27 maja 2024 By GÓRY & ULTRA, Slider With 637 Views

Kilian Jornet po raz 11 wygrywa Zegamę

26 maja 2024 roku Kilian Jornet i Sylwia Nordskar zostali zwycięzcami 23. edycji biegu Zegama Aizkorri. Powody do świętowania ma też Bartek Przedwojewski i Marcin Kubica, którzy w niedzielę pokazali swoją klasę. Trzecie miejsce Bartka i siódme Marcina jest zapowiedzią rywalizacji i emocji, jakie czekają nas w kolejnych etapach Golden Trail Series 2024.


26.05.2024

Kilian wygrywa po raz 11!

Pierwsze zwycięstwo Kiliana Jorneta na Zegamie od obecnego dzieli 17 lat. Na mecie po 11 zwycięstwie powiedział: „17 lat temu nigdy bym nie pomyślał, że i w tym roku będę tu, żeby wygrać. Biorąc pod uwagę moje treningi, byłem całkiem pewny siebie, ale miałem pewne problemy żołądkowe i nie czułem się zbyt lekko podczas biegu. Wiedziałem, że w takiej sytuacji nie mogę liczyć na rekord, więc po prostu starałem się dawać radę najlepiej, jak potrafiłem. Myślałem, że inni zawodnicy są bliżej mnie, więc cisnąłem, żeby mnie nie dogonili. Gdybym wiedział jak jest, mógłbym się delektować biegiem bardziej.”

Za Kilianem drugi na mecie był jego kolega z teamu – Elhousine Elazzaoui. Podczas ubiegłorocznej edycji też był drugi, ale w tym roku cieszył się jeszcze bardziej: „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego startu, myślę, że poradziłem sobie naprawdę dobrze. Na początku w grupie zachowywałem spokój, czasem byłem trzeci, czasem szósty, czasem piąty. Potem od 26 kilometra ruszyliśmy razem z Bartem do przodu. Na ostatnim zbiegu dzięki doświadczeniu z poprzednich lat udało mi się wyprzedzić.”

Bartek Przedwojewski z trudem ukrywał emocje na mecie. Marzył o powrocie na podium Golden Trail Series, zwłaszcza w Zegamie, gdzie w 2018 roku był trzeci. Na mecie powiedział: „Och, jestem taki szczęśliwy! Najpierw chciałem podziękować mojej żonie. To 3 miejsce wiele dla mnie znaczy. Wszystko zaczęło się tutaj w 2018 roku. To moje pierwsze podium od 2021 roku, ale to nie tylko mój wynik, ale także mojej żony i mojej rodziny. W tym roku wszystko się zmieniło w naszym życiu i czasami trudniej było trenować, ale przetrwaliśmy.”

Sylvia Nordskar pierwsza

Sylvia Nordskar nigdy wcześniej nie wygrała żadnego biegu Golden Trail World Series, więc z pewnością będzie długo pamiętać swój start i pierwsze zwycięstwo w tak legendarnym biegu jak Zegama. Początek jej biegu to zmagania z Theres Leboeuf, po czym objęła prowadzenie i już do końca go nie oddała. „Jestem najszczęśliwszą dziewczyną na świecie! Kiedy wyprzedziłam Theres, wiedziałam, że prowadzę, ale pomyślałam: << Nie myśl o tym, po prostu skup się na biegu!>>. Atmosfera na trasie pomogła mi jeszcze mocniej pocisnąć do mety.”

Baskijka Malen Osa zdecydowała, że swój pierwszy górski maraton pobiegnie na ojczystej ziemi. Nie zawiodła baskijskiej publiczności, zajmując drugie miejsce w swoim wymarzonym biegu. „Na początku nie czułam się za dobrze. Podczas pierwszego podbiegu moje nogi nie pracowały tak jak chciałam. Potem zostałam poniesiona dopingiem tłumu i energia wróciła do moich nóg. Wyglądało to tak, że inni jakby cofali się, a ja miałam siłę na mocne zbieganie. Nie taka miała być moja strategia, ale zadziałało.”

Jako trzecia kobieta na metę wbiegła Marta Martinez Abellan. „W tym roku czułam, że jestem w znacznie lepszej formie niż w zeszłym, więc wiedziałam, że mogę osiągnąć lepszy wynik. Po prostu starałam się znaleźć swój rytm i utrzymać go do mety. Jestem naprawdę szczęśliwa, to dla mnie spełnienie marzenia.”


Polacy w epicentrum baskijskiej gorączki

Bartek Przedwojewski – trzeci na mecie Zegamy – 3:46:54

Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Leo Roussel

Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / MathisDecroux


Marcin Kubica – siódmy na mecie Zegamy- 3:53:24

Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Leo Roussel

Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Mathis Decroux


Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Mathis Decroux


Top 10

Mężczyźni

Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Mathis Decroux

1 – Kilian Jornet Burgada (Hiszpania – Nnormal): 3:38:07 

2 – Elhousine Elazzaoui (Maroko – Nnormal): 03:46:16 

3 – Bart Przedwojewski (Polska – Salomon): 3:46:54 

4 – Luca Del Pero (Włochy – Scarpa): 03:47:25 

5 – Manuel Merillas (Hiszpania – New Balance): 03:47:42 

6 – Robert Pkemoi Matayango (Kenia – Joma): 03:50:02 

7 – Marcin Kubica (Polska – Salomon): 03:53:24 

8 – Alain Santamaría Blanco (Hiszpania – Salomon): 03:54:11 

9 – Loic Robert (Francka – Kiprun): 03:55:52 

10 – Leonard Mitrica (Rumunia): 03:56:28 


Kobiety

Foto: Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Leo Roussel

1 – Sylvia Nordskar (Norwegia – Hoka): 04:29:12 

2 – Malen Osa Ansa (Hiszpania – Salomon): 04:35:19 

3 – Marta Martínez Abellán (Hiszpania – La Sportiva): 04:35:39

4 – Theres Leboeuf (Szwajcaria – Teamleboeuf/Compressport): 04:36:16 

5 – Lide Urrestarazau Agirre (Hiszpania): 04:37:20 

6 – Elisa Desco (Włochy – Scarpa): 04:40:28 

7 – Daniela Oemus (Niemcy – Nike Trail): 04:41:21 

8 – Rosa Lara Faliu (Hiszpania – Compressport): 04:42:54 

9 – Ida Amelie Robsahm (Norwegi – Hoka): 04:44:31 

10 – Caitlin Fielder (Nowa Zelandia – Salomon): 04:46:02 

Pełne wyniki >> Zegama Aizkorri 2024


Kolejny etap Golden Trail Series

Czwarty bieg Golden Trail World Series 2024 odbędzie się w Chamonix, 30 czerwca czekają nas kolejne emocje na trasie Marathon du Mont-Blanc.

Tags : , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *