26 maja 2014 By RUNSTYLE, RZECZY With 2617 Views

Kąpiel solankowa dla biegaczy

Jak wzmocnić kondycję fizyczną? Jak przyspieszyć regenerację organizmu po 20-kilometrowym treningu? Jak złagodzić bóle mięśni i stawów? Proponujemy Salco Sport Therapy – pierwszą sól mineralną dla sportowców do przygotowania regenerującej kąpieli solankowej. Wsyp do wanny 1-2 kg soli, zamieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia, a potem zanurz się na 20 minut.

Jak działa kąpiel solankowa na nasz organizm?

  • Odpowiednia temperatura i składniki mineralne kąpieli powodują rozszerzenie porów skóry, umożliwiając wchłanianie składników soli. Powstający na skórze „płaszcz solny” dostarcza długotrwałych bodźców osmotycznych oraz działa antyseptycznie.
  • Kąpiele solankowe wywierają działanie przegrzewające silniejsze niż kąpiele wodne, pobudzając procesy biochemiczne w trakcie i przez dłuższy czas po kąpieli.
  • Zmniejsza się przewodnictwo skóry, nerwobóle ulegają osłabieniu, zmniejsza się nerwowość i pobudzenie. Kąpiele działają przeciwzapalnie i odkażająco.
  • Wnikająca przez naskórek wraz z wieloma jonami sól działa rewelacyjnie na cały układ ruchu, powodując znakomite dokrwienie, odżywienie i mineralizację ścięgien oraz przyczepów mięśni.
  • Przyśpiesza proces usuwania z mięśni kwasu mlekowego, łagodząc bóle mięśniowe oraz stawowe na tle przeciążeniowym. Ułatwia rozciąganie zmęczonych mięśni i ścięgien, co jest istotną profilaktyką w kontekście przeciwdziałania kontuzjom.
  • Kąpiele solankowe zaleca się także, jako wsparcie organizmu, w okresie obniżenia odporności lub zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji. Skutecznie wspomagają one procesy regeneracji, zarówno u sportowców wyczynowych, jak iosób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem. Także tych, traktujących go wyłącznie jako część szeroko rozumianego zdrowego trybu życia.

Sposób użycia
Kąpiel solankową zaleca się na około 2 godziny przed snem, najlepiej właśnie po intensywnym treningu lub zawodach. I tak jak już wspominaliśmy, sól (w ilości 1-2 kg) należy wsypać do wanny wypełnionej wodą, zamieszać do całkowitego rozpuszczenia. Na kąpiel należy poświecić koło 20 minut.
Co ważne, dla lepszego „efektu” – jeżeli jest to możliwe – nie spłukujemy ciała. Powstający na powierzchni skóry tzw. „płaszcz solny” jest bowiem pożądanym bodźcem zewnętrznym, wydłużającym pozytywne oddziaływanie solanki. Po wyjściu z wanny uzupełniamy wypocone płyny ustrojowe.

SALCO SÓL_2

Pamiętajcie, kąpiele solankowe są o wiele bardziej skuteczne, jeżeli stosuje się je systematycznie. Tym bardziej, że organizm musi się do nich przyzwyczaić.

Zapraszamy na stronę Zakładu Przeróbek Solanek Jodowo-Bromowych „Salco”

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *