młoda kobieta biegnie ulicą

15 marca 2024 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 1909 Views

Co daje bieganie? Poznaj 10 korzyści biegania dla ciała i głowy!

Bieganie to jeden z najprostszych sposobów na uprawianie aktywności fizycznej. Nie ma większych wymagań co do sprzętu czy przestrzeni. Wystarczy lekka, przewiewna odzież oraz para wygodnych butów. Co daje bieganie? Poznaj 10 najważniejszych korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego, które zapewnia ten rodzaj aktywności fizycznej.


15.03.2024 r.

Czy bieganie jest zdrowe? 

Wiele osób zastanawia się, czy bieganie jest zdrowe. Odpowiedź jest prosta – tak! Jogging ma korzystny wpływ na nasz stan fizyczny, a także psychiczny. Co daje bieganie? Przede wszystkim wzmacnia całe ciało, poprawia wydolność i wytrzymałość, czy też wspomaga odchudzanie. 

Aby jednak liczyć na pełne korzyści z biegania, trzeba pamiętać o wielu kwestiach. Przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu. Potrzebne będzie prawidłowo dobrane obuwie do biegania, które zadba o zdrowie stóp i stawów skokowych. Trzeba też dbać o prawidłową technikę biegu. Dla większości ludzi bieganie to jednak jeden z najzdrowszych i najłatwiej dostępnych sposób na intensywny wysiłek fizyczny. 

Czy bieganie daje dodatkowe efekty?

W przypadku biegania efekty obejmują prawie całe ciało. Ten rodzaj aktywności fizycznej aktywizuje bowiem mięśnie od stóp do głowy, oraz układy wewnętrzne, odpowiadający za nasze zdrowie.

Bieganie a sylwetka — wpływ na wygląd ciała

Pierwszą i dla niektórych najważniejszą zaletą jest pozytywny wpływ biegania na sylwetkę. Bieganie pomaga w odchudzaniu, gdyż w trakcie wysiłku spalamy kalorie. Poza tym kształtuje sylwetkę po bieganiu także na inne sposoby.

Nasze ciało zmienia się także, dzięki temu, że poddajemy poszczególne partie mięśniowe zwiększonemu wysiłkowi. Bieganie sprawia, że sylwetka staje się bardziej umięśniona i kształtna. To dobry sposób na uzupełnienie treningu siłowego, gdy zależy nam na widocznych na pierwszy rzut oka efektach. 

kobieta biegnąca po mieście

Bieganie a odchudzanie — jak schudnąć dzięki bieganiu?

Czy bieganie a odchudzanie to pojęcia tożsame? Tak, zdecydowanie. Bieganie pozwala spalić wiele kalorii podczas jednego treningu i ułatwia utrzymanie deficytu kalorycznego, który jest kluczem do utraty masy ciała. To, jak dużo kcal spalimy, zależy oczywiście od tempa biegu i czasu jego trwania. Szacuje się, że około 45 minut biegu w tempie 5:00/km pozwala spalić ponad 550 kcal. 

Trzeba pamiętać, że sama aktywność fizyczna nie jest magicznym sposobem na odchudzanie. Zgubienie dodatkowych kilogramów nie będzie proste bez wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Pilnowanie kaloryczności posiłków, unikanie mocno przetworzonej żywności, a także dostarczanie wszystkich makro- i mikroskładników to klucz do odchudzania. Bieganie w procesie tracenia kilogramów wspomaga efekty, które wynikają ze zdrowego odżywiania. 

Bieganie a pośladki i uda — czy bieganie wyszczupla i ujędrnia?

Co daje bieganie kobietom? Zalet jest wiele. Zacznijmy od wyglądu. Kobiety zwracają uwagę na pośladki i uda. Podkreślmy, że jogging rzeczywiście wyszczupla i ujędrnia te partie ciała. Efekty biegania po 2 tygodniach potrafią już obejmować większą jędrność skóry, lekko odchudzoną sylwetkę i redukcję cellulitu. 

Bieganie a zdrowie psychiczne — endorfiny i relaks

Wpływ biegania na zdrowie obejmuje nie tylko jego fizyczny aspekt. Aktywność fizyczna ma też przełożenie na zdrowie psychiczne. Bieganie wyzwala endorfiny, które są zwane często hormonami szczęścia. Dzięki nim poprawia się nasze samopoczucie. Regularne wyjście nawet na krótką przebieżkę pozwala więc zredukować stres, a co za tym idzie – ryzyko depresji, czy innych chorób psychicznych. 

Bieganie pozytywnie wpływa także na pracę mózgu. Ten jest znacznie lepiej dotleniony, dzięki czemu poprawia się nasza pamięć i koncentracja. W dalszej perspektywie redukuje to ryzyko powstania na przykład choroby Alzheimera. 

Jest to też świetny sposób na wyciszenie się po trudnym dniu i wyładowanie nadmiaru energii. To bardzo metoda na radzenie sobie z nadmiernym stresem, z którym warto radzić sobie skutecznie

Codzienne bieganie — czy daje efekty?

Nie wiesz, czy do swojego życia wdrożyć codzienne bieganie? Efekty mogą zachwycać nawet jeśli treningi będą bardzo krótkie. Zaledwie 30-minutowy bieg poprzedzony odpowiednią rozgrzewką sprawi, że zobaczysz, co daje bieganie dla sylwetki już po kilku tygodniach. Regularny bieg ułatwi codzienne utrzymanie deficytu kalorycznego, który jest kluczem do utraty wagi. 

Jeśli zdecydujesz się na bieganie codziennie 5 km, efekty obejmą poprawę kondycji oraz wydolności organizmu, lepsze samopoczucie, czy też wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego. Regularny trening ułatwia także wdrażanie kolejnych zdrowych nawyków. Jednak jeśli nie masz czasu na codzienną rutynę biegową, 3-4 razy w tygodniu to będzie wciąż świetny wynik.

Bieganie a przeciwwskazania — kiedy uważać?

Pomimo tego, że ruch to zdrowie, bieganie ma kilka przeciwwskazań. Ta forma wysiłku fizycznego nie będzie dobrym pomysłem w przypadku osób z różnymi schorzeniami, szczególnie kości i stawów. Wśród przeciwwskazań do biegania trzeba wymienić:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • otyłość utrudniająca poruszanie się;
  • problemy ze stawami;
  • poważne infekcje lub kontuzje;
  • cukrzyca.

O ile choroby układu sercowo-naczyniowego wydają się oczywistym czynnikiem wykluczającym, to w przypadku otyłości – sprawa jest dyskusyjna. Taki stan zdrowotny określany jest przez WHO jako choroba i dotyczy osób, których BMI jest większe lub równe 30 kg/m2. Osoby otyłe mają bardzo obciążone stawy, a także inne układy w organizmie. Dlatego przed rozpoczęciem biegania muszą obniżyć swoją masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej w inny sposób. W innym wypadku trzeba liczyć się ze sporymi problemami ze stawami biodrowymi, kolanowymi i skokowymi. Dla nich alternatywą będzie np. długi i spokojny spacer.

Bieganie dla każdego – #RunYourWay według New Balance

New Balance wierzy, że bieganie to coś dla każdego. Nie trzeba być profesjonalistą, osobą stworzoną do zawodowego uprawiania sportu, by cieszyć się z biegania. Zgodnie z ruchem #RunYourWay każdy, kto biega, jest biegaczem. Nie liczą się jego motywacje, to jak biega, ile biega, czy jak szybko to robi. Najważniejsze jest, by biegać w zgodzie z samym sobą i własnym stylem. 

#runyourway Biegasz więc jesteś biegaczem

Co ważne bieganie nie jest sportem o wysokich wymaganiach. Aby rozpocząć treningi, wystarczy wygodna para butów do biegania. Jeśli zdecydujesz się na regularne przebieżki, efekty biegania po miesiącu z pewnością przekonają Cię do tego, by nie przestawać. To sport, który pozwoli Ci też poznać wielu pasjonatów takich jak Ty. Bez problemu znajdziesz partnerów na wspólne treningi biegowe, czy też poznasz lepiej swoją okolicę na własną rękę. 

Podsumowanie 10 korzyści biegania

Podsumowując, co daje bieganie. Taka forma aktywności fizycznej niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia oraz kondycji psychicznej. 

Najważniejsze zalety biegania to:

  1. Pomaga w uzyskaniu idealnej sylwetki
  2. Wzmacnia układ kostno-mięśniowy
  3. Zwiększa wydolność organizmu
  4. Poprawia działanie układu odpornościowego
  5. Poprawia samopoczucie
  6. Redukuje ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
  7. Poprawia dotlenienie organizmu
  8. Pobudza mózg ułatwiając utrzymanie sprawności umysłowej
  9. Pomaga w ćwiczeniu systematyczności
  10. Pozwala na poznanie swojej okolicy w aktywny sposób

Skutki biegania sprawiają, że to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o swoje ciało. Niezależnie od tego kim jesteś, ile masz lat, zacznij biegać jeszcze dziś. Potrzebujesz jedynie pary wygodnych butów do biegania i chęci, by zmienić swoje życie. 

(Artykuł sponsorowany)

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *