29 kwietnia 2023 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 1997 Views

Merrell MTL Long Sky 2, czyli but do zadań specjalnych

Czy kilka tygodni to wystarczający czas, żeby przetestować buty do biegania w różnych warunkach i zdecydować, czy spełniają one nasze oczekiwania i wymagania? Jeśli mieszkasz w Kotlinie Jeleniogórskiej, zdecydowanie tak. Przetestowałem więc Merrell MTL Long Sky 2, model stworzony do biegania w terenie. 


29.04.2023 r.

Autor testu: Piotr Kamiński

Biegam od około 8 lat. Po wieloletnim trybie “kanapa” postanowiłem zrobić coś ze sobą. Początkowo były to biegi asfaltowe, ale szybko zapałałem miłością do gór i dlatego od roku jestem szczęśliwym mieszkańcem Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie spełniam się zarówno biegowo, jak i w roli trenera. Kotlina daje dużą różnorodność terenu do treningu, najlepiej jednak czuję się na wystających kamieniach, korzeniach, a ostatnio pokochałem to, co było moją pietą achillesową, czyli zbiegi.

Pierwsze wrażenie

Dzięki różnorodności terenu w Kotlinie Jeleniogórskiej mamy do dyspozycji zarówno twardą skałę, luźne kamienie, jak i korzenie oraz błoto. To idealne warunki do sprawdzenia butów Merrell MTL Long Sky 2, modelu stworzonym do biegania w terenie.

Jakie było moje pierwsze wrażenie, kiedy po otworzeniu pudełka wziąłem but do ręki? Pomyślałem, że Merrell MTL Long Sky 2 wyróżnia się solidną i dopracowaną konstrukcją do tego stopnia, że z niecierpliwością czeka się na pierwszy trening. Charakteru temu modelowi dodaje jaskrawożółta kolorystyka. Zdecydowanie nie wieje również tutaj tandetą. Szycia i łączenia są dopracowane. Warto zwrócić uwagę również na wagę buta – jak na but trailowy jest naprawdę lekki. Tych niecałych 270 g (roz. 42) nie powstydziłyby się niejedne „asfaltówki”. 

Przejdźmy jednak do konkretów. Technicznie rzecz biorąc mamy do czynienia z butem o średniej szerokości. Osobiście lubię luz w palcach, więc byłem bardzo ciekawy, jak będzie w przypadku tego modelu buta. Luzu w Merrelach Long Sky 2 jest w sam raz – na tyle, żeby go poczuć, ale zachowując przy tym kontrolę nad stopą. 

Merrell Long Sky 2 osadzony jest na 4-milimetrowym dropie z podeszwą wyposażoną w Vibram  Megagrip, co – jak dla mnie – zdecydowanie podbija jego jakość. Vibram nigdy nie zawiódł mnie na śliskich kamieniach – czy to podczas biegu czy w trakcie trekkingu – i jest gwarancją solidnej przyczepności i trwałości podeszwy. 

Dodatkowo komfort i amortyzację wspiera śródpodeszwa FloatPro Foam. Cholewka wykonana z siateczkowych paneli jest lekka i przewiewna, a dzięki temu zapewnia odpowiednią cyrkulację. Wzmocniona jest po bokach i z przodu ochroną z plastycznego tworzywa TPU z dodatkowym akcentem na duży palec.

Zdecydowany plus za gumkę do mocowania zawiązanych sznurówek oraz za rzepy do stuptutów, czego brakuje w wielu butach do trailu. Język został zintegrowany z cholewką, co sprawia, że w trakcie użytkowania zdecydowanie trudniej wpaść drobinkom piasku czy małym kamieniom do środka, natomiast od tych ostrych w podłożu chroni nas specjalna wkładka Rock Plate. W trosce o planetę duża część materiałów do wykonania obuwia została pozyskana z recyklingu, co też ma niebanalne znaczenie. 


Jak sprawdza się Merrell MTL Long Sky 2 w akcji? 

Na pierwszy ogień poszły techniczne trasy i zbiegi, czyli to, co optycznie najbardziej pasowało mi do charakterystyki buta. Nie zawiodłem się. Vibram w podeszwie współpracuje wspaniale, a zważając na fakt, że na części zbiegu widać było pozostałości opadów to i ze śliską skałą poradził sobie jak trzeba. 

Poziom amortyzacji jest wyważony tak, że wystające kamienie nie stanowią większego problemu, nadal zachowując czucia podłoża. Kto zbiegał kiedykolwiek z Kamieńczyka wie, że odcinek ten nie należy do najprzyjemniejszych, a MTL Long Sky 2 poradził sobie w tych warunkach naprawdę dobrze. Trzymanie stopy na bardzo dobrym poziomie, nie ucieka ona na boki, jednocześnie dając poczucie luzu. Na płaskich przelotowych odcinkach oddanie energii jest odczuwalne, a im z większą prędkością biegniemy, tym ten zwrot wydaje się być jeszcze bardziej efektywny. 

Tego, czego najbardziej się obawiałem to błoto, ale i tutaj but wypada zaskakująco dobrze. Wypustki 5-milimetrowe wystarczają, żeby złapać przyczepność w grząskim terenie, a bieżnik dobrze luzuje się z pozostałości błota. Cholewka, z uwagi na wspomnianą przewiewność, błyskawicznie odprowadza wodę, a po praniu były szybko gotowe na kolejny trening.


Dla kogo Merrell MTL Long Sky 2 będzie najbardziej odpowiedni?

Myślę, że sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących biegaczy górskich, jak i tych bardziej wprawionych. Ci pierwsi, dzięki rozwiązaniom technologicznym, poczują się bezpieczniej na szlaku. Ci drudzy natomiast, wykorzystają pełnię możliwości buta. Z uwagi na 4-mm drop może być też dobrym przejściem na bardziej naturalne bieganie nadal delikatnie unosząc piętę. Praktycznie żaden teren mu nie straszny, choć osobiście najchętniej widzę go na kamienistej technicznej trasie po lekkim deszczu.  Z uwagi na lekkość cholewki zimową porą wybrałbym inną propozycję, których w stajni Merrella nie brakuje. Natomiast od wiosny do jesieni jest to but idealny, a w bardzo gorące dni sprawdzi się wręcz doskonale. 

Osobiście markę Merrell kojarzyłem głównie z butów do hikingu, ale po testach uważam, że nie sposób przejść obojętnie obok modeli przeznaczonych dla biegaczy, bo Merrell ma naprawdę wiele do zaoferowania. 

Opis techniczny

  • Wierzch z siateczki i TPU
  • Zaczep na stuptuty
  • Odblaskowe elementy dla lepszej widoczności
  • Wbudowany, wewnętrzny „bucik” dla lepszego dopasowania
  • Wzmocnienia z TPU wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu
  • Wyściółka z oddychającej siateczki
  • Wkładka Rock Plate pomiędzy podeszwą wewnętrzną i zewnętrzną, chroniąca stopę przed ostrymi elementami podłoża
  • Podeszwa wewnętrzna z pianki FloatPro™ dla długotrwałego komfortu
  • Podeszwa zewnętrzna Vibram® MegaGrip® dla najlepszej kombinacji dobrej przyczepności i trwałości na mokrych oraz suchych powierzchniach
  • Część elementów buta została wykonana z materiałów z recyklingu (sznurowadła, wkładka)

Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *