19 lutego 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4850 Views

Łemkowyna Winter Trail 2020.

Organizatorzy Łemkowyna Ultra Trail już po raz drugi zaprosili biegaczy na zimową odsłonę Beskidu Niskiego, czyli Łemkowyna Winter Trail. My natomiast zapraszamy na krótkie pogawędki z tymi, którzy już 22 lutego 2020 roku zmierzą się z 15- i 35-kilometrową trasą.

——————————————————————————————————————————-

Janusz Kostka

W pierwszej edycji Łemkowyna Winter Trail brałem udział pośrednio. Rano przed świtem sprawdzałem trasę i uzupełniałem oznaczenia, potem zabezpieczałem punkt z napojami rozgrzewającymi. W tym roku pobiegnę na dystansie 15 km.

Janusz Kostka na treningu w Beskidzie Niskim / fot archiwum prywatne

Trasa nie jest wymagająca – tak więc krótszy wariant to wymarzone miejsce na debiut zimowy. Las, niewielkie przewyższenia, no i widoki na Beskid Niski w gratisie. Co prawda to zima – tak więc wszystko może się zdarzyć, ale organizator zapewnia pełne (duże i ciepłe) zaplecze dla organizacji biegu (z sauną i jacuzzi włącznie). Jednak tegoroczna edycja raczej będzie przypominała koniec kwietnia niż środek zimy, więc obawy na bok. Winter ŁUT według mnie nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania – to, o czym musimy pamiętać to wyłącznie dobry ubiór i buty.

Co ja lubię w bieganiu zimą? Bieganie zimą nie ma minusów – pod warunkiem, że nie wali śniegiem prosto w twarz z prędkością, z jaką na początku trasy biegnie elita. Organizm się mniej poci, więc zabieramy mniej płynów. Odpowiednie buty – czyli zimą zawsze trailowe! i ciuchy, które zapewnią nam komfort termiczny – to wszystko. Dużo można by mówić na temat zmienności warunków i podłoża… ale to też sprowadza się tylko do ciuchów i butów.
Co mnie ciągnie w Beskid Niski? Ja jestem w tej komfortowej sytuacji, że co najmniej raz w tygodniu trenuję na trasie ŁUT. I każdemu to polecam 🙂 Przecież każdy może sprowadzić się na Podkarpacie …

——————————————————————————————————————————-

 Tymoteusz Majchrzak

Brałem już udział w zeszłorocznej edycji Łemkowyna Ultra Trail. Wybrałem się razem z żoną, która pobiegła krótszy dystans 15 km, ja biegłem 35 km (skrócony przez Orgów z 41 km). W tym roku oboje pobiegniemy na dystansie 15 km.

Tymoteusz Majchrzak na trasie Łemkowyna Winter Trail 2019 / fot. archiwum prywatne

Zima była mroźna, ale mało śnieżna i trasa przez to była szybka, ale też na odcinkach asfaltowych śliska. Trzeba było tam uważać i nawet ludziska z raczkami, kolcami zaliczali poślizgi. Łemkowyna w wersji zimowej utrzymuje mistrzowski poziom z jesiennych edycji, klimat jest niepowtarzalny. Koniec lutego to świetny termin, żeby startowo rozpocząć rok i dla tych, którzy ostro przepracowali zimę i dla tych, którzy budzą się dopiero z zimowego snu treningowego 🙂 Wszystkie trasy biegowe w Beskidzie Niskim i te z Łemkowyny i te z Ultramaratonu Magurskiego są świetne na debiuty w biegach górskich na wszelkich dystansach. Jest tu sporo biegania, znajdzie się też nie jedno sztywne podejście (Cergowa itp.), ale są one stosunkowo krótkie, tak żeby się nie zrazić do biegów górskich. Krótka trasa na Łemko Winter (w tym roku biegnę ten dystans wraz z żoną) w zasadzie nie wymaga wielkich przygotowań. 1-2 miesiące joggingu i śmiało można atakować, zachowując rozsądek i pamiętając, że większość załogi spędzi na niej ok 2h. Trasa długa 35 km to już kilka godzin zabawy w terenie, ale dla wszystkich, którzy na długim wybieganiu docierają do 20 km nie powinna być wielkim problemem.

Co do ubioru, najważniejsze to mieć to, czego wymagają organizatorzy, znają się na rzeczy i dobrze podpowiadają. Poza tym jak zwykle zimą metoda na cebulkę (wielowarstwowość) jest najlepsza, bo daje szansę na regulowanie sprawy po drodze. Warto nie przesadzać z nadmiernym ubieraniem, bo choć ciężko to przezwyciężyć, to stojąc na starcie wcale nam nie musi być ciepło. Lekki chłód jest wskazany – zniknie po pierwszych 500 m biegu. Warto mieć ze sobą wiatrówkę, która w razie draki termicznej może nas podratować. Co do sprzętu – kije to spawa według uznania, biegałem z nimi i bez nich też. Na Łemko Winter można je zabrać, ale przydadzą się chyba na dłuższej trasie. Na obu trasach plecaczki wskazane, zawsze łatwiej jest w nich pomieścić to i owo. Zimowe bieganie jest super bo jest nas mniej. Przypomina to kameralność ze starych czasów 🙂

Po 15 latach biegania, ukończonych 27 ultramaratonach nie walczę już z jakimiś wielkimi przygotowaniami. Pozostaję w lekkim, systematycznym joggingu i to mi wystarcza. Jeżeli biegasz 2-3 razy w tygodniu spokojnie możesz podchodzić do trasy długiej 35 km. Miejsce na debiut zimowy wymarzone 🙂
A Beskid Niski? Ja jestem zakochany. Kiedyś tak miałem z Bieszczadami. Ale te się zaludniły turystycznie. Tamta miłość nie rdzewieje, ale to Beskid Niski ma największe puste przestrzenie. Raj.

——————————————————————————————————————————-

Agnieszka Dudek

Brałam udział w ubiegłorocznej edycji, która była zarazem pierwszą edycją ŁUT w zimowej scenerii. Byłam wolontariuszem na głównej imprezie ŁUT jesienią – i gdy okazało się, że po Beskidzie Niskim można będzie pobiegać również zimą – to nie wahałam się ani chwili. W tym roku również pobiegnę na dystansie 35 km.

Agnieszka Dudek na trasie Łemkowyna Winter Trail 2019 /fot. Karolina Krawczyk

Trasa biegu jest bardzo urokliwa – jak przystało na Beskid Niski. W pamięć zapadło podejście na Cergową – wraz z bonusową panoramą z wieży widokowej. Kto by się tam spieszył, skoro jest tak pięknie! Łemkowyna Winter Trail to zdecydowanie bardzo dobre miejsce na zimowy debiut. 35 km potrafi zmęczyć, a równocześnie pozwala na w miarę spokojne ukończenie zawodów przez każdego ze startujących. Do startu nie przygotowywałam się jakoś specjalnie. Dużo czasu spędzam w górach, na co dzień jestem aktywna fizycznie i to wystarcza, aby w dobrej formie dotrzeć do mety.
Podczas biegania po górach – nie tylko zimą – trzeba być przygotowanym na to, że pogoda może się gwałtownie zmienić. Dodatkowo bieganie po śniegu, gdy nie jest on ubity i dobrze zmrożony – będzie wymagało od nas większej ilości energii, oraz dłuższego czasu spędzonego na trasie. Przygotujmy się pod kątem ubioru odpowiedniego na dłuższy pobyt w górach, a coś, co może nam dostarczyć energii na trasie (np. domowa chałwa) też nie zaszkodzi, gdy znajdzie się w plecaku. Bo to, że w plecaku górskiego biegacza nie może zabraknąć folii NRC, to oczywista oczywistość.
Co lubię w zimowym bieganiu? Najbardziej lubię… temperaturę 🙂 Dużo łatwiej biega mi się w niskich temperaturach niż podczas letnich upałów – choć nie można powiedzieć, żeby w tym roku zima nas rozpieszczała. A do Beskidu Niskiego ciągną mnie niezwykle urokliwe tereny, cisza, spokój – i permanentny brak zasięgu 😀

———————————————————————————————————————————————————————————————–

Jerzy Marcinkiewicz

Po 30 latach wróciłem do biegania biegiem w Poznaniu 11.11, ubiegłoroczna Łemkowyna Winter Trail była więc moim drugim startem, w nowym życiu, czyli debiutem. W tym roku wystartuję na dystansie 35 km.

Jerzy Marcinkiewicz / fot archiwum prywatne

Trasa piękna, urozmaicona i…chyba dobrze – prawie bez śniegu. Dla mnie najpiękniejszym jest widok strumyka, leśne ścieżynki i widoki ze szczytów…i oczywiście meta 🙂 To fajne miejsce na debiut, tym bardziej teraz, gdy wyżej leży śnieg, a niżej błoto, a na mecie tylu wariatów dopingujących każdego…i ten niesamowity spiker! A i chyba ważne, że nie ma zbyt dużych przewyższeń.
U mnie przygotowania były proste, przed Poznaniem nie zrobiłem żadnego treningu biegu ciągłego dluzszego niż 5 km, więc podstawa to wybieganie, dojście choć do 15 km BC w cross! Udało się, ale 2 tygodnie nie biegałem tuż przed Łemko-kontuzja. Starałem się przede wszystkim biegać po górkach, choć podczas biegu większość pokonywałem marszem. Oczywiście dobrze jest móc wcześniej trochę pobiegać po śniegu. Biegając zimą trzeba pamiętać, by nie zatrzymywać się na długo (nie ochłodzić organizmu) i biec na śniegu po śladach innych (można wpaść w głęboki śnieg).
Co do ubioru, to ubieram się lekko, ale dodatkowa koszulka i leginsy w plecaku, oczywiście zależy od dystansu, na 15 km nie brałem. Generalnie jestem ciepły chłopak, więc koszulka-długi rękaw, kurtka typ zimowy (gdy temperatura niższa niż +5°© bluza dresowa, leginsy, a gdy zimno x2 leginsy). Zabieram oczywiście wyposażenie podstawowe oraz kijki, picie, ale tylko 0.5l, rodzynki i coś z czekolady…
Co lubię w zimowym bieganiu? Generalnie w bieganiu uwielbiam to, że jestem szybciej na każdej górce i mogę łyknąć jeszcze jedną, a zimowe bieganie to pierwsze ślady na białym puchu i że widać dużo lepiej, bo nie ma liści… Beskidy oczywiście ciągnięcie mnie Wy! Ale też to, że jest tu mniej ludzi choć zaplecze duże, górki łagodniejsze i niższe, taki fajny klimacik, gdzie góral widząc ciebie nie myśli o dutkach…

———————————————————————

Krzysztof Gajdziński, organizator Łemkowyna Winter Trail

Krzysztof Gajdziński / fot. Manuel Uribe

Jak wygląda tegoroczna trasa? W dolinach na pewno można spodziewać się błota, którego zabrakło jesienią. Natomiast na górze, zalega wciąż sporo śniegu, więc Przymiarki oraz Cergowa na pewno będą zdominowane bielą. Jeśli tylko niebo nie będzie spowite chmurami, to z Przymiarek powinniśmy zobaczyć niesamowitą panoramę Beskidu Niskiego z Tatrami w tle. Aktualne prognozy pokazują duży opad w piątek i ujemne temperatury do południa w sobotę, a zatem powinno być naprawdę zimowo. Aktualny raport z trasy obiecujemy w czwartek wieczorem oraz w piątek na odprawie technicznej.
Szykując się do startu na pewno warto zabrać ze sobą nieco zapasu cieplejszych rzeczy – na Przymiarkach i Cergowej potrafi naprawdę mocno wiać, co w połączeniu z temperaturą prognozowaną na sobotnie przedpołudnie może okazać się naprawdę mrożącą mieszanką. No i wszystko wskazuje na to, że jak w roku ubiegłym, bardzo przydadzą się raczki. Dla tych, którzy nie dysponują takim sprzętem, będziemy mieli kilkanaście zestawów raczków Veriga w naszym sklepiku.

———————————————————————

Jak będzie podczas tegorocznej edycji Łemkowyna Winter Trail przekonamy się już w sobotę, 22 lutego.

A tymczasem zobaczcie jak pięknie było w 2019 roku!

Partnerem imprezy Łemkowyna Winter Trail jest województwo Podkarpackie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *