11 września 2019 By TRAVEL With 3033 Views

Weź udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Fundację HumanDoc

Fundacja HumanDoc, Zoo Wrocław i WWF Polska zjednoczyły siły na rzecz dostrzeżenia polskiej przyrody. Udział w konkursie fotograficznym to świetna okazja, by dostrzec piękno wokół nas. – Pokażcie nam poruszające fotografie, pokażcie, że mamy, o co walczyć– mówi Iza Żbikowska z fundacji HumanDoc, organizatora konkursu HumanDOC CAMERA.


– Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, którego celem jest poruszanie tematów globalnych. Tym niewątpliwie są kwestie związane z ekologią i naszym przyrodniczym dziedzictwem. Ideą konkursu HumanDOC CAMERA jest poszukiwanie wyrazistych obrazów i mocnych emocji, które sprawią, że dyskusja o polskiej przyrodzie, pięknie, które nas otacza, znów stanie się aktualna – mówi Iza Żbikowska dodając, że ważne jest, by pracach konkursowych nie zabrakło obrazu relacji człowieka z naturą. – Tego, jak my, ludzie, kształtujemy obraz świata – zaznacza.

Ulotne piękno polskiej przyrody

Tytuł tegorocznej edycji „Skarby, które możemy ocalić” nie jest przypadkowy. Biolodzy przynoszą dziś jedynie pesymistyczne wieści. Mówią, że katastrofa jest nieunikniona, że świat stoi na skraju przepaści. – Pół wieku temu na zgromadzeniu ONZ przedstawiono raport, z którego wynikało, że jesteśmy na skraju ekologicznej przepaści. Zostaliśmy ostrzeżeni, a jednak choć minęło 50 lat od tego wystąpienia, wciąż nie zatrzymaliśmy problemów świata. Przeciwnie. Technika i technologia idą naprzód, nie bacząc na wymogi środowiska, a to tylko jedna z wielu kwestii – mówi Joanna Kij z wrocławskiego ogrodu zoologicznego, który jest partnerem konkursu.

Inne przykłady? – Puszcza Białowieska to symbol polskiej przyrody. To także nasz powód do dumy, gdyż jest ona najlepiej zachowanym lasem nizinnym w Europie. Mimo to jedynie 17 procent obszaru Puszczy Białowieskiej jest chroniony w formie Parku Narodowego. Z drugiej strony 65 proc. terenu jest objęte gospodarką leśną, która zakłada wyręb starych drzewostanów – ubolewa Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska, który także włączył się w HumanDOC CAMERA.

Konkurs wart starań

HumanDOC CAMERA jest konkursem otwartym dla wszystkich miłośników fotografii. Zawodowców przyciągnie nazwisko szefa jury, którym jest Wojciech Grzędziński, laureat m.in. Grand Press Photo i World Press Photo, dawniej także osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego. Organizatorzy namawiają do wysyłania zgłoszeń także amatorów fotografii. Jedynym wymaganym kryterium jest dobry pomysł na to, jak pokazać perły polskiej przyrody, które zasługują na naszą uwagę i, które wciąż możemy ocalić.

Konkurs trwa to końca października. Uczestnicy powinni przesłać swoje zgłoszenie na adres konkurs@humandoc.pl korzystając z formularza ze strony www.konkurs2019.humandoc.pl.

Jest się, o co starać. Partnerzy konkursu przygotowali niezwykłe nagrody. Laureat konkursu może spodziewać się nagrody pieniężnej – 2 tys. zł ufundowanych przez Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, a także udziału w wyprawie niespodziance z WWF Polska. Dlaczego niespodziance? Dopiero po wybraniu zwycięskiego zdjęcia WWF przygotuje plan wyprawy odpowiadający zainteresowaniom uczestnika. Na autorów zdjęć czeka jeszcze jedna niespodzianka. Szef jury, Wojciech Grzędziński, przyzna wyróżnienie, które przełoży się na udział w jednej z najlepszych imprez fotograficznych w kraju, FotoCamp.

Nadsyłane fotografie będą na bieżąco prezentowane na stronie konkursu a najlepsze zdjęcia i te docenione przez jury zostaną pokazane podczas Międzynarodowego Festiwalu HumanDoc w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Konkurs HumanDOC CAMERA organizowany jest w ramach X edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC www.festival.humandoc.pl

/informacja prasowa/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *