3 stycznia 2017 By GÓRY & ULTRA, Slider With 5945 Views

XRUN Kornatka Zima

19 lutego 2017 r. odbędzie się XRUN Kornatka Zima – kolejny z cyklu górskich przełajowych biegów XRUN w Beskidzie Wyspowym. Portal runandtravel.pl jest patronem medialnym tej imprezy.

Jak piszą organizatorzy, XRUN to coś więcej niż tylko zwykłe biegi, tu liczy się drużyna. Biegacze walczą nie tylko dla siebie, ale też dla grupy. Można zapisać się indywidualnie, wtedy to organizatorzy znajdą drużynę. Oprócz klasyfikacji drużynowej będzie również indywidualna.

Trasa

XRUN Kornatka

Pomimo tego, że dystans biegu nie jest ultra długi – wynosi około 16 km – trasę udało się zaprojektować w taki sposób, żeby biegacze doświadczyli na niej wszystkiego, co jest ważne w biegach górskich. Trasa prowadzi przez las i jest bardzo urozmaicona. Będą na niej zarówno szybkie odcinki, strome podbiegi, jak i trudne technicznie zbiegi. Miejscami na biegaczy czeka przeprawa przez jar rzeczny albo strumień.​ Nawierzchnia zmienia się, od ubitej drogi leśnej do błotnistej ścieżki pokrytej luźnymi kamieniami i liśćmi. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate, a częste podbiegi i zbiegi wycisną siódme poty. Trasa prowadzi przez Pasmo Glichowca, nazywane również Pasmem Ostrysza lub Pasmem Trupielca.

kornatka111

Trupielec przez miejscową ludność nazywany jest Trupiarką. Nazwa szczytu związana jest z wydarzeniami z XVII wieku – na jego zboczach doszło do niewielkiej potyczki ze Szwedami. Niezagrzebane szczątki zabitych zwierzęta rozniosły po lesie. W miejscu tym, długo można było trafić na ludzkie kości. Na Trupielcu znajdują się również mogiły z VII-IX wieku. Zostały odkryte w 1934 roku. Prawdopodobnie są to kurhany ciałopalne. Są trzy kurhany: jeden na szczycie, jeden 100 m pod szczytem i jeden u podnóża Trupielca. Kilkanaście mniej wyraźnych kurhanów znajduje się w rejonie skrzyżowania szlaku turystycznego z drogą łączącą Zasań i Kornatkę.​ W czasie II wojny światowej w Paśmie Glichowca działały silne oddziały partyzanckie AK. Na przysiółku Sarnulki pod Glichowcem miał swoją siedzibę sztab oddziału Wincentego Horodyńskiego „Kościesza”, a na Zasańskiej Przełęczy partyzanci organizowali udane zasadzki na niemieckie oddziały.

Wszelkie informacje na temat biegu znajdziecie na stronie www.xrun.io oraz na fan page TU

Zapraszamy również na stronę wydarzenia: TU

/na podstawie informacji prasowej/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *