19 stycznia 2020 By GÓRY & ULTRA With 587 Views

Powtórka sprzed roku. Natalia Tomasiak i Pavel Brydl zwycięzcami Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych.

Powtórka sprzed roku. Natalia Tomasiak i Pavel Brydl zwycięzcami Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. 18 stycznia 2020 roku w Karłowie odbył się VI Zimowy Półmaraton Gór Stołowych. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, tym razem zawodnicy nie rywalizowali na trasie pokrytej śniegiem, ale za to trzeba było zmierzyć się z kilkoma odcinkami, których pokonanie powinno w zasadzie wymagać założenia łyżew.

Trudne, lodowe warunki oraz kilku stopniowy mróz, nie odstraszyły jednak uczestników. Punktualnie o godzinie 9 rano, na trasę zawodów wyruszyło niemal 500 biegaczy w tym prawie 150 kobiet. Zwyciężyli zawodnicy Salomona: Czech – Pavel Brydl oraz Natalia Tomasiak, powtarzając tym samym swój ubiegłoroczny sukces.

W ramach zawodów zostały również rozegrane Mistrzostwa Polski Alpinistów. W tej klasyfikacji zwycięstwo przypadło Bartoszowi Misiakowi oraz ponownie Natalii Tomasiak.

W sobotniej rywalizacji duże znaczenie miała pogoda. Przed biegiem wiadomo było, że trasa jest bardzo oblodzona, ale prognozy pogody przewidywały w sobotę opady śniegu. Ostatecznie śnieg tylko co prawda poprószył, ale na tyle wystarczająco by zasłaniać najbardziej oblodzone i śliskie fragmenty. Ostatecznie obyło się beż poważniejszych upadków, a biegacze mieli sporo frajdy pokonując najbardziej zlodowaciałe odcinki. Przed biegiem, w kategorii mężczyzn mieliśmy dwóch faworytów: Pavla Brydla – ubiegłorocznego zwycięzcę i stałego bywalca imprez organizowanych przez Piotra Hercoga oraz Bartosza Misiaka, który w ubiegłym roku meldował się w czołówce wielu prestiżowych biegów górskich w naszym kraju. Przewidywania się potwierdziły. Panowie rywalizowali od samego startu. Na pierwszym punkcie kontrolnym jako pierwszy pojawił się Bartosz Misiak z 45 sekundową przewagą nad Pavlem Brydlem. Na drugim punkcie kontrolnym to Pavel miał blisko 20 sekund przewagi nad Bartoszem. Na ostatnim odcinku na słynnych schodach prowadzących na Szczeliniec ,  atak przypuścił Bartosz, ale zdołał odrobić tylko część straty do Pavla, który z czasem 1:42:35 zwyciężył w całym biegu. Bartosz Misiak na metę dotarł z 8 sekundową stratą, a przeszło 5 minut później po chłopakach na metę dotarł Mikołaj Dutkowski, który zajął tym samym najniższy stopień podium.

W rywalizacji kobiet również mieliśmy powtórkę sprzed roku. Zwyciężyła Natalia Tomasiak, która na metę przybyła w czasie 2:06:15. Niespełna 8 minut za nią finiszowała Iwona Kulik, a podium uzupełniła Katarzyna Bałys, która przybiegła 3 minuty za Iwoną.

W ramach ZPGS, już po raz czwarty zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Alpinistów. Chociaż mistrzostwa mają charakter nieformalny i są traktowane towarzysko, w tej kategorii mogliśmy oglądać zmagania ponad 40 zawodniczek i zawodników. Wisienką na torcie był udział w biegu naszych wybitnych wspinaczy: Janusza Gołębia czy Kacpra Tekieli. Warto też dodać, że w tym roku trasę znakował między innymi Piotr Pustelnik. Dodatkową atrakcją dla uczestników i kibiców była możliwość wysłuchania prelekcji Kacpra Tekieli oraz Janusza Gołębia, które zgromadziły jak zwykle tłumy fanów naszych świetnych wspinaczy. Spotkanie z kibicami miał również główny organizator i pomysłodawca imprezy – Piotrek Hercog, który to opowiadał o swojej wydanej niedawno „Ultrabiografii”Organizatorzy dziękują Parkowi Narodowemu Gór Stołowych oraz wszystkim sponsorom i partnerom imprezy.

Wyniki 

1. Pavel Brydl 1:42:35

2. Bartosz Misiak 1:42:43

3. Mikołaj Dutkowski 1:48:03

1. Natalia Tomasiak 2:06:15

2. Iwona Kulik 2:13:8

3. Katarzyna Bałys 2:17:50:

W IV Mistrzostwach Alpinistów w Biegach Górskich zwycięzcami zostali:
OPEN MĘŻCZYZN 1. Bartosz Misiak / 2. Dawid Rutkowski / 3. Daniel Firlet
OPEN KOBIET 1. Natalia Tomasiak / 2. Magdalena Pilarska / 3. Marta Sołtysiak

Pełne wyniki >>> TU

Tekst: materiały organizatoraFoto: Piotr Dymus/Olga Słonina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *