W weekend, 9-10 marca zakończył się półroczny sezon cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Lublinie, Warszawie, Łodzi i Bydgoszczy. Wydarzeniem numer jeden był rekordowy wynik zwycięzcy bydgoskiego biegu – Maciej Megier pokonał 5-kilometrową trasę w czasie 14:16, co jest najlepszym wynikiem w historii cyklu.
Biegi CITY TRAIL odbywają się w formule Grand Prix, w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Jeden sezon to łącznie 50 biegów na przełajowych, 5-kilometrowych trasach. Aby cieszyć się z pamiątkowego medalu oraz brać udział w rywalizacji w klasyfikacji generalnej trzeba ukończyć minimum trzy biegi. Medale są rozdawane na ostatnich biegach sezonu, a także podczas oficjalnych podsumowań edycji.
Bydgoszcz
Niewątpliwie najciekawszym biegiem był ten rozegrany w niedzielę w bydgoskim Myślęcinku i choć to zaburza chronologię wydarzeń, od tych zawodów rozpoczniemy relację z weekendu.
Jeszcze przed startem było wiadomo, że będzie to bardzo szybkie bieganie – na linii startu pojawiło się bowiem kilku „mocnych” zawodników, a wśród nich autor rekordu wszechczasów CITY TRAIL – znakomity lekkoatleta, specjalista od 3000m z przeszkodami – Maciej Megier. Dobre warunki i rywalizacja przyniosły efekt w postaci fantastycznego wyniku – 14:16, który jest lepszy od poprzedniego rekordu CITY TRAIL o 2 sekundy! Autorem rekordu jest Maciej Megier, który pojawił się na CITY TRAIL w Bydgoszczy dwa razy – na początek sezonu – w październiku i na koniec – w marcu. Oba biegi okrasił rekordami cyklu, zapisując się w historii CITY TRAIL jako ten najmocniejszy.
Rywalizacja była dzisiaj na wysokim poziomie i widać to po wynikach – czterem zawodnikom udało się uzyskać czas poniżej 15 minut, co jest dobrym rezultatem na leśnej trasie. Porównując dzisiejszy bieg do jesiennego, kiedy to poprzednio ustanowiłem rekord CITY TRAIL, muszę wspomnieć, że w październiku byłem dwa tygodnie po dobrze przepracowanym obozie na Słowacji, natomiast dzisiaj biegałem od razu po zjeździe z obozu, który zakończyłem dokładnie trzy dni temu. Robiłem tam całkiem spory kilometraż, przez co nie byłem aż tak „świeży”. I to jeden z argumentów przemawiających za tym, że wynik ten z biegiem czasu na pewno można jeszcze wyśrubować. W 2024 roku planuję poprawić moje dotychczasowe rezultaty na bieżni i zrobić minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, na dystansie 3000m z przeszkodami. Do zobaczenia w kolejnym sezonie! – Maciej Megier, zwycięzca niedzielnego biegu w Bydgoszczy i autor najlepszego wyniku w historii CITY TRAIL
Drugie miejsce zajął Krzysztof Gosiewski, z czasem 14:36, który jest najskuteczniejszym biegaczem edycji 2023/2024, a trzeci był Mateusz Kaczmarek – jego wynik to 14:42. Warto dodać również wynik czwartego zawodnika – Jakub Tuleja minął metę w czasie 14:52. To jeden z najszybszych biegów w jedenastoletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL.
W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się Julia Koralewska (z czasem 16:48). W klasyfikacji generalnej zwyciężczynią okazała się Weronika Janeczek(czwarta zawodniczka niedzielnego biegu).
Na mecie biegu głównego zameldowało się 539 osób i jest to najlepszy wynik w edycji 2023/2024. Pełne wyniki dzisiejszego biegu głównego znajdują się >> TU. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 130 uczestników.
Lublin
Na mecie sobotniego biegu głównego zameldowało się 236 osób, a zwycięstwo odnieśli Michał Żuchowski (czas 16:40) i Katarzyna Falkowicz (wynik 19:51). W klasyfikacji generalnej cyklu triumfują wspomniany już Michał Żuchowski i nieobecna tym razem – Dominika Łukasiewicz.
Wielką wartością w CITY TRAIL są stali bywalcy. Są wśród nich tacy, którzy uczestniczą w cyklu od kilkunastu lat! Jak w wielkim skrócie wyglądał miniony sezon okiem jednego z takich Uczestników? Oto relacja Mirosława Ziółka (rocznik 1963).
„Start, błoto, drzewo, błoto, drzewo, drzewo, błoto, drzewo, drzewo…błoto, meta.” Tak w wielkim skrócie opisałbym trasę CITY TRAIL w Lublinie. To moja kolejna edycja CITY TRAIL. Startuję od grudnia 2013, czyli w zasadzie od początku organizacji tych biegów w Lublinie. Po miejscu w kategorii wygląda, że najlepsza. Pierwszy bieg odpuściłem. Pomogłem w organizacji – zająłem się herbatą i depozytami. No i obserwowałem rywali. Drugi termin to już start na poważnie. Wszystko szło zgodnie z planem, tylko sznurówka nie chciała współpracować. Ostatnie dwa kilometry leciałem z rozwiązanym butem. Drugi w wiekowej – 7 sekund za liderem. No trudno, trzeba było się pozbierać… i potrenować… wiązanie butów! Bieg trzeci i czwarty, tak jak powinno być. Zwycięstwa w kategorii. Myśl przewodnia: bieg ostatni, marcowy to formalność, pikuś, dam radę i co kto woli. Realizacja: prawie 50 sekund gorzej niż w lutym. Trochę ciężko mi się biegło, chociaż warunki były super. Analizę „porażki” przeprowadziła moja żona. „Przecież w czwartek oddawałeś krew!”. Bez wymówek pogratulowałem Sławkowi wygranej i trzeba szykować się do nowej edycji. – Mirosław Ziółek, jeden z uczestników biegów CITY TRAIL w Lublinie
Pełne wyniki sobotniego biegu głównego znajdują się >> TU. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 55 młodych sportowców.
Warszawa
Na mecie sobotniego biegu głównego w warszawskim Lesie Młociny zameldowały się 544 osoby, a zwycięstwo odnieśli Mariusz Giżyński(wynik 15:17)i Anna Bańkowska(z czasem 16:37), która tym samym zapewniła sobie triumf w końcowej klasyfikacji. W męskiej „generalce” najlepszym okazał się drugi zawodnik sobotnich zawodów – Krzysztof Wasiewicz.
3 tygodnie temu biegłam maraton w Sewilli, który był poprzedzony mocno przepracowanym okresem – m.in. na obozie w Kenii. I to właśnie na ten lutowy maraton szykowałam pierwszy szczyt formy w tym roku. Dzisiejszy wynik jest zadowalający, chociaż oczywiście żałuję, że tych kilku sekund do rekordu sprzed roku zabrakło. Ale przynajmniej mam motywację i jasny cel na kolejną edycję! Cieszę się, że wreszcie ukończyłam cykl, bo dotychczas biegałam tylko w pojedynczych zawodach i nigdy nie wywalczyłam pamiątkowego medalu. A tymczasem zaczęłam już kolejne przygotowania maratońskie – tym razem startuję w Łodzi, pod koniec kwietnia, by po raz kolejny powalczyć o minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Życzcie mi zdrowia! – Anna Bańkowska, zwyciężczyni cyklu CITY TRAIL w Warszawie w edycji 2023/2024
Pełne wyniki sobotniego biegu głównego w Warszawie znajdują się >> TU. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 277 uczestników.
Łódź
Na mecie niedzielnego biegu głównego w Łodzi zameldowało się 377 osób i jest to najlepszy wynik sezonu. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 138 młodych sportowców. Zwycięstwo w biegu głównym odnieśli Grzegorz Petrusiewicz (wynik 15:49) i Martyna Karolczuk(wynik 18:38). Pełne wyniki biegu głównego znajdują się >> TU. W klasyfikacji generalnej triumfatorów poznaliśmy już w lutym i są to nieobecni tym razem Maksymilian Zawiślak iBeata Klimek.
Oficjalne podsumowanie sezonu
Sezon CITY TRAIL kończy się oficjalnym podsumowaniem, podczas którego wręczane są nagrody oraz pamiątkowe medale (dla tych, którzy nie pojawią się na ostatnim biegu). 18 marca (poniedziałek) wydarzenie to odbędzie się w Łodzi (w Sklepie „Trucht”). 19 marca (wtorek) medale i nagrody będą wręczane w Lublinie – w Klubie GYM Lublin. Kolejnego dnia – 20 marca (środa) oficjalne podsumowanie sezonu odbędzie się w Warszawie (gospodarzem będzie Sklep Biegacza na Powiślu). 21 marca (czwartek) zakończenie edycji jest zaplanowane w Bydgoszczy (W Klubie Just Gym). Uczestnicy oficjalnych podsumowań sezonu będą mieli okazję przetestować buty marki On, która jest jednym z Partnerów Głównych CITY TRAIL.
W najbliższy weekend (16-17 marca) biegi CITY TRAIL odbędą się w Olsztynie i Trójmieście.
Informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl, a po ciekawostki warto zaglądać na profile CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie.
/informacja prasowa/