12 maja 2024 By Europa, LITWA, Slider With 988 Views

5 biegów na Litwie, w których warto pobiec

Litwa, kraj z bogatą historią i malowniczymi krajobrazami, to także miejsce rozwijającej się sceny biegowej. Sprawdź, jakie biegi na Litwie polecamy. 


12.05.2024 r.

Od Redakcji: Majówka była dobrym czasem, by zrealizować pomysł, który mieliśmy już od jakiegoś czasu. Chcieliśmy pojechać na Litwę (ale nie do Wilna, bo już byliśmy tam dwa razy), Łotwę i do Estonii. Nie było szczegółowego planu, tylko ogólny zarys, by trzymać się jak najbliżej morza i jedna zasada: nie spieszyć się. W związku z tym zobaczyliśmy tylko Litwę  (Kowno, Kłajpeda, Palanga) i Łotwę (Lipawa, Windawa, Ryga, Jurmala). Na Estonię przyjdzie jeszcze czas. Obiecaliśmy sobie, że wrócimy na dłużej. Może wyjazd połączymy z biegiem? Gdybyście też chcieli odwiedzić te kraje i przy okazji pobiegać, przygotowaliśmy propozycje biegów na Litwie. Łotwa będzie za chwilę.

Litwa, kraj z bogatą historią i malowniczymi krajobrazami, to także miejsce rozwijającej się sceny biegowej. Od wybrzeży Bałtyku po zielone lasy i wzgórza, Litwa oferuje różnorodność tras. Udział w biegach na Litwie to również doskonała okazja do odkrywania kultury i tradycji tego kraju. Każdy bieg ma swoją unikalną atmosferę i charakter: od miejskich maratonów w Wilnie po kameralne biegi wśród dzikiej przyrody. 


Vilnius Marathon

Historia wileńskiego maratonu sięga 2001 roku, kiedy to zorganizowano w Wilnie pierwszy masowy bieg Maxima Cup. To on właśnie stał się protoplastą Vilnius Marathon. Pierwszy regularny maraton odbył się 11 września 2004 roku. Na starcie stanęło wówczas ponad 200 zawodników. Od tego czasu impreza rozwinęła się w święto biegaczy bardzo pozytywnie przyjmowane przez mieszkańców Wilna. Świadczą o tym tłumy kibiców na Placu Katedralnym, czyli na starcie, oraz na całej trasie biegu. Od 2007 roku wileński maraton jest członkiem AIMS.

Ciekawa i urozmaicona trasa prowadzi wzdłuż rzeki Wilii przez dzielnice Zwierzyniec (Zverynas), duży piękny Park Zakręt (Vingio Parkas), potem wraca do Centrum. Końcówka trasy prowadzi przez klimatyczną jak Montmartre dzielnicę Zarzecze (Uzupis). Start i meta wszystkich biegów znajdują się na Placu Katedralnym.


Jeśli szukasz maratonów na Litwie, sprawdź ten link: https://www.maratomanija.lt/renginiai


Klajoklis maratonas

Na trasie biegu znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie – Merkinė, czyli miasto na Litwie, w Dzukijskim Parku Narodowym, u zbiegu rzek Merkis, Stangė i Niemna. Merkinė jest jedną z najstarszych osad na Litwie.


Kernave-Vilnius Trail

Wszystko zaczęło się od pomysłu połączenia malowniczym szlakiem XIII-wiecznej stolicy Litwy, Kernavė, z obecną stolicą, Wilnem (oba wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). 80% trasy prowadzi przez lasy, pozostała część trasy poprowadzona jest wzdłuż rzeki Wilii, łąk i małych wiosek. Bieg Kernave-Vilnius Trail jest najdłużej organizowanym biegiem ultra na Litwie.

Większość trasy przebiega przez obszary chronione Parku Regionalnego Neries, gdzie zobaczysz dziką przyrodę, wioski etnograficzne, starożytne kopce i oczywiście wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kernavė – historyczną stolicę Litwy. Wiele z tych terenów (kopce, doliny rzeczne, lasy dębowe) było uważanych przez Litwinów za święte w czasach pogańskich.


Trail Kuršių Nerija

  • Miejsce: Kłajpeda / Mierzeja Kurońska
  • Data: 19 października 2024 r.
  • Dystanse: 2 km, 10 km, 21 km, 30 km, 42 km, 50 km, 70 km, 104 km
  • Link do strony: https://trailkursiunerija.com/en/main/

Mierzeja Kurońska to pas ziemi o długości 98 km, który z jednej strony obmywany jest przez Morze Bałtyckie, a z drugiej przez wody Zalewu Kurońskiego. Mierzeja powstała z naniesionego przez wiatr piasku, który utworzył wydmowe wzgórza dochodzące nawet do 70 m wysokości. Wydmy stanowią ok. 10% powierzchni mierzei, a trzy czwarte wyspy porastają lasy sosnowo-brzozowe. Na tym unikalnym przyrodniczo terenie powstał park narodowy, a mierzeja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I właśnie na tych dzikich i szerokich plażach, malowniczych piaszczystych wydmach i lasach chroniących przed wiatrem organizowany jest Trail Kuršių Nerija.


Kaunas Marathon


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *