30 grudnia 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2964 Views

Justyna Czop: Tramuntana Travessa 2021 | Majorka

W dniach 3-4 grudnia 2021 r. na hiszpańskiej wyspie Majorka odbyła się kolejna edycja biegu Tramuntana Travessa. Pierwsze miejsce wśród kobiet na dystansie 115 km zajęła Justyna Czop. Zapraszamy na rozmowę z Justyną po biegu.


30.12.2021 r.

Monika Bartnik: Majorka to największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km. Wszystko wskazuje więc na to, że na początku grudnia –  biorąc udział w Tramuntana Travessa na dystansie 115 km z łącznym przewyższeniem 4500 m+ –  miałaś okazję „teoretycznie” przebiec wzdłuż całą wyspę. A jak poprowadzona jest trasa w praktyce? Jakie części wyspy zwiedzają na biegowo zawodnicy, którzy wybrali setkę?

Justyna Czop: Przez całą północno-zachodnią część wyspy przebiega pasmo górskie Tramuntana. Trasa biegu prowadzi więc przez całe pasmo górskie z północy na południe: z Pollenca do Andratx. W większości biegnie szlakiem GR221, który jest dosyć popularnym szlakiem turystycznym i wiele osób pokonuje go w ciągu kilku dni w formie trekkingu. Są jednak fragmenty – poza tym szlakiem – zdecydowanie bardziej techniczne i poprowadzone znacznie mniej uczęszczanym miejscami. Nie brakuje również wielu urokliwych miasteczek, takich jak Valdemossa czy Estellencs.

Z Majorki wróciłaś z 1. miejscem wśród kobiet. Gratulacje! Jak wyglądała rywalizacja na trasie? Czy od samego startu wiedziałeś, że to będzie dobry bieg, że wszystko ułoży się po Twojej myśli?

Justyna Czop: Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że mam jakiekolwiek szanse, żeby wygrać ten bieg. W najlepszym wypadku miałam cichą nadzieję na podium i zajęcie trzeciego miejsca. Znałam konkurencję, ponieważ nie był to mój pierwszy bieg na Majorce. Był to jednak mój pierwszy „duży” bieg ultra. Poprzednie ultra niestety nie poszło po mojej myśli – było to bieg na dystansie 70 km z łącznym przewyższeniem 5000 m+, w którym brałam udział sześć tygodni wcześniej. Do Tramuntana Travessa  podeszłam więc bez większych oczekiwań, a moim głównym celem było po prostu ukończenie i cieszenie się bieganiem w jednym z moich ukochanych miejsc.

Co prawda od samego startu biegłam na pierwszej lub drugiej pozycji wśród kobiet i czułam się naprawdę dobrze, nie wiedziałam jednak, jak bieg potoczy się w dalszej części. Nie chciałam się cieszyć dopóki nie byłam za 80/90 km. Do 90 km biegłam jako top 10 overall (mężczyźni i kobiety) więc czułam się naprawdę świetnie.

Co dla Ciebie na trasie było największym wyzwaniem?

Justyna Czop: Właściwie przez większość biegu czułam się naprawdę fantastycznie. Chyba najgorszym i najtrudniejszym momentem było wbieganie i zbieganie z ostatniego szczytu (s’Esclop) na trasie, który zlokalizowany jest pomiędzy 95-105 km. Był to bardzo techniczny teren, na którym właściwie nie było szlaku. Poruszanie się po nim, mając już ponad 90 km w nogach, było bardzo wymagające i powolne.

Czym Ciebie urzekła trasa Tramuntana Travessa? Co Ci się na niej najbardziej podobało?

Justyna Czop: Ze względu na pracę już od kilku lat część roku zawsze spędzam na Majorce, więc znam tamtejsze góry. Bardzo podobała mi się trasa, bo w większości była poprowadzona szlakami, po których można było biec. Był to w miarę łatwy i niezbyt techniczny teren, oczywiście poza kilkoma wyjątkami, o których już wspomniałam.

Gdybyś miał dać kilka wskazówek tym, którzy skuszą się pobiec setkę na Majorce po raz pierwszy – czym wyróżnia się trasa, co może na niej sprawić trudność? Na co trzeba być przygotowanym?

Justyna Czop: Trudnością może się okazać techniczny teren na ostatnim odcinku biegu. Zdecydowanie łatwiej byłoby biec tę trasę w przeciwnym kierunku, bo większość technicznego terenu pokonywałoby się na niezmęczonych nogach. I jest to możliwe, ponieważ co roku organizatorzy zmieniają kierunek trasy. W związku z bardzo obfitymi opadami deszczu trzy tygodnie przed biegiem, na trasie było też bardzo dużo wody i błota. Trzeba być więc przygotowanym na bieganie z mokrymi stopami większość trasy.

Komu polecasz start w Tramuntana Travessa? Czy to dobra trasa na debiut na takim dystansie czy też propozycja dla już doświadczonych ultra biegaczy?

Justyna Czop: Na pewno są łatwiejsze biegi niż Tramuntana Travessa, ale moim zdaniem nie jest to trudny bieg.  4500 m+ przewyższeń na takim dystansie nie jest zbyt wymagające, podbiegi są stosunkowo łatwe i przyjemne, teren w większości także bardzo sprzyjający. Na pewno plusem jest to, że bieg zaczyna się wieczorem, więc noc jest na początku biegu, a nie na końcu. Jednak z uwagi na to, że bieg był organizowany w grudniu, większość dystansu przebiegłam w nocy. 10 h w ciągu nocy i tylko 7 h w ciągu dnia.

Jaka jest Majorka oczami biegacza?

Justyna Czop: Jak już wspomniałam wcześniej, od kilku lat część roku spędzam na wyspie ze względu na pracę. Biegam po Majorce już od kilku lat, ale dopiero w tym roku zaczęłam brać udział w zawodach. W ciągu całego roku organizowanych jest mnóstwo biegów górskich na różnorodnych dystansach. Brałam udział w biegach 20/30/70/115 km. W większości z nich z reguły załapywałam się na drugie lub trzecie miejsce na podium. Majorka jest zdecydowanie warta rozważenia jako miejsce na górskie i biegowe wycieczki.

Czy mogłabyś polecić Czytelnikom runandtravel.pl ciekawe biegi, w których sama brałaś już udział?

Justyna Czop: Nie mam aż takiego dużego doświadczenia w biegach zorganizowanych, ponieważ – tak jak wspomniałam wcześniej – dopiero w tym roku zaczęłam brać w nich udział. Bardzo podobał mi się bieg Ultra Sierra Nevada na południu Hiszpanii, w którym startowałam w kwietniu. Podobał mi się także kolejny bieg na Majorce, w którym wzięłam udział, czyli Mallorca5000. To bieg, którego trasa wbiega na kilka z najwyższych szczytów wyspy (68 km i 5000 m+ przewyższeń). Trasa poprowadzona jest w większości po bardzo technicznym terenie i nie ma praktycznie żadnego płaskiego odcinka na całej trasie. Dla fanów trudnych podbiegów i zbiegów jest to bieg idealny!


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły.


Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *