20 czerwca 2022 By GÓRY & ULTRA, Slider With 265 Views

Mozart100 by UTMB 2022. Podsumowanie

Prawie 2000 uczestników z 60 krajów zmierzyło się z trasami mozart100 by UTMB® podczas 10. edycji biegu, która odbyła się 18 czerwca 2022 r. w Austrii.


20.06.2022 r.

18 czerwca 2022 r. odbyła się 10. edycja mozart100 by UTMB, w ramach której biegacze mieli do wyboru 6 dystansów i 2 sztafety. Na wszystkich dystansach w Salzburgu wystartowało łącznie ponad 2000 uczestników w tym ponad 60 biegaczy z Polski.


mozart100

Pierwszy bieg jubileuszowej edycji mozart100 by UTMB® wystartował w sobotę 18 czerwca o godzinie 5:00 rano. Na starcie 105-kilometrowej trasy mozart100, na salzburskim Kapitelplatz, stanęło ponad 700 biegaczy. Urozmaicona ponad stukilometrowa trasa o przewyższeniu 5000 m+ prowadziła biegaczy przez Hinterwinkel, wzdłuż jeziora Fuschlsee, aż do Zwölferhorn, potem przez St. Gilgen do Schafbergalm, a stamtąd z powrotem przez Fuschl am See do Salzburga na metę na Kapitelplatz.

Bieg mozart100 był ekscytującym wyścigiem z kilkoma zmianami na prowadzeniu. Ostatecznie Janosch Kowalczyk przekroczył linię mety jako pierwszy z czasem 9:36:09. Po wyścigu powiedział: Przygotowywałem się do mozart100 przez sześć miesięcy. To był dla mnie wymagający bieg. Upał sprawiał, że bieganie było jeszcze trudniejsze. Moja taktyka była taka, że w pierwszej części biegu kontrolowałem tempo tak, by zostawić siły na końcówkę, bo wiedziałem, że ostatnie kilometry będą trudne. Szlaki bardzo mi się podobały, to była wspaniała trasa z pięknymi widokami i wieloma atrakcjami. Jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa.

Zawodnikiem, który przez długi czas prowadził na trasie był Andreu Simon Aymerich (Hiszpania). W pewnym momencie miał nawet siedmiominutową przewagę. Hiszpan ostatecznie zajął 2. miejsce i na mecie zameldował się z czasem 9:44:59: Zdecydowanie chciałem wygrać, ale miałem za sobą kilka trudnych tygodni. Bardzo cieszę się, że mogłem wystartować w biegu ultra na tak pięknej trasie. Jestem zadowolony z mojego 2. miejsca na mozart100 i mam nadzieję, że teraz sprawy będą układać się coraz lepiej.

Austriacki biegacz Reihold Schager brał udział we wszystkich dotychczasowych edycjach mozart100. W tym roku po raz dziesiąty stanął na trasie mozart100: To był najbardziej upalny bieg spośród wszystkich dziesięciu, w jakich brałem udział, a także najtrudniejszy. Ale pomyślałem sobie: To mój dziesiąty już bieg, po prostu muszę dobiec do mety. Jak co roku spotkałem na trasie wspaniałych biegaczy, wspieraliśmy się nawzajem. To poczucie wspólnoty oraz wspaniała przyroda regionu salzburskiego, jest jednym z powodów dla których startuję tutaj co roku.

Jeśli chodzi o kobiety startujące na najdłuższej trasie, to zdecydowaną faworytką była Azara Garcia de los Salmones z Hiszpanii. Pokładanych nadziei nie zwiodła i po 12 godzinach i 28 sekundach zameldowała się na mecie jako pierwsza kobieta i 27. w klasyfikacji generalnej. Po ok 45 minutach po Azarze na metę przybiegła Teresa Nimes (Hiszpania) z czasem 12:46:47.

Cieszę się bardzo z mojego zwycięstwa. To był mój dzień! Wszystko układało się jak trzeba. To był wspaniały bieg, choć nie było łatwo. Ostatnie 20 km było bardzo wymagające. Cieszę się, że wystartowałam tutaj w Salzburgu. Bieg idealnie wpisał się do mojego kalendarza i pokazał, że jestem na dobrej drodze do finału UTMB World Series w Chamonix.  


Na dystansie mozart100 wystartowało 18 Polaków. Najlepszym z polskich zawodników był Kamil Leśniak (10:28:28) który zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Roman Ficek z czasem 11:33:24 zajął 17. miejsce w klasyfikacji generalnej. Trzecim Polakiem był Piotr Choroś z czasem 10:59:21.


mozart Ultra

Drugi dystans ultra salzburskiego festiwalu wystartował w sobotę o godzinie 7:00 z Fuschl am See. Trasa miała 75 km i 4000 m+ przewyższenia. Bieg zdominowali dwaj Brytyjczycy Harry Jones oraz George Foster, którzy walczyli między sobą trasie niemalże do końca. Finalnie na metę pierwszy, po 7 godzinach 8 minutach i 42 sekundach, wbiegł Harry Jones. Po biegu powiedział: – Nie tylko było to dla mnie trudne fizycznie, ale jeszcze bardziej trudne psychicznie, ponieważ czułem cały czas, że George biegnie tuż za mną. Wiedziałem, że jeśli chcę wygrać muszę dać z siebie wszystko na ostatnim podbiegu. Cieszę się, że to zrobiłem. Długo jeszcze będę wspominał te zawody.

George Foster powiedział po swoim biegu: – Upał sprawił, że bieg był bardzo męczący. Przez cały czas miałem nadzieję, że Harry nie będzie wiedział, że biegnę tak blisko za nim i w końcu będę mógł go wyprzedzić. Od samego początku było jasne, że Harry jest silnym konkurentem. Dlatego jestem zadowolony z drugiego miejsca i dobrego ścigania w tak pięknych okolicy.

Rywalizację kobiet wygrała Marta Molist z Hiszpanii. Czas 8:11:39 dał Marcie bezkonkurencyjne zwycięstwo i piątą pozycję w klasyfikacji generalnej: – To był bardzo trudny bieg, było bardzo gorąco. Trasa była wspaniała i co ważne przyjazna dla kibiców. Dzięki temu moja rodzina mogła mnie wspierać w wielu miejscach na trasie, co mi bardzo pomagało.  


Na dystansie mozart Ultra wystartowało 18 Polaków. Pierwszym na mecie i jednocześnie 4. w klasyfikacji generalnej był Michał Leśniak (8:01:05). Przeczytaj rozmowę z Michałem Leśniakiem po biegu.

Drugim Polakiem na mecie był Maciej Wołczyk z czasem 10:26:31) a trzecim Piotr Winter (12:23:51). Pierwszą Polką była Anna Płocica z czasem 14:39:50.


Mozart Marathon / mozart Light / mozart City Trail

Oprócz dystansów ultra, organizatorzy przygotowali następujące trasy:

  • mozart Marathon 41 km i 1800 m+ przewyższenia

Zwycięzcą mozart Marathon został Tobias Baggenstos (3:06:10). Na dystansie mozart Marathon wystartowało 15 Polaków. Pierwszy na mecie zameldował się Bartłomiej Zalewski (4:13:44). Drugim polskim zawodnikiem był Grzegorz Zdunek (4:18:25). Pierwszą Polką i 3. zawodniczką z Polski była Anna Zalewska (4:35:12).

  • mozart Light 31 km i 1100 m+ przewyższenia

Zwycięzcą mozart Light został Daniel Rohringer (2:47:43). Na dystansie Mozart Light wystartowało 7 polskich biegaczek. Pierwsza na mecie była Lucyna Walaszczyk (3:24:58). Druga była Joanna Żukowska – Kasprzyk (3:54:52) a trzecia Bogusia Probierz (4:41:13).

  • mozart Half Marathon 21 km i 750 m+ przewyższenia

Na trasach biegów była gorąca atmosfera, dosłownie i w przenośni. Hiszpan Alejandro Forcades Pujol (01:34:33) po zwycięstwie w półmaratonie żartował: Pochodzę z Majorki, ale dziś było bardzo gorąco nawet dla mnie i to był naprawdę ciężki bieg. Jestem całkowicie zauroczony trasą i na pewno wrócę w przyszłym roku i pobiegnę na jednym z dłuższych dystansów.

Na dystansie Mozart Halfmarathon wystartowało 5 polskich biegaczy. Pierwszy na mecie był Grzegorz Łuczko z czasem 2:41:20. Pierwsza kobietą była Urszula Kuczma (3:19:05).

  • mozart City Trail 9 km i 300 m+ przewyższenia. Zwycięzcą mozart City Trail został Dominik Hirczy (00:039:50). Na dystansie Mozart City Trail wystartowała Joanna Kaysiewicz z czasem 1:25:36.

10. edycję mozart 100 by UTMB podsumował Josef Mayerhofer, dyrektor biegu:

To było wspaniałe, że mogliśmy śledzić te wszystkie biegi przy tak pięknej pogodzie. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu zawodów i z tego, że mogliśmy gościć w Salzburgu rekordową liczbę ponad 2000 biegaczy z 60 krajów. Jest to zapewne związane z rozpoczęciem UTMB World Series. Bycie częścią tej międzynarodowej serii biegów jest bardzo emocjonujące i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli pokazać piękno Ziemi Salzburskiej jeszcze liczbie zagranicznych biegaczy.

Wszystkie zdjęcia w tekście: Jan Hetfleisch


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *