28 sierpnia 2023 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 1313 Views

Przemek Wasilewski: UTMB – wyścig, który zmienił bieganie [recenzja książki]

“Kolejna, 20. już edycja Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB) właśnie się rozpoczyna i zapewne nieprzypadkowo tuż przed nią ukazała się książka Douga Mayera “The Race that Changed Running: The Inside Story of UTMB”. O najnowszej publikacji poświęconej UTMB pisze Przemek Wasilewski.


28.08.2023 r. / Autor: Przemek Wasilewski

Są tacy, którzy stojąc przed górą czują przymus, by się na nią wspiąć. Inni patrzą, jaką ścieżką by ją obiec. Dla tych drugich właśnie powstał Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB). Nie był on pierwszym ultrabiegiem na świecie – tym tytułem szczyci się Western States – ani nawet najdłuższym, ze swoimi „jedynie” około 170-kilometrami kłania się i Spartathlonowi (246 km) i Badwater (217km), alpejskiemu Tor de Géants (330 km) i wielu innym. UTMB jest jednak niewątpliwie najbardziej znanym i największym tego typu wydarzeniem na świecie. Kolejna, 20. już edycja imprezy właśnie się rozpoczyna i zapewne nieprzypadkowo tuż przed nią ukazała się książka Douga Mayera “The Race that Changed Running: The Inside Story of UTMB”. Znakomita książka – dodajmy.

Zaczynając w 2003 roku jako niemal amatorska impreza dla zaledwie 700 entuzjastów, UTMB wyewoluował do rangi nieoficjalnych mistrzostw świata, matki kilkudziesięciu imprez na całym świecie i biznesowego Behemota z siedmiocyfrowymi kwotami na kontraktach sponsorskich. Dzięki UTMB dawny narciarski kurort – Chamonix – stał się stolicą biegów górskich i mekką, do której zdążają na przełomie sierpnia i września niemal wszyscy, którzy liczą się w biegowym światku.

Doug Mayer, autor książki “The Race that Changed Running: The Inside Story of UTMB”, nie ukrywa swojej fascynacji oraz sympatii do biegu oraz jego organizatorów i te pozytywne uczucia udzielają się czytelnikowi. Umiejętnie i plastycznie przedstawiona atmosfera biegu i jego otoczki sprawiają, że aż chce się zawiązać buty i ruszyć na trening. Nadmieńmy, że atmosferę tę każdy może nieco poczuć oglądając obszerne transmisje towarzyszące każdym zawodom, zrealizowane z rozmachem i profesjonalizmem.

Po lekturze rysuje się nam obraz drogi, którą przeszli organizatorzy i niepowtarzalna atmosfera biegu, osadzone w szczerej pasji i wizji założycieli Michela i Catherine Poletti. Poznajemy historię, bardzo ludzką i osobistą, oczami ponad 50 rozmówców autora – organizatorów, zawodników, wolontariuszy i ekspertów. Wśród nich znalazł się także nasz rodak – Emil Duch, który w 2017 odbierał ze sceny gratulacje jako… ostatni zawodnik w limicie czasu. 

UTMB stał się najważniejszym biegiem górskim na świecie, wywierając presję na całą dyscyplinę. Niewątpliwie część rosnącej popularności górskiego biegania zawdzięczamy właśnie UTMB, który wprowadził do naszego sportu pieniądze sponsorów i zainteresowanie mediów. Ale z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność, o czym pamiętają wszyscy fani Spidermana. UTMB w słowach Mayera to wciąż po części niewielka rodzinna firma, kierowana ręcznie przez założycieli, ze wszystkimi problemami z tego wynikającymi, zwłaszcza z apodyktycznym zarządzaniem i brakiem otwartości na argumenty innych interesariuszy. UTMB liderując dyscyplinie nie zawsze bierze pod uwagę głos otoczenia i niejako, ku zaskoczeniu organizatorów, generuje krytykę, zazwyczaj zasłużoną.

Autor bez nadmiernie ulgowej taryfy opisuje trudne sprawy, takie jak kwestie finansów, zarzuty o monopolizację związane z obowiązkowym udziałem w biegach World Series, alians kapitałowy z Ironmanem (obecnie mniejszościowym udziałowcem UTMB) czy bagatelizowanie kwestii udziału kobiet. 

Według autora, biegi górskie są jednym z nielicznych sportów, które można określić mianem „sportów z duszą” (soul sports), takich jak np. wspinaczka lub surfing, gdzie sportowa rywalizacja jest równie albo i nawet mniej ważna niż samo uczestniczenie, doskonalenie umiejętności i wspólnotowa kultura. Wszystko za co kochamy górskie bieganie, a czego nie znajdziemy w pozornie pokrewnych nam triathlonie czy kolarstwie. Czy można jednocześnie tworzyć gigantyczną imprezę rangi światowej o wielomilionowym budżecie i zachować autentyczność i duszę amatorskiego biegania? Większość kontrowersji bierze się z próby pogodzenia tych dwóch sprzeczności, których zapewne pogodzić się nie da.

Oprócz tekstu autora w książce znajdziemy również prawdziwe perełki w postaci notatek, osobistych wspomnienia znamienitych uczestników (w tym oczywiście samych Kiliana Jorneta i Courtney Dauwalter). Całość sprawia, że tę znakomicie napisaną książkę pochłania się w tempie błyskawicznym. Papierowe wydanie zawiera też wysokiej jakości fotografie, mapy i ikonografiki. Dzieło Mayera dołącza do półki biegowych klasyków, lektury obowiązkowej każdego miłośnika naszego sportu, nieważne, czy zbierającego kamienie dające szansę na udział w loterii. Jeżeli czytelnik jeszcze tego nie robi, to jest duża szansa, że po lekturze zacznie.

Książkę „The Race That Changed Running: The Inside Story of UTMB” można kupić m.in. na Amazon.pl >>> LINK 


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *