23 maja 2017 By LUDZIE, RUNSTYLE With 5192 Views

Łukasz Zdanowski wystartuje w Tenzing Hillary Everest Marathon 2017

Łukasz Zdanowski, młody polski biegacz specjalizujący się w biegach górskich i odnoszący sukcesy w krajowych oraz światowych imprezach biegowych na dystansie maratońskim i ultra, 29 maja 2017 r. wystartuje w najwyżej rozgrywanym maratonie na świecie – Tenzing Hillary Everest Marathon.

Udział w Tenzing Hillary Everest Marathon – najwyżej rozgrywanym maratonie na świecie, który wystartuje 29 maja o godz. 7:00 (3:15 czasu polskiego) – to kolejny punkt w realizowanym już kolejny rok przez Łukasza Zdanowskiego projekcie „Mountain Running Challenge”.

Łukasz Zdanowski / fot. archiwum prywatne

Łukasz Zdanowski / fot. archiwum prywatne

– 2017 rok to kolejny rok realizacji mojego projektu „Mountain Running Challenge”. Jest to dla mnie rok wyzwań i mierzenia się z polską i światową czołówka biegaczy górskich. Realizację kalendarza biegowego rozpocząłem od startu i 6. miejsca open w Mistrzostwach Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim w Szczawnicy – „Niepokornym Mnichu”. Od 11 maja aklimatyzuję się i trenuję w Himalajach. 29 maja wystartuję w prestiżowym Tenzing Hillary Everest Marathon, który jest dla mnie głównym startem sezonu wiosennego. Moja strategia to walczyć o jak najlepszą lokatę. Jesienią chciałbym również wziąć udział w UTMB – mówi Łukasz Zdanowski.

fot. archiwum prywatne

fot. archiwum prywatne

42-kilometrowa trasa Tenzing Hillary Everest Marathon wiedzie spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Aklimatyzacyjne treningi Łukasz rozpoczął już w Polsce w Hypoint – pierwszej w naszym kraju i największej w Europie komercyjnej strefie przeznaczonej do treningu niskotlenowego. Warunki, które panują w komorze Hypoint imitują te, które panują w wysokich górach. Przy zachowaniu normalnego ciśnienia, poziom tlenu w Hypoint jest zredukowany do takiego, jaki występuje na wysokości nawet do 6000 m n.p.m., dzięki czemu trening staje się bardziej wymagający i efektywny.

fot. archiwum prywatne

fot. archiwum prywatne

Od 11 maja Łukasz trenuje już w Himalajach. – Aklimatyzacja przebiegała niestety znacznie szybciej z powodów skróconego wyjazdu. Byłem na szczycie Kala Pathar 5545 m n.p.m, zbiegliśmy na krótki 2-dniowy reset do Namche Bazar 3450 m. Przed nami kierunek Base Camp 5345 m n.p.m – mówi.

Łukasz Zdanowski od kilku lat odnosi znaczące sukcesy startując w krajowych oraz światowych imprezach biegowych na dystansie maratońskim i ultra. Specjalizuje się przede wszystkim w biegach górskich. Wśród odnoszonych przez Łukasza osiągnięć sportowych warto zwrócić uwagę na drugą lokatę Baikal Ice Marathon 2016, 13. edycji jednego z najbardziej ekstremalnych maratonów świata, którego trasa przebiega po zamarzniętych wodach Jeziora Bajkał.

fot. archiwum prywatne

fot. archiwum prywatne

Pozostałe biegowe osiągnięcia Łukasza Zdanowskiego w sezonie 2016: 4 miejsce open – Biegi w Szczawnicy na dystansie 20 km z czasem 01:39:10 / 2 miejsce open – Salomon Ultra Trail Hungary na dystansie 115 km / 2 miejsce open – Regatta Ultra Trail Małopolska na dystansie 48 km / 17 miejsce open – Festiwal Biegowy w Krynicy 64 km / 1 miejsce open – Półmaraton Gorce / 6 miejsce – Ultramaraton Bieszczadzki / 2 miejsce open Dalmacija Ultra Trail 2016 na dystansie 110 km.

Głównym partnerem projektu „Mountain Running Challenge” jest Spółdzielnia Mleczarska Ryki.

Zapraszamy do śledzenia Fan Page’a Łukasza Zdanowskiego.

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *