20 września 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 465 Views

Skyrhune. Ostatni etap Golden Trail World Series 2021

25 września 2021 r. podczas francuskiego biegu Skyrhune odbędzie się ostatni etap tegorocznego Golden Trail World Series. Wielki Finał zaplanowana na i jego gospodarzem będzie El Hierro na Wyspach Kanaryjskich.


20.09.2021 r. 

Ostatni etap Golden Trail World Series – według początkowych planów – miał odbyć się w Szkocji podczas biegu Ring of Steall. Niestety ograniczenia w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii zmusiły organizatorów GTWS do przeniesienia rywalizacji do francuskiej części Kraju Basków – do Ascain, gdzie od kilku lat organizowana jest Golden Trail National Series Francja/Belgia.

Ascain położone jest w departamencie Prenees-Atlantiques, natomiast historycznie i kulturowo przynależy do baskijskiej prowincji Lapurdi. Trasa biegu prowadzi przez masyw de la Rhune, który może nie robi wrażenia na biegaczach górskich pod względem wysokości, jednak organizatorzy zapewniają, że przygotowali ją tak, by prowadziła mało znanymi, dzikimi ścieżkami, ze stromymi podejściami i technicznymi zbiegami wymagającymi dobrego górskiego przygotowania.

foto Skyrhune / Philippe Clavert

foto Skyrhune / Philippe Clavert

21-kilometrowa trasa z przewyższeniem 1700 m+ rozpocznie się w miasteczku Ascain, położonym praktycznie na poziomie morza, by następnie poprowadzić biegaczy na szczyt Miramar (542 m n.p.m.), który leży na 4,5 kilometrze. Kolejne 4 km to zbieg, po którym na biegaczy czekają podejścia na kolejne szczyty – Cibur Mendi (411 m n.p.m.) oraz Rhune (892 m n.p.m.). Na 2 kilometrach jest 700 m w pionie. Ostatnie 6 kilometrów to głównie zbieg do mety w Ascain.

Dotychczasowe rekordy trasy należą do Francuzów: wśród mężczyzn rekordzistą jest Thibaut Baronian (Francja) z czasem 1:53:27 (2017 r.), a wśród kobiet Blandine L’Hirondel (Francja) z czasem 2:12:08 (2019 r.).

Skyrhune to ostatnia szansa, aby zdobyć punkty i zakwalifikować się do wielkiego finału Golden Trail World Series w El Hierro. Stian Angermund z Norwegii i Maude Mathys ze Szwajcarii, oboje z Teamu Salomona, z pewnością utrzymają prowadzenie w rankingu GTWS, ale dla wielu biegaczy sytuacja może się jeszcze zmienić w zależności od osiągniętych wyników podczas tego biegu.


Kto wystartuje w Skyrhune. Kobiety

foto Chiemgau Trail Run / Jordi Saragossa

foto Chiemgau Trail Run / Jordi Saragossa

Zaskoczyła wszystkich podczas Sierre-Zinal, zajmując 2. miejsce. Wygrała także Chiemgau Trail Run w niemieckiej Bawarii. Mowa o Holenderce Nienke Brinkman z Teamu Salomona, która jest faworytką Skyrhune. Będzie miała jednak silne rywalki. Szczególnie Karinę Carsolio z Meksyku, która jest specjalistką od krótkich, stromych, technicznych tras. Meksykanka jest obecnie na 16. miejscu, więc będzie musiała mocno atakować, żeby awansować w rankingu. Dobrego wyniku potrzebuje również Hiszpanka Sara Alonso czy Caitlin Fielder z Nowej Zelandii. Szansę ma Dani Moreno z USA, która obecnie jest 14. pozycji. Jeśli zajmie miejsce na podium podczas Skyrhune, może wejść do pierwszej dziesiątki i zdobyć kwalifikację do Wielkiego Finału. Inne kobiety, na które warto zwrócić uwagę, to Iris Pessey, Élise Poncet, Mathilde Sagnes, Lucille Germain z Francji, Norweżka Eli-Anne Dvergsdal czy biegaczka z Kraju Basków Oihana Kortazar.


Kto wystartuje w Skyrhune. Mężczyźni

Po zwycięstwie w Chiemgau Trail Run i pod nieobecność lidera klasyfikacji, faworytem jest Bartłomiej Przedwojewski, który obecnie zajmuje 2. miejsce w klasyfikacji generalnej GTWS. Warto pamiętać, że trzeci, zaraz za Bartkiem, jest Davide Magnini. Wystartuje też 5. w rankingu Thibaut Baronian, do którego należy rekord trasy Skyrhune. O utrzymanie dobrych pozycji muszą walczyć Roberto Delorenzi ze Szwajcarii czy Francuz Anthony Felber. O dobre miejsca w wyścigu, ale też w klasyfikacji generalnej, będą walczyć: polscy zawodnicy Krzysztof Bodurka i Marcin Rzeszótko,  Marokańczyk Elazzaoui, Nadir Maguet z Włoch czy Francuzi Sylvian Cachared i Nicolas Martin. Polscy kibice będą zapewne trzymać mocno kciuki za debiutującego w cyklu Marcina Kubicę.

foto Chiemgau Trail Run / Jordi Saragossa

foto Chiemgau Trail Run / Jordi Saragossa

Kto wygra Skyrhune? Czy rekord trasy zostanie pobity? Kto zakwalifikuje się na Wielki Finał w El Hierro? Dowiemy się już 25 września. Relację z biegu będzie można śledzić na facebookowym profilu GTWS,  na kanale You Tube , czy na stronie GTWS

/opracowanie: Andrzej Gałązka/

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *