7 stycznia 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 407 Views

Laugavegur Ultra Marathon 2021 | Islandia

17 lipca 2021 roku odbędzie się 25. edycja biegu Laugavegur Ultra Marathon na Islandii. Zapisy na ten 55-kilometrowy bieg górski rozpoczynają się 8 stycznia.

————————————————————————————————————————–

7.01.2020 r.

Laugavegur Ultra Marathon to bieg górski na dystansie 55 km, który w lipcu 2021 roku odbędzie się już po raz 25. Start Laugavegur Ultra Marathon zaplanowano na godzinę 9.00 17 lipca 2021 roku (w sobotę). Laugavegur znajduje się na południowych wyżynach Islandii i łączy rezerwaty przyrody Landmannalaugar oraz Thorsmork. Ze względu na swoje położenie Laugavegur jest serwisowany tylko przez kilka tygodni w roku.

Biegacze wystartują z Landmannalaugar, miejsca w rezerwacie przyrody Fjallabak w górach Islandii, które znajduje się na skraju pola lawy Laugahraun powstałego podczas erupcji około 1477 roku. Meta zlokalizowana jest w Husadalur w Thórsmör, wyjątkowym paśmie górskim ulokowanym w południowej części Islandii. Jego nazwa pochodzi od nordyckiego boga Thora.

Dla wielu biegaczy Laugavegur Ultra Marathon to najprzyjemniejszy bieg na Islandii. Jego trasa prowadzi przez obszary o wielkich walorach przyrodniczych. Trasa jest piękna, ale jednocześnie bardzo wymagająca. Biegacze mają pod stopami piasek, żwir, trawę, śnieg, ale również lód, rzeki i strumienie. Ci, którzy pokonują tę trasę pieszo, robią to zwykle w 4 dni.

Rejestracja na bieg startuje 8 stycznia. Warto być czujnym, jeżeli marzymy o bieganiu na Islandii, ponieważ w 2020 roku pakiety wyprzedały się w ciągu 3 godzin, a w 2019 roku w ciągu trzech dni. Opłata startowa wynosi 39.600 KR ISK.

Szczegółowe informacje na stronie biegu
https://www.laugavegshlaup.is/en

Zwycięzcą w ubiegłym roku był VAIDAS ZLABYS (LTU) z czasem 04:17:31. Pierwszą kobietą na mecie była RANNVEIG ODDSDÓTTIR (ISL) z czasem 05:00:37. W Laugavegur Ultra Marathon w 2020 roku wziął udział polski zawodnik – Piotr Bojka.

————————————————————————————————————————–

Piotr Bojka  | Laugavegur Ultra Marathon 2020

Piotr Bojka / fot. archiwum prywatne

Na Islandii chciałem pobiec maraton. Laugavegur Ultra Maraton jest najpiękniejszym biegiem na Islandii w rozsądnej cenie, a znalazłem chyba wszystkie, jakie są tam organizowane. Do wpisowego trzeba doliczyć jeszcze podróż z Reykjaviku na start  (około 200 km)  i z mety oraz obiad.  Jeżeli ktoś chciałby dojechać na własną rękę, to musi liczyć się z wypożyczeniem auta terenowego (polecam firmę Polaków mieszkających na Islandii  – ICEPOL).

Piotr Bojka / fot. archiwum prywatne

Piotr Bojka / fot. archiwum prywatne

Bieg rozgrywany jest po słynnym szlaku na dystansie około 55 km (wg mojego Garmina było to 53 km). Startowałem w  Laugavegur Ultra Maraton  w 2020 roku. Wirus trochę namieszał, ale zawody i tak się odbyły. Ze startu – który zlokalizowany był  w bardzo wietrznym i zimnym miejscu – ruszyliśmy falami. Potem było już tylko gorzej. Po kilku, kilkunastu początkowych kilometrach w nierealnym otoczeniu, gdzie po jednej stronie leje się wrząca woda, a obok leży śnieg uznałem, że może jednak warto założyć rękawiczki. Po mniej niż pięciu minutach znowu je ściągałem. Po prostu temperatura przy zbieganiu z jednej górki zmieniła się kompletnie. I zaczął się jakby inny bieg. Na trasie biegu mamy do czynienia z czterema lub nawet pięcioma kompletnie innymi rodzajami krajobrazu i klimatu. Można by pojechać do kilku innych krajów, by zobaczyć to, co jest na przestrzeni tych 55 km. Startując w tym biegu trzeba być przygotowanym na ubranie lub zdjęcie nawet kilku warstw ubrań. Na trasie jest też kilka rzek z zimną wodą. Ja zabrałem dość lekkie buty, tak by woda mogła wylewać się przez siateczkę. Jeżeli zabierzecie ciężkie buty z goretexem itp., to ta woda niestety w nich pozostanie. Na końcu było już tak ciepło, że można było biec w krótkim rękawku. Gorąco polecam. Niesamowite widoki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *