20 lutego 2024 By GÓRY & ULTRA, Slider With 620 Views

Polacy w światowej elicie biegaczy na Transgrananaria 2024

W dniach 21-25 lutego odbędzie się 25. edycja jednej z najbardziej znanych imprez trailowych – The North Face Transgrancanaria. Kto wystartuje podczas tegorocznej edycji? Poznaj elitę biegaczy! 


20.02.2024 r.

W dniach 21-25 lutego odbędzie się 25. edycja The North Face Transgrancanaria. Nawet jeśli nie startujesz, zakładamy, że będziesz śledził online rywalizację zawodników – tym bardziej, że podczas tegorocznej edycji nie będzie brakowało czołówki polskich biegaczy. Na listach startowych wszystkich dystansach jest łącznie 100 Polaków. 

Jedną z głównych nowości w tym roku, oprócz powrotu marki The North Face jako głównego sponsora imprezy, jest fakt, że w wyścigu zostaną rozdane nagrody o wartości 36 000 euro, co stanowi najwyższą kwotę w ciągu ponad 20 lat istnienia imprezy. 


W dniach 21-23 lutego odbędą się spotkania oraz treningi z elitą biegaczy z teamu The North Face. Sprawdź harmonogram na runandtravel.pl >>> TU


Classic 126 km

 • Classic 126 km to sztandarowy bieg podczas Transgrancanarii. W tym roku to jednocześnie trzeci “przystanek” międzynarodowego cyklu World Trail Majors (po Hong Kong 100 i Black Canyon Ultras). 
 • Na linii startu najdłuższego dystansu stanie około 850 biegaczy  – start zaplanowano na piątek, 23 lutego o 23:59. z plaży Las Canteras w Las Palmas de Gran Canaria; meta zlokalizowana będzie w Parque Sur w Maspalomas.

Kobiety

Główną faworytką do drugiego z rzędu zwycięstwa na tym dystansie Classic jest Amerykanka Courtney Dauwalter. W sezonie 2023 Courtney  – oprócz wygranej na dystansie Classic na Gran Canarii – zdobyła również potrójną koronę biegów na 100 mil, wygrywając legendarne wyścigi Western States Endurance, Hardrock 100 Endurance i UTMB. 


„You are fine… Everything is fine… Keep moving! | Przeczytaj wywiad z amerykańską biegaczką ultra Courtney Dauwalter.


Na najdłuższej trasie zobaczymy również dwie Hiszpanki – Azara García de los Salmones i Claudia Tremps. Ta pierwsza po zwycięstwach w 2017 i 2021 roku może zostać pierwszą kobietą, która trzykrotnie zwyciężyła w Classic. Tremps trzykrotnie stawała na podium (wicemistrzostwo w 2021 roku i dwukrotnie trzecie miejsce w 2022 i 2023 roku).

Według rankingu ITRA następna w kolejce jest Dominika Stelmach, której nikomu przedstawiać nie musimy 🙂 Organizatorzy w oficjalnym komunikacie podkreślają jej start i zwycięstwo w Ultra-trail w Cape Town i 8. miejsce w Maratonie Transgrancanaria w 2021 r. 

W Transgrancanaria debiutuje niemiecka lekkoatletka z The North Face, Ida-Sophie Hegemann, która odniosła zwycięstwo na dystansie 89 km Trail Pitztaler Gletscher i 70-kilometrowym ultra Trail El Paso Austral w Argentynie w 2023 r. Wśród startujących są także Japonka Yuri Yoshizumi (startująca w swojej pierwszej Transgrancanaria), Irlandka Emma Stuart (debiutantka w wyścigu), Ekwadorka Mercedes Pila – szósta w 2017 r. i trzecia w Advanced 2016 – wraz z Hiszpanką Sandrą Sevillano i Boliwijką Elisabeth Ríos.

Mężczyźni

W kategorii mężczyzn organizatorzy przewidują jedną z najbardziej zaciętych rywalizacji w historii. Według rankingu ITRA liderem jest chiński lekkoatleta z The North Face Shen Jiasheng, który w zeszłym roku zadebiutował w wyścigu, ale nie dobiegł do mety. Jiasheng był wicemistrzem zawodów CCC 2023 podczas UTMB, a także wygrał sześć z 11 wyścigów, w których brał udział w poprzednim sezonie. 

Po raz pierwszy na Gran Canarii pojawi się Włoch Andreas Reiterer. Reiterer jest obecnym wicemistrzem świata w biegach przełajowych, a w 2023 r. zajął trzecie miejsce w Transvulcania i Eiger Ultra-Trail oraz szóste w Gran Trail de Templiers. 

Na Gran Canarii debiutuje także amerykańska gwiazda Zach Miller, z ekipy The North Face, jeden z czołowych obecnie sportowców, mogący pochwalić się zwycięstwami w CCC, The North Face Endurance Challenge California, MIUT – Madeira Island Ultra Trail, Tarawera Ultramaraton i w zeszłym roku wicemistrzostwo UTMB.

Za nimi, według rankingu ITRA, plasuje się iberyjskie trio z dużym potencjałem na zwycięstwo. Tytułu będzie bronił Andreu Simon, który ma już na swoim koncie zwycięstwo na Gran Canarii podczas ubiegłorocznego startu w Pilancones Tunte Trail. W 2023 roku Katalończyk zajął drugie miejsce na dystansie 50 km w Kullamannen i siódme na dystansie 100 kilometrów Ultra Pirineu. Rywalizować z nimi będzie także Portugalczyk Miguel Arsénio, zwycięzca m.in. Ultra Pirineu, Epic Trail Costa Daurada i wyścigu MaXi Race we Francji. Dołącza do nich pochodzący z Salamanki Miguel Heras, mistrz na Gran Canarii w 2010 roku oraz m.in. Ultra Pirineu, Templiers, Transvulcania, Everest Trail Race w Nepalu.

Ponadto na liście elity znajdują się: Amerykanin Seth Ruhling, Hiszpan José Ángel Canales, Chińczyk Huohua Zhang, Rumun Ionel Cristian Manole, Brytyjczyk Tom Joly i Francuz Beñat Marmissolle. Niestety nie zobaczymy w tym roku dwóch świetnych biegaczy, którzy wycofali się w ostatniej chwili. Pierwszy z nich to Amerykanin Jim Walmsley, który nie wystartuje z powodu kontuzji. Drugim jest król Transgrancanarii, pięciokrotny mistrz Pau Capell, który niedawno został ojcem. 


Advanced 83,8 km

 • Advanced jest drugim najdłuższym dystansem podczas Transgrancanaria. 
 • Start zaplanowano na 24 lutego o godzinie 8:00 z Puerto de Las Nieves w Agaete. Meta zlokalizowana będzie w Parque Sur de Maspalomas. 
 • Na linii startu stanie 750 biegaczy. 
 • Wyścig w pierwszej połowie prowadzi przez Tamadaba Natural Park, Nublo Rural Park, Tejeda Caldera oraz malownicze wioski Artenara i Tejeda, a następnie rozpoczyna się druga część biegu poprowadzona na suchych obszarach na południu wyspy.

Kobiety

Największą faworytką do zwycięstwa jest Słowaczka Martina Klancnik, która w zeszłorocznym klasyku zajęła szóste miejsce, a w 2021 r. była wicemistrzynią na dystansie Advanced. W ubiegłym roku odniosła sześć zwycięstw w 13 wyścigach, w których brała udział. Szwajcarka Kathrin Goetz zajęła czwarte miejsce w 2023 Advanced i czwarte w 2022 Classic, była także trzecia podczas MIUT – Madeira Island Ultra Trail. Kolejna na liście elity jest Amerykanka Tara Fraga, która debiutuje na Gran Cnarii. W ubiegłym roku zajęła miejsce w Top 10 w CCC i szóste miejsce na 100 kilometrów Black Canyon Ultras w 2020 roku. Innymi mocnym zawodniczkami są Szwajcarka Emily Vaudan, Chinka Wenfei Xie, Szwedka Malin Barrulf, Francuzki Manon Campano i Florin Boillot czy Hiszpanka Núria Picas.

Organizatorzy wśród elity wymieniają również Polkę Małgorzatę Moczulską. Na dystansie Advanced wystartuje również Aleksandra Narkowicz. Ola w 2023 roku zajęła 4. wśród kobiet na dystansie 100 km Kullamannen by UTMB. W 2023 roku była również pierwsza na Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim. W 2022 roku zajęła 1. miejsce wśród kobiet i 6. w klasyfikacji generalnej na dystansie 100 km podczas Stranda Fjord Trail Race.

Mężczyźni


W kategorii mężczyzn zadebiutuje na Gran Canarii Andrzej Witek (905 punktów ITRA). W 2023 roku w siedmiu wyścigach, w których brał udział, odniósł cztery zwycięstwa. Jednym z pretendentów do zwycięstwa jest również Włoch Davide Cheraz, który rozpoczął rok od pierwszego miejsca na 52-kilometrowym szlaku Valmaremola Trail. Dla Hiszpana Borji Fernándeza będzie to jego pierwszy start w zawodach Advanced, choć w Transgrancanarii brał już udział trzy razy (w 2019 roku zajmując trzecie miejsce w maratonie). Z kolei Kanadyjczyk Christian Meier po raz pierwszy zmierzy się z wymagającą trasą na Gran Canarii. W jego biegowym CV znajdują się prestiżowe zwycięstwa, takie jak to, które odniósł w zeszłym roku w TDS na UTMB czy na dystansie 50 kilometrów w Andorze. Debiutujący na wyspie Włoch Matteo Anselmi rozpoczął rok od wygrania 82-kilometrowego wyścigu Trail de la Ronda Ghibellina, a w zeszłym roku odniósł znaczące zwycięstwa w Dolomiti Extreme Trail czy też San Remo Ultra and Trail.

Inni zawodnicy, na których warto zwrócić uwagę, to Rumun Catalin Sorecau, Brytyjczyk Mark Darbyshire, Francuz Alexandre Beraud czy miejscowi Oswaldo Medina, Andrés Viedma i Agustín Luján.


Maraton 46,5 km

 • W maratonie weźmie udział największa liczba uczestników – w tym roku wystartuje około 1200 biegaczy. 
 • Maraton startuje w piątek 23 lutego o godzinie 9:30 w Tejeda, a zakończy się po 46,5 km w Parque Sur de Maspalomas. 
 • To szybka trasa, która najpierw prowadzi do kultowego Roque Nublo, a następnie rozpoczyna się stromym zejściem ścieżką La Plata, Tunte i Ayagaures, przed końcowym odcinkiem w Maspalomas.

Kobiety

Najwyższy wskaźnik ITRA ma Amerykanka Jennifer Lichter z ekipy The North Face, dzięki zajęciu czwartego miejsca w 44-kilometrowym biegu na Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Innsbrucku w 2023 roku. Czeka ją mocna konkurencja ze strony ekspertek biegania na Gran Canarii – Hiszpanki Gemmy Arenas, która sześciokrotnie brała udział w The North Face Transgrancanaria i zajęła trzecie miejsce w maratonach w latach 2020 i 2023, oraz Maite Maiora, która była czwarta w zeszłorocznym maratonie. 

Na wyspie debiutuje także Norweżka Henriette Albon, która ma na swoim koncie zwycięstwa, takie jak 46-kilometrowy wyścig w Templiers. Nie należy lekceważyć brytyjskich biegaczek Georgi Tindley, Katie Kaars i Meryl Cooper czy Amerykanki Sarah Keyes.

Mężczyźni

W kategorii mężczyzn tytułu będzie bronił Kenijczyk Robert Pkemoi. Oprócz zwycięstwa i szóstego miejsca w Transgrancanaria, afrykański biegacz dwukrotnie pokonał maraton Ultra Pirineu i był wicemistrzem francuskiego Maratonu de MaXi-Race w 2023 r. Po nim pretendentami do zwycięstwa są m.in. Brytyjczyk Kris Jones oraz Harry Jones, czwarty w maratonie w 2020 r., Finn Juho Ylinen, trzeci w zeszłorocznym maratonie i piąty w maratonie w 2022 r. Norweg Anders Kjaerevik, czwarty w maratonie w 2022 r. mistrz Trail de Tenerife Bluetrail. 


Starter 21,4 km

W czwartek 22 lutego o godz. 10:30 około 800 uczestników wystartuje w jedynym wyścigu biegnącym z południa na północ. Starter rozpoczyna się w malowniczej wiosce Tunte i prowadzi do wymagającego podjazdu ścieżką La Plata. Następnie trasa rozpoczyna się zejściem do Tejedy, mijając La Culata, by przekroczyć metę w sercu jednej z najpiękniejszych wiosek Hiszpanii.

Kobiety

Dwie główne faworytki według rankingu ITRA to Amerykanka Brittany Charbonneau z licznymi zwycięstwami w swoim kraju i Brytyjka Eleanor Davis, piąta w maratonie 2022.  Rywalizować będzie także Katarzyna Solińska, która ma na swoim koncie dwa zwycięstwa – w zeszłorocznym Vertical Kilometr El Gigante i maratonie w 2019 r.  Druga Polka to Karolina Obstoj, druga w Starterze 2020 i szósta w 2021 r. 

Mężczyźni

W kategorii mężczyzn na liście startowej znalazło się dwóch Hiszpanów z najlepszym indeksem ITRA: Antonio Martínez, wicemistrz Maratonu 2019, trzeci w maratonie w 2022 roku, trzeci w OCC 2023 i mistrz Patagonii na 42 kilometry.  Drugi zawodnik to Yoel de Paz, wicemistrz w zeszłorocznym El Gigante, który ma na swoim koncie zwycięstwa w wyścigach na Wyspach Kanaryjskich, takich jak Reventón Trail El Paso, Transvulcania czy Tenerife Bluetrail. Trzecim faworytem jest Holender Peter van der Zoon, który zajął piąte miejsce w 2019 r. Wśród elity wymieniany jest również Polak Karol Matyssek oraz Francuz Titouan Galland, Hiszpanie Josep Miret i Diego Menéndez, Estończyk Kenny Kivikas (zwycięzca Startera 2020). Na dystansie Starter wystartuje również Maciej Dombrowski.  


El Gigante 5,5 km

 • Tegoroczna edycja The North Face Transgrancanaria rozpocznie się w środę, 21 lutego o godzinie 15:30, od startu najkrótszego dystansu Vertical Kilometr El Gigante.
 • Około 120 biegaczy zmierzy się z masywem Tamadaba. 1130 metrów przewyższenia na zaledwie 5,5 km to sprawdzian czystej siły mięśni.

Kobiety

Największą faworytką wśród kobiet jest Katie Schide. Katie ma na swoim koncie prestiżowe zwycięstwa, takie jak UTMB w 2022 r., MIUT – Madeira Island Ultra-Trail 84 km w 2018 r., 90-kilometrowy Maraton de Mont-Blanc w 2019 r., Swissalpine Davos i Trail de Ventoux w 2021 r. , czyli Grand Raid of the Reunion Island w 2023 roku. 


„Dla mnie bieganie nigdy nie polega na motywacji”) – przeczytaj wywiad z Katie Schide


W elicie biegaczek znajdują się również Karolina Obstój, wicemistrzyni Startera 2020, Fernanda Maciel, zwyciężczyni Transgrancanaria Classic w 2012 roku i jedna z najlepszych biegaczek w świecie biegów przełajowych ostatnich piętnastu lat czy też Niemka Lena Laukner.

Mężczyźni

Wśród mężczyzn na pierwszym miejscu wymienia się Francuza Frédérica Tranchanda. Tranchand zmierzy się z rywalami dużego kalibru, takimi jak Włoch Henri Aymonod, który w 2023 r. zajął trzecie miejsce; Holender Peter Van der Zon oraz wybitna grupa hiszpańskich biegaczy, m.in. Diego Menéndez i Miguel Benítez

Organizatorzy wymieniają również Jacka Sobasa i Karola Matyska, który pobiegnie także Classic. Na uwagę zasługuje także obecność Amerykanina Roba Krara, dwukrotnego mistrza biegu na 100 mil Leadville w latach 2014 i 2018, który w tym roku uzyskał drugi najlepszy czas w historii wyścigu i dwukrotnie zwyciężył w Western States Endurance Run.

zdjęcie otwarciowe: materiały prasowe organizatora z 2019 r.


Oficjalny przewodnik po wyścigach jest już dostępny na https://transgrancanaria.net/official-magazine-2024/


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *