20 maja 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1057 Views

Ultra Trail du Mont Blanc 2020 odwołane!

20 maja 2020 roku organizatorzy Ultra Trail du Mont Blanc oficjalnie poinformowali, że tegoroczna edycja największego festiwalu biegowego na świecie nie odbędzie się.

———————————————————————————————–

20.05.2020 r.

Fani piłki nożnej oraz piłkarze mają swoje największe święto raz na cztery lata. Biegacze i miłośnicy biegania mają swój Mundial co roku pod koniec sierpnia w „stolicy” Alp – Chamonix. Biegowy Mundial to nie tylko UTMB®, ale też CCC®, TDS®, OCC i PTL®. Na starcie wszystkich biegów każdego roku staje prawie 10 000 tysięcy biegaczy, a wśród nich elita światowego trailrunningu.

Nic więc dziwnego, że w obecnej sytuacji to właśnie na wieści z UTMB wszyscy czekali z niecierpliwością. Czy tegoroczna edycja UTMB – największego i najbardziej popularnego festiwalu biegowego na świecie – odbędzie się? Niestety, 20 maja 2020 roku organizatorzy oficjalnie poinformowali o odwołaniu w tym roku imprezy. Zgodnie z regulaminem UTMB, biegacze otrzymają zwrot 55% wpisowego.  Organizatorzy oferują również możliwość skorzystania z miejsca zarezerwowanego w tym samym wyścigu w 2021, 2022 lub 2023. Warunki rejestracji zostaną przesłane e-mailem przed otwarciem rejestracji w 2021 roku.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej, 17. już, edycji Ultra Trail du Mont Blanc na linii startu 7 biegów, których trasy prowadzą przez trzy kraje, stanęło prawie 10 000 biegaczy reprezentujących 100 narodowości. Imprezę wspierało 2000 wolontariuszy, w tym 160 medyków, a podczas expo wystawiło się 160 wystawców. Ubiegłoroczną edycję na wszystkich platformach UTMB®TV obejrzało 15 milionów widzów.  Oficjalna strona UTMB zanotowała 790 000 unikalnych użytkowników tylko w czasie trwania imprezy.

——————————————————————————————–

Marcin Świerc, lider Buff Team Poland, ambasador marki Columbia

Zwycięzca TDS w ramach UTMB 2018 oraz drugi zawodnik CCC w ramach UTMB 2017

Marcin Świerc – zwycięzca TDS w ramach UTMB 2018 / fot. UTMB

Jak przyjąłem informację o odwołaniu tegorocznej edycji Ultra Trail du Mont Blanc? Spodziewałem się takiej decyzji. UTMB jest naprawdę wielką imprezą, na którą przyjeżdża prawie 10 000 zawodników ze 100 krajów. Wszyscy oni muszą przekroczyć granicę. Dodatkowo, trasy biegów prowadzone są przez trzy kraje. To nie miało prawa się odbyć. Tym bardziej, że Francja zabroniła organizacji imprez masowych – powyżej 5 tysięcy osób – do końca września i UTMB niestety nie załapało się. Ze względu na pogodę organizacja imprezy w późniejszym terminie raczej nie wchodziła w grę. Akceptuję i rozumiem taką decyzję. Jest to oczywiście cios, bo trzeba zmienić plany.

W takiej sytuacji można jednak startować lokalnie. Na początku czerwca chcę sprawdzić się podczas Biegu Rzeźnika. Potem zobaczę, co się wydarzy. W październiku jest Łemkowyna Ultra Trail, która też krąży mi po głowie. A co dalej? Jeszcze nie wiem, ale jestem optymistycznie nastawiony. Myślę, że powolutku ruszymy.  Najważniejszy teraz dla mnie jest powrót do pełnej dyspozycji po wypadku. Prawdę mówiąc, taki sezon przerwy przyda mi się. Bycie od kilku lat na najwyższych obrotach jest obciążeniem. Czułem już zmęczenie. Na pewno jednak wszystko się ułoży. Pozdrawiam wszystkich i trzymam kciuki za wszystkich biegaczy!

Gdybym UTMB nie zostało odwołane, Marcin Świerc pojawiłby się w Chamonix już po raz kolejny. W 2017 roku Marcin zajął 2. miejsce w biegu CCC (Courmayeur-Champex-Chamonix). Tuż przed startem zawodnicy zostali powiadomieni, że 101-kilometrowa trasa – ze względów bezpieczeństwa – została skrócona o 2,5 km. Skrócony dystans Marcin pokonał w czasie 10:42:49. Pierwsze miejsce zajął wówczas Amerykanin Hayden Hawsk z czasem 10:24:30. Rok później, w 2018 roku, Marcin pojawił się na trasie TDS i z czasem 13:24:00 zajął pierwsze miejsce. Do ostatnich kilometrów ścigał się z Dylanem Bowmanem, który na metę przybiegł minutę po Marcinie (13:25:02). Trzeci był Rosjanin Dimitry Mitayev, który pojawił się na mecie z czasem 13:25:43. W 2019 roku Marcin Świerc wystartował w UTMB, niestety zszedł z trasy.

|Opracowanie: Monika Bartnik|

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *