22 lipca 2023 By RUNSTYLE, WYDARZENIA With 1474 Views

Dominika Cyrbus i Agnieszka Kuehn wokół Mont Blanc dla śnieżnej pantery

28 lipca 2023 roku Dominika Cyrbus i Agnieszka Kuehn ruszają na 170-kilometrową trasę wokół Mont Blanc. Celem akcji jest zebranie funduszy na wsparcie ochrony śnieżnej pantery.


22.07.2023 r.

Jaką trasę pobiegniecie?

Biegniemy trasę wokół masywu Mont Blanc, która przebiega przez trzy państwa: Francję, Szwajcarię i Włochy. Liczy ok. 170 km oraz 10 tys. m przewyższenia. Będziemy starać trzymać się tracka zawodów UTMB, ale w razie potrzeby możemy ją nieco modyfikować. Jesteśmy organizatorkami i uczestniczkami biegu w jednym, dlatego nie musimy sztywno trzymać się reguł, co bardzo sobie cenimy. UTMB wielokrotnie zmieniał trasy biegu, dlatego jest wiele możliwości jego pokonania.

Jak przygotowałyście się do biegu od strony logistycznej?

Noclegi na trasie znalazłyśmy w miasteczkach, przez które przebiegamy, założyłyśmy dzienne dystanse w okolicach 40 km i w określonych punktach szukałyśmy noclegów poprzez portale internetowe. Niestety schroniska na szlakach są tak obłożone, że nie było szans na wolne miejsca.

Bieg planujemy zrobić “na lekko”. Pakujemy minimum rzeczy do kilkunastolitrowych plecaków, które wypożyczamy od Run and Travel i wszystko biegnie z nami. Będzie to dobre ćwiczenie na to, co tak naprawdę niezbędne jest do zabrania na kilkudniowy bieg górski, ponieważ nie będzie miejsca na zbędne rzeczy. Podstawowy sprzęt to m. in. odzież zarówno na upał, jak i na załamanie pogody; kije biegowe, czapka z daszkiem, skarpety kompresyjne, koc termiczny i apteczka, żele energetyczne i batony, flaski na płyny.

Jaki tym razem wybrałyście cel charytatywny?

Jesteśmy duetem amatorsko biegających wielbicielek gór i wszelkiego rodzaju aktywności z nimi związanych. Zawodowo działamy w obszarze nieruchomości komercyjnych i stąd pomysł połączenia biegania z akcjami charytatywnymi. Nasz pierwszy projekt zakończył się sukcesem, przebiegłyśmy 40 km zimą w Tatrach i zebrałyśmy dzięki temu pieniądze na specjalistyczną karmę dla zwierzaków z krakowskiego schroniska. 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a że głowy mamy otwarte i często wpadają nam do nich przeróżne sportowe projekty, to kolejny postanowiłyśmy poświęcić jednemu z zagrożonych gatunków, zapraszając do współpracy organizację WWF Polska. Wspólnie z całym zespołem zdecydowałyśmy wybrać panterę śnieżną, najpotężniejszego drapieżnika skalistych gór Ałtaju, ponieważ jest jednym z najbardziej fascynujących dla nas i bardzo rzadkim gatunkiem, któremu niestety zagraża postępująca zmiana klimatu, utrata siedlisk oraz kłusownictwo, w skrócie człowiek. 

Biegając po górach często obserwujemy dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku i byłaby to ogromna szkoda, gdyby którykolwiek z gatunków miał wyginąć, a zwłaszcza taki który zachował swoją niezwykłą dzikość, aż do czasów współczesnych. Najciekawsze fakty o panterze śnieżnej: 

  • jej liczebność to tylko ok. 4000 osobników; 
  • przez lokalne społeczności nazywana jest Duchem Gór z uwagi na trudność w jej zaobserwowaniu; 
  • należy do jednego z najsłabiej poznanych dużych drapieżników 
  • dzięki cętkom na futrze, które są jedyne w swoim rodzaju, jak linie papilarne u człowieka, wśród skalistych gór staje się niemal niewidoczna. 

Nasz projekt ma na celu szerzenie wiedzy o panterze śnieżnej oraz wsparcie finansowe dla WWF Polska w ramach współpracy z WWF Mongolia, który prowadzi lokalne działania prowadzące do ochrony panter śnieżnych poprzez monitoring (m.in. zakup i analiza materiałów z fotopułapek), działania edukacyjne dla dzieci i społeczności lokalnych, działania ograniczające konflikt między hodowcami bydła, pasterzami i panterami śnieżnymi.  

Liczymy, że uda się tą akcją dotrzeć do wielu osób, które poprzez swoje codzienne działania będą wspierać zarówno panterę śnieżną jak i inne zagrożone gatunki. 

Link do zrzutki: TU


Przeczytaj również

  • Dominika Cyrbus i Agnieszka Kuehn: 40 km w Tatrach dla zwierzaków z krakowskiego schroniska. Przeczytaj.

Wypożycz plecak z bezpłatnej wypożyczalni Runandtravel.pl

Jeżeli planujesz biegową wycieczkę… Ba! nawet kilkudniową biegowa wyprawę i nie masz odpowiedniego plecaka, zgłoś się do nas! We współpracy z marką Salomon, runandtravel.pl otworzył bezpłatną wypożyczalnie plecaków! Szczegóły >>> TU.


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *