2 czerwca 2024 By GÓRY & ULTRA, Slider With 3813 Views

Mozart 100 by UTMB 2024. Polacy na podium czterech dystansów!

Blisko 200 polskich biegaczek i biegaczy zdecydowało się spędzić Dzień Dziecka na biegowo, biorąc udział w największej imprezie trailowej w Austrii – Mozart100 by UTMB. Jak im poszło? Znakomicie! Polacy zdobyli miejsca na podium w czterech z sześciu dostępnych dystansów!

2.06.2024 r.

1 czerwca 2024 roku Salzburg i region SalzburgerLand gościł około 3000 biegaczy z 80 krajów, którzy wystartowali na sześciu dystansach jednej z najważniejszych imprez biegowych w Austrii – mozart 100 by UTMB®.  Do Salzburga przyjechało prawie 200 biegaczek i biegaczy z Polski – na czterech dystansach z sześciu łącznie nasi zawodnicy stanęli na podium!

Na biegaczy czekały zróżnicowane trasy w górskiej scenerii Ziemi Salzburskiej. Biegi miały start w różnych miejscach oraz wspólną metę na starym mieście w Salzburgu, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dobrej zabawie i mocnej rywalizacji nie zaszkodziła nawet kiepska, deszczowa pogoda.

Przeczytaj również: Magdalena Bednarczyk – pierwsza kobieta na dystansie Mozart Light! [wywiad]

Mozart City Trail / Dystans: 9 km / 300 m+

• W biegu wystartowało łącznie 129 zawodników, z czego bieg ukończyło 128 osób, w tym 3 Polaków.
  • Najlepszym zawodnikiem na dystansie 9 km okazał się Słowak – Lukáš KOPERDÁK z czasem 00:41:05.
  • Wśród kobiet najlepsza była Polka Natalia Gaik, która zajęła również świetne 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Dystans 9 km pokonała w czasie 00:45:45.

Mozart Half Marathon / Dystans: 21 km / 900 m+

Jakub Bartecki / fot. Mozart100 by UTMB

• W półmaratonie w ramach Mozart100 by UTMB wystartowało łącznie 365 zawodników, z czego bieg ukończyło 353 osób, w tym 17 polskich biegaczek i biegaczy.
  • Trzecie miejsce zajął Jakub Bartecki z czasem 1:51:24. W pierwszej dziesiątce – na miejscu 5 – bieg ukończył również Dawid Leśniak (1:54:20). Bieg wygrał Austriak  – Mike FÖLSNER z czasem 01:49:09.
  • Bieg wśród kobiet wygrała Nadine HÜBEL z czasem 02:02:22. Pierwszą Polką na mecie była Agnieszka Paul.

Mozart Light / Dystans: 31 km / 1300 m+

Magdalena Bednarczyk / fot. Marta Lipińska

• W Mozart Light wystartowało łącznie 339 zawodników, z czego bieg ukończyło 330 osób, w tym 26 Polaków.
  • Trzecie miejsce zajął Bartosz Grzegorczyk. Dystans 31 km pokonał w czasie 3:06:31.
  • Bieg wygrał Austriak – Lukas Schaidreter z czasem 2:51.
  • Na dystansie Light kibicowaliśmy również naszemu Patronowi – Pawłowi Andrzejewiczowi. „Myślałem, że błoto to domena Rzeźnika. Myliłem się. Dawno tak w kość nie dostałem. Ale warto było. Mega klimat i organizacja mimo deszczowej pogody” – powiedział na mecie Paweł.

Paweł Andrzejewicz

• Pierwszą kobietą na mecie Mozart Light była Magdalena Bednarczyk z czasem 3:08:09. Magda zajęła jednocześnie 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.
  • Również jako druga na mecie pojawiła się polska zawodniczka – Marta Lipnicka pokonała dystans 31 km w czasie 3:30:19.

Mozart Marathon / Dystans: 39 km / 1650 m+

• Dzień przed startem w nagranym specjalnie dla Runandtravel.pl filmiku Andrzej Witek zapowiadał, że przyjechał do Salzburga wygrać. Jako faworyt na tym dystansie był również typowany przed biegiem w komunikacie organizatorów. I tak też się stało. Dystans 39 km / 1650 m+ pokonał w czasie 2:54:17, co dało Andrzejowi Witkowi pierwsze miejsce. Jego zwycięstwo i prowadzenie na trasie od startu do mety cieszy tym bardziej, że Andrzej zmagał się z kontuzją i z kilku startów w tym roku musiał zrezygnować.

• W pierwszej dziesiątce na mecie pojawił się również Kamil Poczwardowski z czasem 3:13:51.
  • Bieg wśród kobiet wygrała Hiszpanka Nuria Gil Clapera z czasem 3:35:14. Pierwszą Polką na mecie i 15. wśród kobiet była Agata Czech. Na 19. pozycji bieg zakończyła nasza Patronka – Agnieszka Markiewicz. „Soczysty i błotnisty był to bieg. Poczułam bieganie, na które czekałam jakieś 3 lata. Do pełnej radości brakowało widoków” – powiedziała na mecie Agnieszka.

Agnieszka Markiewicz.

Mozart Ultra /81 km / 4300 m+

• Bieg wygrał Słoweniec – Zan ZEPIČ. Dystans 81 km / 4300 m+ ukończył w czasie 07:50:26. Wśród kobiet najlepsza była Hiszpanka – Cristina SANTURINO FONTECHA, która 81 km pokonała w czasie 10:21:30.
  • W pierwszej dziesiątce bieg ukończyli Miłosz Szkoluda z czasem 8:53:30, co dało mu 5. miejsce w klasyfikacji generalnej, oraz Michał Orzeł, który z czasem 9:11:48 zajął miejsce 8.
  • Pierwszą Polką na mecie i 7. wśród kobiet była Karolina Chorąży (czas na mecie: 12:35:14).

Mozart100 / 105 km / 5400 m+

• Drugie miejsce zajął Paweł Czerniak z czasem 11:28:17.

Paweł Czerniak / fot. Mozart100 by UTMB

Co powiedział Paweł Czerniak po starcie? „Co to był za bieg 😅 Co to był za dzień, ulewny jak cholera😉 Nawet na chwilę nie przestało padać😞 Pierwsze 40-50 km prowadziłem bieg. Później już dopadała mnie bombka i na podbiegach dużo traciłem. Wyprzedził mnie Brytyjczyk i dogonił Włoch i z tym chłopakiem tasowaliśmy się praktycznie do samej mety😅 ale to była walka z nim i z samym sobą. Coś niesamowitego! Zapamiętam to na długo. Spełniło się moje marzenie być w trójce na tak znanym biegu. To już coś, tak uważam. Skończyło na drugim miejscu”.

• Bieg wygrał Brytyjczyk – Jack Chamberlain z czasem 11:19:37. W pierwszej dziesiątce na metę przybiegł również Krzysztof Komraus z czasem 11:54:59.
  • Pierwszą Polką na mecie i drugą wśród kobiet była Claudia Chmielowska. Dystans 105 km / 5400 m+ pokonała w czasie 12:44:42.

Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.