16 stycznia 2020 By Slider, TRAVEL, WYDARZENIA With 5013 Views

Projekt 28 Marzeń z nagrodą Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”

Podczas 85. Gali Mistrzów Sportu sponsorowany przez SALEWA projekt 28 marzeń wyróżniony został statuetką Czempiona w kategorii kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie”. W ramach projektu dziewięcioro wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego i Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie od sierpnia ubiegłego roku zdobywa Koronę Gór Polski.

Projekt 28 Marzeń – sponsorowany przez markę Salewa – został wyróżniony został statuetką Czempiona w kategorii kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie” Podczas 85. Gali Mistrzów Sportu. Towarzyszą im opiekunowie oraz ambasadorowie akcji w tym przedstawiciele Oberalp Polska – Jarosław Daniel i Łukasz Śleziński oraz sportowcy związani z marką – Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska i Magdalena Kozielska.

Gala 85. Plebiscytu Przeglądu Sportowego / fot. PIOTR KUCZA/FOTOPYK / NEWSPIX.PL

„Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał sił do walki” – słowa Paula Michaela Zulehnera to motto niezwykłego projektu, który pokazuje, że ludzie z niepełnosprawnością chcą i mogą żyć na równych prawach ze światem zdrowych. Dziewięciorgu wychowankom i szóstce ich opiekunów nie brakuje ani odwagi, by marzyć ani sił, by o te marzenia zawalczyć. Od sierpnia 2019 roku zdobywają stopniowo Koronę Gór Polski – grupę 28 szczytów wszystkich pasm górskich w kraju ustanowioną w 1997 roku. Łącznie to ponad 30 000 metrów n.p.m., które uczestnicy projektu zamierzają pokonać w przeciągu dwunastu miesięcy. Do tej pory idzie im to znakomicie: od zdobycia pierwszej na liście Biskupiej Kopy w Górach Opawskich grupa utrzymuje świetne tempo i jest już za półmetkiem. Po przerwie zimowej czekają kolejne wyzwania, finałowe 12 szczytów.

Pomysł i sposób realizacji projektu postanowił docenić Przegląd Sportowy organizujący wraz z telewizją Polsat doroczny Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Polski. Podczas odbywającej się na początku stycznia gali projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” uhonorowany został w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie”. Zarówno dla pomysłodawcy projektu – Romana Jankowskiego, jego współtwórców – Grzegorza Mikuły i Małgorzaty Ziemby, jak i całej drużyny to niezwykle ważne wyróżnienie.

Wierzymy, że można nie używać porównań my – zdrowi, oni – chorzy. Niepełnosprawni – czy to ruchowo, czy intelektualnie – to nie inni. Takie osoby chcą żyć na równi ze światem ludzi zdrowych. Są to osoby bardzo zdolne, które mogą i chcą podejmować różne wyzwania. Wystarczy im pomóc, zaprosić do aktywności, pokazać coś innego. Projekt 28 marzeń ma wiele aspektów, od społecznego i kulturowego przez zdrowotny po nawet duchowy, ale przede wszystkim ma na celu realizację marzeń. Dzięki niemu nasi wychowankowie poznają zupełnie nowe miejsca w Polsce, oglądają świat z górskiej perspektywy, spotykają życzliwych ludzi, a co najważniejsze – przekonują się, że ich ograniczenia nie przekreślają realizacji obranych celów. W ramach projektu chcemy o tym mówić głośno i podpowiadać, jak każdy z nas może pomagać osobom z niepełnosprawnością. Ta nagroda ma dla nas ogromną wartość. Jesteśmy przeszczęśliwi, dumni i wciąż lekko nie dowierzamy – komentuje Roman Jankowski.

Dla specjalizującej się w sportach górskich marki SALEWA współpraca przy projekcie to zaszczyt. Jak mówi Jarosław Daniel dyrektor Oberalp Polska: „Od lat działamy z najlepszymi sportowcami górskimi w kraju, wyposażając ich w wysokiej klasy sprzęt i wspierając w drodze na kolejne szczyty. Gdy otrzymaliśmy propozycję uczestnictwa w projekcie, nie mogliśmy odmówić – znakomicie wpisuje się on w DNA naszej marki. Towarzyszyłem podopiecznym Romana podczas pierwszej wyprawy i muszę przyznać, że poradzili sobie oni rewelacyjnie. Życzę każdemu pełnosprawnemu, żeby był tak sprawny jak oni.”
Wiosną ponownie ruszamy na szlak – trzecia wyprawa zaplanowana jest na kwiecień, a ostatnia, czwarta na wrzesień. W ramach jednej wyprawy drużyna zdobywa kilka szczytów. Finalny punkt programu to wejście na Rysy (2499 m n.p.m.). Zachęcamy do kibicowania projektowi na jego oficjalnej stronie na Facebooku!

O projekcie 28 marzeń możecie przeczytać również w naszym magazynie one line (str. 10)

  • link do magazynu on line >> TU
  • link do magazyny w pdf >> TU

Projekt 28 Marzeń / fot. Jakub Grygiel

Zdjęcie „otwarciowe”: Jakub Grygiel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *