16 października 2019 By GÓRY & ULTRA With 1188 Views

Pomerania Trail 2019. Podsumowanie

Prawie 400 uczestników biegało i chodziło z kijkami na przełajowych trasach pierwszej edycji Pomerania Trail, która odbyła się 12 października w Luzinie.

16.10.2019 r.

Zawodników na starcie przywitał deszcz, a w lesie na zazwyczaj ubitych szlakach, czekało błoto i bardzo ciężkie warunki. Nie przeszkodziło to jednak w dobrej organizacji zawodów, a uczestnikom takie warunki przysporzyły dużo satysfakcji i uśmiechu na mecie, którzy zgodnie uznawali, że były to jedne z ich najcięższych zawodów w życiu. Zawody ściągnęły na start nie tylko uczestników z Polski, ale również z Australii, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Na trasie ultra maratonu mierzącej 66 kilometrów, na której znajdowały się najwyższe okoliczne wzniesienia (Narożna Góra oraz Jelenia Góra) zwyciężył z bardzo dobrym czasem 5:48:29 Tomasz Baranow z Platerowa. Na mecie wyprzedził o ponad pół godziny Mariusza Koterskiego i Wojciecha Ptaszyńskiego. Wśród kobiet triumfowała Agnieszka Turska z Gdańska, pokonując trasę w 7:27’. Za nią uplasowała się Justyna Głuchaczka oraz Anna Żabiełowicz.

Dystans 43 kilometrów padł łupem Dariusza Rudnickiego, który może pochwalić się czasem 3:48’ na trasie, która miała ponad 1300 metrów przewyższenia. Drugie miejsce zajął Łukasz Klasa, a trzecie Roger Sikora. Czwarte miejsce open przypadło Patrycji Kiryluk, która z czasem 4:31:06 zwyciężyła bezapelacyjnie wśród Pań. Drugie i trzecie miejsce w płci pięknej wybiegały Marzena Węsierska-Mułyk oraz Weronika Wojnarowska.

Dystans półmaratonu zebrał na starcie największa ilość uczestników i tutaj rywalizacji była najbardziej zacięta. Zwyciężył Arkadiusz Wicenbach 01:32:05 (Pruszcz Biega), za nim na metę wpadł zwycięzca Antarctic Ice Marathon – Piotr Suchenia 01:33:42 oraz Edward Kożyczkowski z czasem 01:34:22.  Natomiast jako pierwsza kobieta na 9. miejscu open przybiegła Iwona Szabłowska z czasem 01:43:57, za nią na finiszu znalazły się Kasia Wolska i Katarzyna Zatorska-Radlińska. Z tą samą trasą zmagali się również maszerujący z kijkami i tutaj najlepszy czas 2:50:48 osiągnął Maciej Wiśniewski z Malborka.

Najkrótszy dystans podczas sobotnich zmagań, czyli 12-kilometrowa pętla na trasach Nadleśnictwa Strzebielino, padła łupem Kamila Szeleżyńskiego (53:38) oraz Iwony Suchenia 01:07:27.

Podczas biegów głównych, odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży pod szyldem Biegów Po Zdrowie, organizowane wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Sportu Rekreacji i Turystyki w Luzinie. Dla każdego uczestnika na trasach 250 m i 800 m przewidziany był pamiątkowy piernikowy medal .

Pierwsza edycja Pomerania Trail odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka oraz Wójta Gminy Luzino Jarosława Wejera. Uczestnicy zgodnie przyznawali, że trasy zaskoczyły ich ilością podbiegów, które można pokonać w tych terenach Kaszub.

Sponsorami Pomerania Trail były marki Polar i Soul Pharmacy City Spa, którzy ufundowali najlepszym uczestnikom nagrody. Wszystkim uczestnikom przygotowano naturalne batony energetyczne Bombus Energy. Natomiast organizatorzy wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Piekarnią Konkol postarali się o bogate wyposażenie punktów żywnościowych, gdzie można było znaleźć lokalne wypieki i przysmaki.

Głównym organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Pomerania Sports przy wsparciu GOSRiT Luzino, Pomorskiego Zrzeszenia LZS, Kaszubskiego Towarzystwa Sportowo-Kulturalnego. Trasę wspierali strażacy z OSP Luzino oraz harcerze z ZHP Luzino.

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *