9 maja 2015 By MIEJSCA, RUNSTYLE, Slider With 12551 Views

Szentendre – „Węgierski Kazimierz”

23 oraz 24 maja br. w węgierskim miasteczku Szentendre na starcie dwóch ultra biegów – na dystansach 52 oraz 111 km – stanie aż 45 biegaczy z Polski! To największa zagraniczna grupa biegaczy podczas Salomon Ultra Trail Hungary 2015. Co czeka na biegaczy na trasie, a co po biegu?

Tych, którzy wybrali dłuższy dystans organizator biegu „ostrzega” przez górą Prédikálószék (639 m n.p.m.). Zapewne niejednemu biegaczowi da w kość. Zrekompensuje się jednak widokami. Ze wzgórza Prédikálószék mamy – jak piszą wszystkie przewodniki – jedną z najpiękniejszych panoram widokowych na Węgrzech.

Widok ze wzgórza Prédikálószék

Widok ze wzgórza Prédikálószék

Biegacze z krótszego dystansu również nie będą mogli narzekać na brak atrakcji na trasie. Na pierwszych 20 km aż 6 razy trafią na potoki, które po deszczu mogą być trudne do pokonania. Nie zabraknie również pięknych widoków – zwłaszcza na Dunaj z Disznófő, położonym 378 m n.p.m.

„Węgierski Kazimierz”

Oprócz przepięknych widoków na trasie, na biegaczy czekają atrakcje w samym miasteczku. W związku z tym, że często łączymy bieganie ze zwiedzaniem, polecamy nie tylko spacer krętymi i wąskimi uliczkami w Szentendre (pol. Święty Andrzej), ale i odwiedzenie kilku miejsc. Szentendre przez Polaków, którzy mieli okazję odwiedzić to malownicze miasteczko, nazywane jest „węgierskim Kazimierzem”.

Szentendre - "Węgierski Kazimierz"

Szentendre – „Węgierski Kazimierz”

A co można w nim zobaczyć i zwiedzić?

Jedyne na Węgrzech – Narodowe Muzeum Wina założone w 1993 r.
Zapraszamy na stronę muzeum – TU

Narodowe Muzeum Wina

Narodowe Muzeum Wina

Jedną z atrakcji miasteczka jest Muzeum Marcepanu.
Zapraszamy na stronę muzeum TU

Parlament z marcepanu. Muzeum Marcepanu

Parlament z marcepanu.
Muzeum Marcepanu

Najsłynniejszym obiektem kultu religijnego w mieście jest cerkiew Zwiastowania z XVIII wieku. Oprócz cerkwi Zwiastowania, możemy również zwiedzić cerkiew Požarevicką z XVIII wieku, cerkiew Przemienienia Pańskiego, wzniesioną w latach 1741-1776, cerkiew Belgradzką z ikonostasem z 1790 czy też barokowa cerkiew Opovacska.  Warto również zajrzeć do kościoła katolickiego św. Piotra i Pawła (najstarszy w mieście z przełomu XIII i XIV)

kościół

Na obrzeżach miasta mieści się największy na Węgrzech skansen – Otwarte Muzeum Etnograficzne (312 tradycyjnych budynków).
Zapraszamy na stronę Skansenu – TU

Skansen

Skansen

A na koniec zapraszamy na tradycyjnego, węgierskiego Langosza (ale to już po biegu, bo jest smażony na głębokim oleju) oraz na Kürtöskalács, czyli „węgierski kołacz”.

Zapraszamy na stronę biegu Salomon Ultra-Trail Hungary 2015

Fan page Salomon Ultra-Trail Hungary

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *