26 sierpnia 2015 By LUDZIE, RUNSTYLE, Slider With 10576 Views

Praca, pasja i przygoda…

Trwają zdjęcia do krótkometrażowego dokumentu realizowanego przez Krzysztofa Zaniewskiego o znakomitym fotografie Piotrze Dymusie. Portal www.runandtravel.pl jest patronem medialnym filmu. Zapraszamy na krótką rozmowę z Autorem.

Realizacja materiałów fotograficznych i filmowych podczas imprez takich jak np. biegi ultra, gdzie teren jest trudny, nieraz niedostępny, wymaga szczególnego zaangażowania. Nie tylko doskonałej znajomości terenu, w którym się pracuje, ale również dużej sprawności, pomysłu na to, co się chce zrobić i umiejętności zmagania się z wielogodzinną samotnością i zmęczeniem. Znajomość specyfiki środowiska i pewne atuty sportowo-psychiczne, dają podstawę do sprawnego przemieszczania się i realizowania zadania. Znając to wszystko z autopsji, szczególnie doceniam pracę Piotra. Dało mi to podstawę do pomysłu na zrealizowanie tego dokumentu. (Krzysztof Zaniewski)

Marzeniem każdego biegacza – i nie będzie to teza na wyrost – jest posiadanie w swoim biegowym archiwum fotografii zrobionej przez Piotra Dymusa. Jak udało Ci się namówić Piotra, żeby to Jego pokazać w obiektywie, tym razem jednak w obiektywie kamery?
Byłem dość zdeterminowany. Po prostu oznajmiłem mu, co planuję 🙂 Miałem już kompletną wizję tego, co chciałem zrobić. Jesteśmy z Piotrem ludźmi z podobnej branży. W takich sytuacjach wiele spraw załatwia się na skróty.

Autor przy pracy fo. Piotr Dymus

Autor przy pracy
fo. Piotr Dymus

Film krótkometrażowy pokazujący pracę Piotra jest nowością na polskiej scenie biegowej. Jak narodził się pomysł na jego zrobienie?
Zapędy dokumentalne mam już od jakiegoś czasu. Film o Piotrku nie jest dla mnie niczym nowym. Plany jego zrealizowania dojrzewały we mnie od dawna. Takie pomysły nie powstają z dnia na dzień. Muszą troszkę „podejrzewać”. Podobnie „odleżakować” muszą kolejne moje plany dokumentalne. Potrzebowałem tylko odpowiedniego czasu i miejsca. Zawody Biegu Ultra Granią Tatr mogły okazać się wybornym plenerem zarówno pod względem widoków, jak i ukazania specyfiki pracy Piotrka ze względu na bardzo trudne warunki techniczne. Jak się okazało, trudu było co nie miara.

Zdjęcia Piotra mają wielu fanów nie tylko w środowisku sportowym. Doceniane są na prestiżowych konkursach fotograficznych. Mało kto jednak zna osobę Piotra i to, co się kryje „po drugiej stronie zdjęć”. Jakiego Piotra zobaczymy w filmie? Na co chcesz zwrócić szczególną uwagę widza?
Pokażę pracę fotografa pełnego pasji, który dzięki swojej sprawności i zaangażowaniu dociera w trudne miejsca, gdzieś wysoko w górach, jeszcze przed zawodnikami. Po czym znika jak wiosenna burza, pojawiając się zupełnie gdzie indziej na trasie. Na pewno Piotrek opowie coś ciekawego o sobie. Dokument ma charakter edukacyjny, ukaże jak pasja poparta ciężką pracą daje doskonałe efekty. Chciałbym, żeby film co do osoby Piotra pozostawił pewne znaki zapytania, swoistą aurę tajemniczości- bo wypływa to z natury Piotra.

Zdjęcie z planu fot. Krzysztof Zaniewski

Zdjęcie z planu
fot. Krzysztof Zaniewski

Jaką scenerię wybrałeś, żeby pokazać Piotra „w akcji”?
Spora część filmu to przyroda, która jest nieodzowną częścią pracy Piotrka a i moim konikiem jako filmowca głównie zawodów sportowych. Zdjęcia realizowane były w kontekście Biegu Ultra Granią Tatr czyli Tatry Zachodnie i Wysokie. Zapuszczałem się też w niej dostępne miejsca na Słowacji.

Od kiedy trwają prace nad filmem i kiedy będziemy mogli zobaczyć już gotowy materiał?
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się z początkiem sierpnia w Tatrach polskich i słowackich. Z początkiem września będą miały swój finał w Warszawie. Mam wielką nadzieję zaprezentować końcowy efekt już w drugiej połowie września.

Czy film będzie miał swoją premierę w sieci czy też planujesz jakiś pokaz?
Na ten moment planuję premierę w sieci. Nie wykluczam pokazów jeśli nadarzy się okazja lub wpadnę na jakiś inny konkretny pomysł. Czas pokaże …a ostatnio płynie on dla mnie dosyć szybko.

Czy sam jako biegacz, ultramaratończyk, dałeś się uchwycić Piotrowi w obiektywie? 
Tak, mam takie zdjęcia- pewnie dlatego, że nie machałem do aparatu 🙂 Śmiejemy się z Piotrkiem, że na zdjęciach w kontekście zmagań z przyrodą, biegacze często na siłę chcą się znaleźć w kadrze i robią właśnie takie nienaturalne rzeczy. Jednocześnie robiąc wszystko by się w nich nie znaleźć. Oczywiście nie ma nic złego w wyrażaniu emocji. Jednak przy naszej pracy staramy się z Piotrem być jak najmniej widoczni. Piotr na pewno to potrafi.

Krzysztof Zaniewski (Chrisactive) jest niezależnym twórcą filmowym, ultramaratończykiem, pasjonatem video realizacji. W ostatnim czasie realizował nagrania dla Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich czy Supermaratonu Gór Stołowych. Jego prace dostępne na są na stronie www.chrisactive.pl.

Tags : , ,

1 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *