25 maja 2016 By GÓRY & ULTRA, Slider With 18921 Views

Górskie i terenowe trasy biegowe w hiszpańskim regionie Costa Blanca

Costa Blanca słynie ze swoich kurortów, takich jak Benidorm, Alicante czy Calpe. Wystarczy jednak przejechać 20 kilometrów od wybrzeża, aby odnaleźć inny świat, który pozostał prawie niezmieniony przez stulecia. To świetne tereny na wakacje połączone z bieganiem terenowym. Co jednak oferują do odkrycia?

Panorama prowincji Walencja jest zdominowana przez najwyższe szczyty: Sierra de Aitana, Sierra de Bernia i kultową górę Puig Campana, które są najbardziej znanymi wzniesieniami w okolicy. Te robiące ogromne wrażenie góry, które wznoszą się na wysokość ponad 1500 metrów, oferują różnorodne trasy do biegów górskich i terenowych. W regionie położonych jest także wiele innych, mniej uczęszczanych miejsc, takich jak Sierra de Aixorta i Serrella, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo zobaczenia orła przedniego czy budzącej zachwyt arui grzywiastej (będącej przodkiem owiec). Góry te nigdy nie pokryły się lodem, ale miliony lat erozji wywołanej przez działanie słońca, wiatru, gleby i mrozu uformowały niesamowite skały osiągające do około 600 metrów wysokości. Skały te są także Mekką dla wielbicieli wspinaczki, a jeśli ma się oczy szeroko otwarte, dojrzy się drobne postacie schodzące po ich imponujących zboczach.

Opuszczone osady, stare młyny, czyli atrakcje na trasie
Maleńkie wioski rozsiane po dolinie Guadalest w ciągu ostatnich 100 lat doświadczyły spektakularnych zmian. Wiele zalesionych zboczy otaczających doliny skrywa opuszczone tarasy, dzisiaj porośnięte przez sosny. Na początku XX wieku, kiedy poziom zaludnienia był zdecydowanie wyższy niż dzisiaj, zbocza te były odkryte ze względu na intensywny wypas zwierząt, z kolei tarasy obsadzano pszenicą i innymi zbożami. Stopniowa zmiana klimatu, która przyniosła suche zimy, sprawiła, że ludzie zaczęli głodować. Tak więc rozpoczęła się masowa migracja do miast. Dzisiaj można zwiedzać opuszczone osady, stare młyny, systemy irygacyjne i inne dowody świadczące o niegdyś kwitnącym przemyśle rolnym. Ścieżki dla mułów zachowały się i stanowią dzisiaj doskonałe szlaki prowadzące przez góry i kaniony.

Warunki atmosferyczne
Latem temperatura gwałtownie wzrasta, należy więc rozpocząć schodzenie z gór do godziny 11 rano, być może zatrzymując się przy jednym ze źródeł nazywanych „fuente”, aby ponownie wypełnić butelkę zimną, orzeźwiającą wodą lub zmoczyć czapkę w celu ochłodzenia się. Istnieje kilka „potajemnych” kanionów skalnych z krystalicznie czystą wodą, w których po biegu można ochłodzić przegrzany organizm. Zimna woda wprost zapiera dech w piersiach!

Wybrane trasy biegowe

SANXET

Sanxet

Sanxet

17-kilometrowa trasa wokół spokojnych i zacisznych dolin Sanxet. Pierwsza część biegu biegnie przez spektakularne skały Peña Roc zawieszone w powietrzu na wysokości 600 metrów. Zanim wejdziemy do doliny Sanxet, przez krótką chwilę wchodzimy krętymi stopniami wzdłuż dawnej ścieżki dla mułów. Podążając łagodnym biegiem po szlaku, docieramy do budzącego zachwyt przejścia do kolejnej doliny, a następnie regularnie wspinamy się, aby dołączyć do szlaku prowadzącego przez Paseo Contador. Trasa kończy się niewymagającym biegiem z powrotem w dół ścieżki.

LOMA DE SERRELLA

Loma de Serrella

Loma de Serrella

Zróżnicowany bieg ze stromym odcinkiem do wspinaczki, a następnie wspaniałym przejściem pod skalistymi wierzchołkami Pla de la Casa. Zaczynamy w wiosce Abdet, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na dolinę Guadalest, a następnie kierujemy się na północ do doliny Ombra Solano, żeby wspiąć się stromym zboczem na Loma de Serrella. Po tym następuje wspaniały odcinek biegu po grzbietach górskich, podczas którego można zobaczyć dzikie kozy i orły przednie!
Opuszczamy góry przez widowiskową przełęcz V-kształtną, której w przeszłości używano do zaganiania (i liczenia) kóz. Po krótkim, lecz stromym zejściu schodzimy stopniowo obniżającą się ścieżką, którą podążamy całą drogę aż do Abdet.

SIERRA DE AITANA

Sierra de Aitana

Sierra de Aitana

Bieg rozpoczyna się we wznoszącym się ponad Bienifato Font de Partagat i prowadzi przez najwyższe pasmo górskie w Walencji, Sierra de Aitana, po drodze mijając dawne studnie śniegowe. Na początku trasy znajduje się odcinek ścieżki przez gołoborze – to lekko pochyła trasa prowadząca przez skupisko potężnych głazów.
Grzbiet górski Aitana ma wspaniałe szczeliny skalne, które będziemy oglądać podczas biegu. Przez kilka kilometrów pozostajemy na dogodnych trasach prowadzących przez grzbiety górskie, gdzie będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Guadalest i górę Puig Campana. Następnie przez krótki odcinek będziemy wspinać się na szczyt Pena Mulero, po czym zejdziemy z platformy szczytowej. W drodze powrotnej do Font de Partagat biegniemy przez gaje migdałowe.

SIERRA DE BERNIA

Sierra de Bernia

Sierra de Bernia

Wspaniały górski szlak ze ścieżkami prowadzącymi przez gołoborza, tarasy porośnięte migdałowcami i dawne osady górskie. Odwiedzamy górskie źródła, stary fort, a nawet tunel prowadzący przez górę! Panorama roztaczająca się na wschód od Guadalest jest zdominowana przez grzbiet Bernia, którego profil przypomina Matterhorn.
Imponująca formacja naturalna Forat prowadzi nas przez górę – na tym szlaku będziemy przez nią przechodzić aż dwukrotnie! Różnica flory, temperatury i krajobrazu po obu stronach tunelu o długości 20 metrów robi duże wrażenie. Nie będą nam potrzebne latarki, ale tunel jest tak niski, że będziemy musieli się w nim pochylać.

MONTE PONOCHE

Monte Ponoche

Monte Ponoche

12-kilometrowy szlak ten, który pozwala nam odkryć spektakularny krajobraz wapienny, rozpoczyna się ambitnym podejściem 600 metrów w górę wzdłuż stromych skał Monte Ponoche. Po zakończeniu tego odcinka zaczyna się prawdziwy bieg! Przejście ze wspaniałymi widokami na górę Puig Campana, a następnie przez skalistą przełęcz Col de Llam. W tym miejscu można wspiąć się na sam szczyt Monte Ponoche. Następnie zbiega się przez cały czas w dół jednostronnym szlakiem, który prowadzi w stronę tarasów i lasów doliny Val de Guadar i je oplątuje.

INFORMACJE
Dojazd: Do Alicante polecimy tanimi liniami Wizz Air czy też Ryanair. Dojazd do gór samochodem zajmuje niecałą godzinę.

Najlepszy sezon na bieganie: Można biegać przez cały rok, jednak latem należy ograniczać czas wysiłku do wczesnych godzin porannych. Od listopada do kwietnia pogoda jest idealna na dłuższe biegi, odpowiednia dla osób przygotowujących się do ultramaratonu.

Należy zabrać ze sobą: Przez większość roku minimalne wyposażenie jest wystarczające. Warto wybrać dobrze zamortyzowane buty, ponieważ podłoże jest skaliste i twarde. Większość biegów zahacza o górskie źródła, co umożliwia ponowne napełnienie butelek, dzięki czemu można uniknąć konieczności noszenia ze sobą dużej ilości wody. Wilgotność jest na ogół niska, więc nie pocimy się tak, jak można by się tego spodziewać, ale mimo to warto odpowiednio nawodnić organizm przez rozpoczęciem każdego biegu. Może być wietrznie – kamizelka czy wiatroszczelna kurtka sprawdzą się zimą, wraz z buffem i cienkimi rękawiczkami. Słońce może oczywiście mocno świecić od połowy kwietnia do końca września, więc krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne będą niezbędne.

Szczegółowe informacje na temat map, przewodników oraz darmowe przewodniki po pieszych i biegowych szlakach znajdziecie na stronie www.abdet.com.

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *