6 marca 2018 By TRAVEL With 8629 Views

Jak prać odzież z membraną?

Odzież z membranami GORE-TEX® używana jest przez miłośników najróżniejszych form aktywności na świeżym powietrzu. Zapewnia doskonałą ochronę przed deszczem i wiatrem, odprowadzając jednocześnie wilgoć powstającą w czasie wysiłku fizycznego. Przedstawiamy poradnik Kursylawinowe.pl ze wskazówkami dotyczącymi prania i impregnowania tego typu produktów.

Membrana GORE-TEX® to niezwykle cienka powłoka (0,01 mm grubości), na której centymetr kwadratowy przypada ponad 1,4 miliarda porów. Nie przepuszcza wody, ale pozwala przedostawać się na zewnątrz parze wodnej, powstającej w czasie wysiłku fizycznego. W odzieży znajduje się między dwoma innymi materiałami, które zapewniają jej ochronę – wyściółką i materiałem wierzchnim. W przypadku kurtek takich jak np. widoczna poniżej The North Face Summit L5 GORE-TEX® Pro stosuje się konstrukcję 3-warstwową, w której membrana połączona jest z tkaniną wierzchnią oraz z wyściółką. Warstwy nie przemieszczają się względem siebie, co zwiększa trwałość odzieży. W konstrukcji 2-warstwowej stosuje się osobną podszewkę, a membrana jest połączona jedynie z warstwą zewnętrzną.

Wiele osób obawia się, że pranie odzieży technicznej może sprawi, że membrana straci swoje właściwości i zacznie przemakać. Tymczasem sama powłoka GORE-TEX® jest trwale wodoszczelna. Produkty, w których jest wykorzystywana przechodzą wiele testów (m.in. 500-godzinne pranie), w czasie których nie mogą stracić wodoszczelności czy oddychalności, odbarwić się, przetrzeć i rozklei się. Pranie w odpowiednich warunkach nie jest więc w stanie zaszkodzić membranie. Co więcej pozwala pozbyć się soli wydobywającej się razem z naszym potem, która może zatykać pory i zmniejszyć tym samym oddychalność produktu.

Pranie

Odzież można prać w pralce w temperaturze 40OC (chyba że producent odzieży zaleca niższą), na niskich obrotach, używając technicznych, dedykowanych produktom z membranami płynów do prania. Nie należy używać zmiękczaczy, odplamiaczy ani wybielaczy i zawierających je zwykłych płynów do płukania i proszków do prania. Przed praniem trzeba też zapiąć wszystkie zamki i rzepy.

Impregnacja

Pranie nie pogarsza właściwości samej membrany. Wpływa jednak na impregnat, którym powleczony jest materiał wierzchni. W związku z tym może on namaka, a tym samym sprawić że cały produkt przestanie oddycha. Co więcej, niską temperaturę mokrego materiału nasz mózg zinterpretuje jak przemoknięcie. Właśnie dlatego istotne jest zadbanie o przywrócenie właściwości hydrofobowych warstwy zewnętrznej.

Żeby to zrobić po wysuszeniu kurtki lub spodni należy wrzucić je na ok. 20 minut do suszarki lub wyprasować przez ręcznik żelazkiem bez pary, ustawionym na niską temperaturę. W tej drugiej opcji warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta odzieży, gdyż prasowanie może uszkodzić zamki, nadruki czy gumowe elementy odzieży. Ciepło reaktywuje powłokę DWR (Durable Water Repelent) naniesioną fabrycznie na materiał zewnętrzny. Jeżeli nie spełnia ona już swojej roli, można zastosować jeden z impregnatów dostępnych w większości sklepów sportowych. Z technicznego punktu widzenia lepsze są impregnaty w sprayu/aerozolu, bo impregnują tylko materiał zewnętrzny. Te dodawane do płynów do prania nanoszone są równo na całą powierzchnię odzieży, ale impregnują również podszewkę lub warstwę wewnętrzną, która powinna chłonąć wilgoć powstającą w czasie wysiłku fizycznego. Pamiętać należy o tym, że środki do czyszczenia i impregnowania należy stosować w oddzielnych cyklach prania, gdyż neutralizują się one nawzajem.

Reasumując – odzież z membraną GORE-TEX® powinna i lubi być prana. Stosując się do powyższych wskazówek nie pogorszymy jej parametrów, w niektórych kwestiach wręcz je poprawiając. Po kilku intensywnych dniach spędzonych na szlaku można więc spokojnie wrzucić ją do pralki i przygotować do kolejnych wypraw w góry. Warto zadbać o swoją inwestycję, by posłużyła nam przez wiele lat.

Więcej przydatnych porad znajdziesz na stronie: www.youtube.com/kursylawinowepl

/materiały prasowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *