14 listopada 2021 By GÓRY & ULTRA With 2294 Views

Łemkowyna Ultra Trail 2021. Podsumowanie

W dniach 23-24 października 2021 roku w Beskidzie Niskim odbyła się kolejna edycja Łemkowyna Ultra Trail. Partnerem imprezy jest województwo Podkarpackie.

10.10. 2021 r.

ŁU150

Zawodnicy z koronnego dystansu 150 km z łącznymi przewyższeniami +5860 m/-5970 m na trasę wyruszyli 23 października 2021 r. z Krynicy Zdrój o godz. 1.00. Na najdłuższym dystansie wystartowało łącznie 239 zawodników, z czego ukończyło bieg 182 biegaczy. Wystartowało 30 kobiet, a 22 bieg ukończyło. Uroki Beskidu Niskiego najdłużej podziwiała para biegaczy, która na trasie spędziła dokładnie 34:55:52. Przypomnijmy, że limit na 150 km wynosi 35 h.

Katarzyna Winiarska i Dominik Grządziel / fot. Karolina Krawczyk

• Zwycięzcą najdłuższego dystansu ŁUT150 został Dominik Grządziel, który 150 km pokonał w czasie 16:37:58 i tym samym pobił rekord trasy. Przypomnimy, że w 2017 roku ustanowił go Vit Otevrel i rekord trasy do tegorocznej edycji ŁUT150 wynosił 16:39:48. Drugi na mecie – po ostrej rywalizacji na ostatnim odcinku z Dominikiem – pojawił się (z czasem 16:45:45) Artur Jendrych. Przez większą część trasy wszystko wskazywało na to, że właśnie Artur będzie już po raz kolejny zwycięzcą 150 km, jednak na ostatnim odcinku do ataku przystąpił Dominik Grzędziel i to właśnie on wygrał. Trzeci na mecie pojawił się Michał Kaszuba z czasem 17:44:16.
  • Pierwszą kobietą na mecie 150 km była Katarzyna Winiarska, która pobiła kobiecy rekord trasy i na mecie pojawiła się z czasem 19:34:43. Kasia zajęła dodatkowo 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugą kobietą na mecie była Agnieszka Markiewicz z czasem 21:17:43, a trzecią Brytyjka Alice Mezincescu z czasem 21:45:10.

ŁUT100

Karol Ziajka - zwycięzca ŁUT100 / fot. Karolina Krawczyk

Karol Ziajka – zwycięzca ŁUT100 / fot. Karolina Krawczyk

23 października 2021 r. o 2.00 z Krynicy Zdroju na trasę wyruszyli zawodnicy z ŁUT100. Do pokonania mieli 103 km z łącznymi przewyższeniami +4460m/4660 m i z limitem czasu 22h. Na setce kibicowaliśmy 139 zawodnikom, z czego bieg ukończyło 129 biegaczy. Wystartowało 20 kobiet, w tym tylko jedna kobieta biegu nie ukończyła.

Bieg na dystansie 100 km – z czasem 10:54:07 i rekordem trasy – wygrał Karol Ziajka. Drugi na mecie – z czasem 11:39:19 – zameldował się Sławek Gawlik, a trzeci był Artur Piecha z czasem 12:02:56.

Pierwszą kobietą na setce była Karolina Wierchowiak, która 100 km pokonała w czasie 13:15:52. Druga zawodniczka to Aleksandra Narkowicz (13:20:15), a trzecia – Justyna Janus z czasem 14:19:37.

ŁUT70

Pierwsza trójka na dystansie ŁUT 70

Z Chyrowej do Komańczy. Na taką właśnie wycieczkę 23 października punktualnie o 7.00 wybrało się 212 zawodników. Na pokonanie 70 km z łącznymi przewyższeniami 2520 m+ mieli 13 h. Biegu nie ukończyło tylko 9 biegaczy.

• Bieg na dystansie 70 km wygrał Tomasz Kobos (5:48:51). Drugi na mecie był Piotr Szumliński (5:51:23), a trzeci Radosław Hetman, który ma za sobą zwycięstwo na tej trasie w edycji wiosennej (5:53:37).
  • Zwyciężczynią na dystansie 70 km była Agnieszka Dygacz z czasem 7:44:38. Drugą kobietą na mecie była Beata Boruszewska z czasem 7:51:39, a trzecią – Judyta Czernik z czasem 8:00:21.

Łemko Maraton

Kinga Kwiatkowska / fot. Michał Buczyński

Kinga Kwiatkowska – pierwsza kobieta na mecie Łemko Trail / fot. Michał Buczyński

23 października o 9.30 z Iwonicza Zdroju na trasę Łemko Maratonu (48 km) wyruszyło dokładnie 283 biegaczy. W limicie, który wynosił 8 h, na metę w Komańczy dotarło 277 zawodników.

• Zwycięzcą Łemko Maratonu został Maciej Wilk z czasem 3:56:01. Drugi na mecie był Wojciech Szkoła z czasem 4:06:57, a trzeci – Piotr Mazan (4:08:51).
  • Wśród kobiet zwyciężyła Kinga Kwiatkowska, która w ubiegłym roku wygrała na dystansie 150 km. Łemko Maraton pokonała w czasie 4:35:25. Zajęła jednocześnie 14. miejsce w klasyfikacji generalnej. Druga była Patrycja Malecka-Leń (4:42:39), a trzecia Anna Klus z czasem 4:50:01.

Łemko Trail

Kristina Otevrelova - zwyciężczyni Łemko Trail

Kristina Otevrelova – zwyciężczyni Łemko Trail

Biegacze, którzy wybrali Łemko Trail, czyli 30 km po Beskidzie Niskim, na trasę wyruszyli 23 października o 8.00 z Puław Górnych. Na starcie pojawiło się 287 biegaczy i tylko 5 osób zawodów nie ukończyło.

• Bieg wygrał Krystian Świerad z czasem 2:21:09. Drugi na mecie był Sebastian Gurgul z czasem 2:22:29, a trzeci – Dariusz Wethacz czasem 2:23:13.
  • Pierwszą kobietą na mecie była Kristina Otevlrelova z czeskiego teamu Columbia Montrail, która 30 km ukończyła w czasie 2:37:37. Drugą kobietą była Justyna Jasłowska z czasem 2:41:12, a trzecią Magdalena Bieszczad z czasem 2:55:25.