27 czerwca 2018 By RUNSTYLE, Slider With 10238 Views

Zegarki GPS. Które funkcje są najważniejsze dla czołowych biegaczy?

Nowoczesne zegarki GPS Garmin zapewniają biegaczom dostęp do bardzo dużej liczby funkcji, pozwalających na monitorowanie organizmu, parametrów biegu, a nawet nawigowanie w terenie. Jak pokazuje przykład kilku czołowych polskich zawodników i zawodniczek specjalizujących się w biegach długodystansowych i górskich, dla każdego z nich kluczową rolę odgrywają nieco inne funkcje tych urządzeń.

Patrycja Bereznowska – mistrzyni świata i Europy w biegu 24-godzinnym. Należy do niej nieoficjalny rekord świata w biegu 24-godzinnym (259,991 km) i 48-godzinnym (401 km), rekordzistka trasy greckiego Spartathlonu (246 km). W czasie treningów i startów używa zegarka Garmin fēnix 5.
Oficjalny fanpage Patrycji do sprawdzenia >>> TU

 – Podczas treningu zdecydowanie najważniejsze są dla mnie: średnia prędkość i średnia prędkość odcinka. Często robię treningi interwałowe i biegi ciągłe, a ta funkcja pomaga mi utrzymać zakładane tempo biegu. Na basenie korzystam z licznika przepłyniętego dystansu – bez tego nigdy nie byłam pewna, ile basenów zrobiłam, zawsze popadałam w zamyślenie i moje obliczenia odchodziły na drugi plan. W życiu codziennym bardzo lubię sprawdzać liczbę kroków. Motywuje mnie to do ruchu.

Bartosz Gorczyca – mistrz Polski Skyrunning Ultra. Zwycięzca najważniejszych krajowych biegów górskich oraz ultra takich jak: Bieg Ultra Granią Tatr, Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Bieg 7 Dolin, Łemkowyna Ultra Trail, Ultramaraton Bieszczadzki. W 2016 roku zajął też 14. miejsce w Mistrzostwach Świata w wysokogórskich biegach Skyrunning. Biega z zegarkiem Garmin fēnix 5.
Fanpage Bartosza można obserwować >>> TU

Bartosz Gorczyca / fot. Robert Zabel

 – Zdecydowanie najważniejsza dla mnie funkcja to możliwość wgrania tzw. „tracka”, czyli mapy trasy danego biegu – zwłaszcza, gdy pierwszy raz uczestniczę w zawodach. Niejednokrotnie, biegnąc z przodu stawki, muszę uważać, by się nie zgubić, a łatwo o to, gdy nie widzi się innych zawodników przed sobą. Zegarek wiele razy ratował mi skórę i bieg, dając znak w postaci wibracji oraz napisu, że jestem poza kursem. Druga funkcja to całodobowy pomiar tętna z nadgarstka. Obserwacja tętna nie tylko podczas aktywności, ale podczas „normalnego” funkcjonowania, może bardzo dużo powiedzieć nam o naszej obecnej dyspozycji. Zegarek oblicza także średnie tętno spoczynkowe z ostatnich 7 dni – dzięki temu można określi, czy wystarczająco dobrze odpoczywamy i w którą stronę idzie nasza forma.

Edyta Lewandowska – mistrzyni Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Na swoim koncie ma także tytuły mistrzyni Polski w maratonie i wicemistrzyni kraju w półmaratonie (5-krotnie). Biega z zegarkiem GPS Garmin fēnix 5.
Oficjalny Fanpage Edyty można sprawdzić >>> TU

Edyta Lewandowska / fot. archiwum prywatne

-Kluczową funkcją – jeżeli chodzi o monitorowanie treningu – jest dla mnie pomiar tętna. Jestem w stanie na bieżąco analizować swoje samopoczucie i dopasować trening do aktualnej dyspozycji. Istotny jest pomiar tętna na nadgarstku, dzięki czemu zapis następuje nawet podczas snu. Dla mnie to wskazówka, jak szybko przebiega regeneracja organizmu. Drugą z funkcji niezbędnych dla mnie jest pomiar wysokości i GPS. Będąc w górach i biegając po krętych ścieżkach, mam pewność, że na pewno trafię z powrotem do domu. Przy okazji wiem, jakie przewyższenia pokonuję i na jakiej wysokości wykonywałam trening biegowy.

Łukasz Sagan – rekordzista Polski w biegu 48-godzinnym, w 2017 roku zajął 7. miejsce w greckim Sparthatlonie. Należy do niego rekord 240-kilometrowej trasy Biegu 7 Szczytów (30:20:39). Korzysta z zegarka GPS Garmin fēnix 5.
O Łukaszu i całym Salco Garmin Team poczytać można >>> TU

Łukasz Sagan / fot. Aneta Mikulska

-Przede wszystkim jest to możliwość wgrania do zegarka trasy zawodów. Zegarek informuje mnie, czy biegnę dobrze, czy zboczyłem ze szlaku. Ważna jest dla mnie także funkcja planowania treningów. Nie muszę wówczas biegać na stadionie, ale każdy trening, np. interwałowy 6×800 m, mogę zrobić gdziekolwiek się znajduję. Na co dzień korzystam z funkcji smartwatcha – mam kontrolę nad tym, kto do mnie pisze czy dzwoni i nie muszę na treningu za każdym razem wyciągać telefonu z plecaka. Oczywiście jeżeli zabieram telefon na trening.

Chociaż na nadgarstku każdego z wymienionych sportowców zobaczyć można model Garmin fēnix 5, zegarki których używają różnią się od siebie. Urządzenia te można bowiem dopasować do swoich potrzeb tak, by dawały przede wszystkim dostęp do tych funkcji i informacji, które najbardziej są nam potrzebne. Dotyczy to nie tylko biegania, ale praktycznie każdej aktywności fizycznej, jaką można sobie wyobrazić.

Zdjęcie „otwarciowe”: Patrycja Bereznowska / fot. Aneta Mikulska

/informacja prasowa/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *