15 listopada 2023 By GÓRY & ULTRA, POLSKIE DROGI, Slider With 1450 Views

Wystartowały zapisy na Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2024 

15 listopada 2023 r. o godzinie 9.00 wystartowały zapisy na największe zawody trailu w Polsce. Cztery dni niesamowitej przygody w klimatycznym Lądku-Zdroju. 9 dystansów, dwie nowe klasyfikacje, rozbudowana strefa dla najmłodszych biegaczy, spotkania, warsztaty, koncerty – to wszystko w dniach 18-21 lipca 2024!


15.11.2023 r.

DFBG to obecnie największa impreza biegów górskich w Polsce. Od 11 lat zamienia niewielkie miasteczko Ziemi Kłodzkiej – Lądek-Zdrój – w stolicę trailu. 5000 biegaczy spełnia tu swoje marzenia, wyrównuje rachunki z górami, sprawdza swoje możliwości. DFBG to przygoda, która dla jednych trwa od lat, dla innych jest odkryciem tego, jak piękne jest bieganie po górach.


9 dystansów o różnym stopniu trudności

Na DFBG swój kierunek odnajdą zarówno ci, którzy biegają zawodowo, jak i biegacze rozpoczynający swoją przygodę. W czwartek, 18 lipca, wystartują zawodnicy z dwóch tras: Biegu 7 Szczytów 240 km oraz biegu Super Trail 130 km. W piątek, 19 lipca, linię startu przekroczą Golden Mountains Trail 33 km, K-B-L 110 km, NOCNY TRAIL 15 km. W sobotę, 20 lipca z wyzwaniem zmierzą się zawodnicy biegów Ultra Trial 68 km, Złotego Maratonu 45 km, Złotego Półmaratonu 21 km. W ostatni dzień DFBG, 21 lipca, wystartują zawodnicy Trojak Trail oraz Kids Trail.


12 lat historii trailu

DFBG ma jedną z najdłuższych w Polsce tras trailowych – legendarny Bieg 7 Szczytów o dystansie 240 km. To wielkie wyzwanie i najlepszy z możliwych rekonesans Ziemi Kłodzkiej. Ale Festiwal to również krótsze dystanse – oprócz wspomnianej, biegacze mają do wyboru: 130, 110, 68, 45, 33, 21, 15 i 10 km.

Do tego Kids Trail – czyli zawody dla najmłodszych, dopełnione sportowymi i kulturalnymi atrakcjami. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich organizowany jest przez ultramaratończyka – Piotra Hercoga, na co dzień mieszkającego w Kudowie-Zdroju. Wszystkie dystanse Festiwalu są jego autorskimi trasami, prowadzącymi po najpiękniejszych zakątkach Ziemi Kłodzkiej, między innymi: Lądku-Zdroju, Złotym Stoku, Dusznikach-Zdroju, Zieleńcu, Bardzie, Międzylesiu. DFBG z symbolicznej liczby zawodników w pierwszej edycji stał się największą imprezą trailową w Polsce – podczas tegorocznej, 11. edycji linię startu przekroczyło 5 tysięcy zawodników.

Atmosfera i klimat imprezy jest tym, na czym od początku nam zależało. Ale biegi górskie są również wyzwaniem – dla jednych będzie to na przykład wyczerpujący dystans 240 km, dla innych 10 km, które niejednokrotnie są pierwszym spotkaniem z trailem. I  na tym nam, organizatorom zależy – na budowaniu imprezy będącej celem wielomiesięcznych treningów, sportowej rywalizacji, jak i dotarciem do tych, którzy są amatorami i taka aktywność chodziła im po głowie, aż w końcu odważyli się spróbować – mówi Piotr Hercog.


Dwie nowe klasyfikacje – Grand Prix DFBG

DFBG to oprócz finału w Lądku-Zdroju trzy zawody biegowe w cyklu: Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (20.01.2024), Kudowska Sztafeta Górska (13-14.04.2024) oraz Supermaraton Gór Stołowych (21-22.06.2024). W 2024 roku po raz pierwszy zawodnicy będą mogli powalczyć o Grand Prix – nową kwalifikację w dwóch odsłonach.

Dwie odsłony – Grand Prix DFBG Classic i Grand Prix DFBG Long to klasyfikacje, w ramach których zawodnicy wybierają minimum cztery z pięciu wskazanych biegów w trakcie całego cyklu Teamu DFBG. 

W przypadku Grand Prix DFBG Classic są to:

  • Zimowy Półmaraton Gór Stołowych: dystans 21 km
  • Kudowska Sztafeta Górska: Półmaraton Błędnych Skał
  • Supermaraton Gór Stołowych: Trasa Light (dystans 21 km)
  • Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich: Złoty Półmaraton
  • Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich: Nocny Trail 15

Klasyfikacja Grand Prix DFBG Long jest dedykowana zawodnikom biorącym udział w minimum czterech z dziesięciu dłuższych tras, do których zaliczone są następujące starty:

  • Zimowy Półmaraton Gór Stołowych – dystans 31 km
  • Kudowska Sztafeta Górska – dystanse do wyboru: 42, 75 km
  • Supermaraton Gór Stołowych – dystans 55 km
  • Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich – dystanse do wyboru: 33, 45, 68, 110, 130, 240 km

Oprócz ogromnej satysfakcji ukończenia Grand Prix DFBG, zawodnicy walczą o podium – podstawą klasyfikacji będzie suma punktów uzyskanych z czterech najlepszych startów w wymienionych biegach wedle miejsca uzyskanego w kategorii OPEN. Dla zawodników, którzy ambitnie wystartują we wszystkich pięciu biegach, nie będzie liczony do klasyfikacji końcowej start, w którym zdobyli najmniejszą liczbę punktów.
Każdy zawodnik, który zdobędzie Grand Prix Classic lub Long będzie mógł odebrać imienny certyfikat w biurze zawodów DFBG, a trzy najlepsze kobiety i trzech najlepszych mężczyzn otrzyma nagrody specjalne.


DFBG – 4 dni biegowych emocji

Festiwal oprócz startów i niesamowitych emocji na mecie wypełni program towarzyszący. To m.in. koncerty, spotkania na głównej scenie, warsztaty, dyskusje. W czasie DFBG do Lądka przybywa w sumie kilkanaście tysięcy osób – biegacze, przyjaciele zawodników, kibice. Lądek-Zdrój zmienia się w wielkie biegowe miasteczko, którego przestrzeń wypełnia również jedno w największych w Polsce runningowych expo. 

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich od lat wspierają uznane marki, takie jak: Salomon, Suunto, Petzl, Brubeck, Volvo, Fortuna. To potwierdzenie najwyższej jakości działań, mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności. W górach każdy może spróbować swoich sił – DFBG jest ku temu doskonałą okazją.

www.dfbg.pl

Link do zapisów: https://b4sportonline.pl/dolnoslaski_festiwal_biegow_gorskich/ 


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) na portalu Patronite.pl

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *