run będą miały metę w Kranjskiej Gorze.

Zapraszamy na stronę Kranjska Gora

 Co zobaczyć w okolicach Kranjskiej Gory?

Sava Dolinka

Sava Dolinka to górny bieg rzeki Sawy w północno-zachodniej Słowenii. Długa na 45 kilometrów Sava Dolinka zaczyna się jako Nadiža Creek w dolinie Planicy pod górą Zadnja Ponca w Alpach Julijskich, na wysokości 1222 m, w pobliżu granicy z Włochami. Strumień schodzi pod ziemię wkrótce za jego źródłem i pojawia się ponownie po 5 km na wysokości 842 m n.p.m. w Zelenci, niedaleko Kranjskiej Gory. Dotrzecie tam w zaledwie 30 minut. Źródło rzeki Sava Dolinka jest dobrze znane ze względu na swój zielony kolor.

Jezioro Jasna

Jezioro Jasna / fot. Tomo Jeseničnik

Jezioro Jasna / fot. Tomo Jeseničnik

Jezioro Jasna składa się z dwóch połączonych ze sobą sztucznych jezior u zbiegu potoków Velika Pišnica  i Mala Pišnica. Na dotarcie do niego z Kranjskiej Gory potrzebujecie zaledwie 15 minut.

Jezioro Bled 

Jezioro Bled / fot. Jošt Gantar

Jezioro Bled / fot. Jošt Gantar

Kto nie widział zdjęć jeziora Bled ze wspaniałą wyspą pośrodku? W ciągu ostatnich kilku lat to alpejskie jezioro stało się prawdziwym słoweńskim symbolem. Organizatorzy Julian Alps Trail Run obiecują, że przez dłuższy czas nie zapomnisz widoków ich małej wyspy i jej kościoła, zamku na wzgórzu i szczytów wokół jeziora.

Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj / fot. Tomo Jeseničnik

Jezioro Bohinj / fot. Tomo Jeseničnik

Tylko kilka kilometrów dalej czeka jezioro Bohinj, które jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych: pływania, pływania kajakiem, a nawet wędkowania. 

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Gorge / fot. Jošt Gantar

Wąwóz Gorge / fot. Jošt Gantar

Wąwóz o długości 1600 m, wyrzeźbiony przez rzekę Radovną, znajduje się około 4 km od Bledu.

Słoweńskie Muzeum Górskie (Slovenski planinski muzej)

Słoweńskie Muzeum Górskie / fot. Matjaž Vidmar

Słoweńskie Muzeum Górskie / fot. Matjaž Vidmar

Słoweńskie Muzeum Górskie – miejsce poświęcone alpinizmowi – zlokalizowane jest Mojstranie. To zaledwie 14 km od  Kranjskiej Gory. Stała wystawa zabierze Cię na wycieczkę – wspinaczkę górską – przez historię alpinizmu w Słowenii: to jedenaście sekcji tematycznych i kamieni milowych słoweńskiego alpinizmu, wspinaczki alpejskiej i ratownictwa górskiego. W okresie letnim muzeum czynne jest w godzinach od 9.00 do 17.00. Wejście dla osób dorosłych kosztuje 9 euro. Zapraszamy na stronę muzeum TU


Kobarid

W miejscowości Kobarid zlokalizowany jest start najdłuższego dystansu Julian Alps Trail Run bu UTMB – 170 km.

Kobarid to niewielkie miasto położone u podnóża Alp Julijskich. Dzieje miasta sięgają czasów starożytnych i czasów panowania Rzymu. Jednak w historii zapisała się dopiero wtedy, kiedy w dolinie rzeki Socza przepływającej przez miasto doszło w 1917 r. do wielkiej bitwy między armią włoską i austro-węgierską (Ernest Hemingway opisał je w książce „Pożegnanie z bronią”). Miejsce to znane jest z największego na świece mauzoleum żołnierzy włoskich walczących podczas I wojny światowej.


Dolina Soczy

Dolina Soča jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin w Słowenii. Rzekę Soca wyróżnia krystalicznie czysta i szmaragdowej woda. Dolina to prawdziwy raj dla wszystkich miłośników przyrody, adrenaliny, pieszych wędrówek i biegów przełajowych.


  • Planujesz start w Speed Trail 15 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!
  • Planujesz start w Sky Race 30 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!
  • Planujesz start na dystansie 100 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!
  • Planujesz start w Ultra Trail Julian Alps (UTJA) by UTMB – 170 km? Przeczytaj!

Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *