1 marca 2018 By Slider, TRAVEL With 2263 Views

Miejsko-outdoorowe buty AKU Climatica Suede GTX

W miejsko-outdoorowym bucie Climatica Suede GTX marki AKU spotkają się trzy istotne cechy, jakie powinien mieć but idealny: oryginalny i nowoczesny design, innowacyjne technologie oraz komfort użytkownika. To but, który wpisuje się w znany w świecie sportowo-outdoorowym trend projektowania odzieży i obuwia przeznaczonej nie tylko do aktywności outdoorowych, ale również do przysłowiowego „wyjścia w miasto”.

25.02.2018 r.

Monika Bartnik

Ta włoska firma – założona przez Galliano Bordina – wyrosła z małego warsztatu szewskiego na jednego z najważniejszych producentów obuwia outdoorowego. Ma ponad 30 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości butów przeznaczonych do trekkingu i różnych outdoorowych aktywności. Mowa oczywiście o marce AKU. I właśnie jeden z modeli buta AKU – Climatica Suede GTX – chcielibyśmy zaprezentować.

Zacznijmy od wyglądu. W butach AKU Climatica Suede GTX uwagę przykuwa kolorystyka i perfekcyjna wręcz jakość wykonania. Cholewka – wykonana z zamszowej skóry o grubości 1,8 mm – w wersji męskiej to odważne połączenie turkusowego z żółtym oraz wzmocnionym noskiem i częścią zapiętka w kolorze czarnym, a w wersji damskiej beżowego z różowym oraz noskiem i częścią zapiętka w kolorze brązowym.

Łączenia kolorów sprawiają, że buty, zwłaszcza w wersji męskiej (chociaż AKU ma również w ofercie ten model w kolorystyce czarno-brązowej, pomarańczowo-brązowej czy też turkusowo-ciemno szarej), wyróżniają się na tle oferty innych producentów oferujących buty miejsko-outdoorowe, gdzie kolorystyka butów jest bardziej stonowana. Być może właśnie przez tę kolorystykę, ale również przez komfort użytkowania na co dzień, ten model butów AKU wpisuje się w znany w świecie sportowo-outdoorowym trend projektowania odzieży i obuwia przeznaczonego nie tylko do aktywności sportowych i outdoorowych, ale również do przysłowiowego „wyjścia w miasto”.

Biorąc pod uwagę wygląd butów uwagę przykuwa również charakterystyczna podeszwa Climatica Tenuta Grip z membraną GORE-TEX® SURROUND®, ząbkowaną śródpodeszwą Injected Eva. Ale o technologiach wykorzystanych w butach za chwilę.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to wykorzystane w bucie technologie. W tym modelu buta Aku zastosowano innowacyjną technologię – Elica. Jak ona powstała? Na podstawie badań biomechaniki stopy podczas marszu, przeprowadzonych na zlecenie włoskiego Aku, podzielono ruch na dwie fazy – stąpnięcie oraz wybicie. Okazało się, iż obie generują przeciążenia skupione w specyficznych punktach – po zewnętrznej stronie pięty oraz od środka przy palcach. Wnioski z przeprowadzonych badań zaowocowały ideą buta, który posiada dodatkową warstwę amortyzacji w newralgicznych miejscach i dopasowuje się do anatomii ruchu, redukując siłę uderzenia i rozkładając ją na dużą powierzchnię, a nie – jak dotychczas – na pojedyncze punkty.

W bucie zmieniona została również konstrukcja bieżnika. Otrzymał on dodatkowe strefy zwiększające przyczepność podczas obu faz ruchu. Badania przeprowadzone przez firmę Cerism, od lat specjalizującą się w laboratoryjnych testach sprzętu outdoorowego, potwierdziły teorię Aku – Elica jest systemem, który podąża za ruchem stopy, znacznie ją odciążając w czasie marszu, zwłaszcza w nierównym terenie. Jakie to ma korzyści dla użytkownika? Najważniejsze z nich to minimalizacja obtarć i nadwyrężeń i zmniejszenie przeciążenia stawów. Zwiększona została również żywotność bieżnika. Odtąd jest on bardziej równomiernie eksploatowany, co sprawia, że buty mogą być dłużej użytkowane. Zintegrowany system Elica – obejmujący kopyto szewskie, podeszwę wewnętrzną, śródpodeszwę oraz podeszwę zewnętrzną –  wiernie oddaje ona anatomiczny kształt dolnej części stopy i dostosowuje się do jej naturalnego nachylania.

Kolejna wykorzystana technologia to GORE-TEX® EXTENDED COMFORT, która gwarantuje optymalne przewodzenie ciepła oraz bardzo dobre gospodarowanie wilgocią przez cały dzień. Na czym polega zastosowanie tej technologii? Na umieszczeniu niezwykle lekkiej i cienkiej membrany, która ma właściwości wodoodporne i wysoką oddychalność (GORE-TEX® Extended Comfort) pomiędzy materiałem wierzchnim a podszewką.

W podeszwie zastosowano z kolei GORE-TEX® SURROUND®, technologię dzięki której stopa nie ulegnie zapoceniu, nawet przy intensywnym ruchu, ponadto będzie należycie chroniona przed deszczem, wiatrem i zimnem. Dodatkowo śródpodeszwa wykonana z pianki EVA zwiększa amortyzację. Przyczepność w warunkach nierównego podłoża zapewnia podeszwa wykonana ze specjalnej mieszanki gumy Climatica Tenuta Grip. Przed uszkodzeniem cholewki z przodu chroni ją dodatkowa warstwa materiału.

Przyznajemy szczerze, nie testowaliśmy butów Aku w aż tak ekstremalnych pogodowych warunkach, jednak podczas późnojesiennej kilkugodzinnej wycieczki górskiej, spacerów po lesie oraz w codziennym użytkowaniu (bo oczywiście buty idealnie sprawdzają się również podczas miejskich spacerów), nie odczuliśmy dyskomfortu z użytkowania. Dodatkowym udogodnieniem jest system sznurowania buta, dzięki któremu nie mamy problemu z rozwiązującymi się sznurówkami. Oczywiście, jeżeli ktoś nie przepada za taką metodą wiązania, są również dostępne sznurówki.

Buty AKU Climatica Suede GTX w naszym przypadku sprawdzają się zarówno podczas wycieczek górskich w średnio wymagającym terenie, jak i podczas codziennego użytkowania. Marka AKU z tym modelem buta wpisała się w znany w świecie sportowo-outdoorowym trend projektowania odzieży i obuwia przeznaczonej nie tylko do aktywności sportowych i outdoorowych, ale również do przysłowiowego „wyjścia w miasto”. Co ciekawe, marka AKU gwarantuje, że każdy model produkowanego obuwia jest ręcznie dopracowywany oraz posiada indywidualny kod identyfikacji szewca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *