10 lutego 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4705 Views

Dolomiti Extreme Trail 2023 / Włochy 

W dniach 9-11 czerwca 2023 roku Dolomitach we Włoszech odbędzie się 10. edycja biegu Dolomiti Extreme Trail. Biegacze mają do wyboru pięć dystansów: 103 km, 72 km, 55 km, 22 km, 11 km.   

10.02.2023 r. 

Już od 10 lat cicha wioska Forno di Zoldo, położona w regionie Val di Zoldo we włoskich Dolomitach, podczas kilku czerwcowych dni robi się wyjątkowo gwarna. Dzieje się tak za sprawą dwóch lokalnych biegaczy: Corrado De Rocco, prezesa ASD Atletico Zoldo, oraz Paolo Franchiego. To oni przed laty postanowili pokazać innym biegaczom piękne i wymagające technicznie szlaki, po których biegali na co dzień. Dzięki nim – oraz przy wsparciu lokalnej społeczności – w 2013 roku odbyła się 1. edycja Dolomity Extreme Trail, w ramach której zorganizowano bieg na 53-kilometrowej trasie z przewyższeniem 3800 m+.  

  • W 2022 roku na starcie wszystkich dystansów w ramach DXT stanęło 1600 biegaczy z 51 państw. W 2023 roku DXT będzie obchodził swój jubileusz. 10. edycji imprezy towarzyszyć będzie hasło: „Dolomiti Extreme Trail: to coś więcej niż wyścig z czasem, to podróż w głąb siebie”.  
  • 10. edycja Dolomity Extreme Trail odbędzie się w dniach 9-11 czerwca 2023 roku. Słowo „Extreme” w nazwie nie jest wcale na wyrost. „Ekstremalnie trudny i ekstremalnie piękny!” to częsta opinia polskich biegaczy na mecie w Forno di Zoldo. Jeśli chcecie zmierzyć się z tym ekstremalnym biegowym wyzwaniem, zapisy na DXT trwają od 1 października 2021 r.
  • Dolomiti Extreme Trail to bieg ultra we Włoszech w Dolomitach, który wyróżnia się trudną i techniczną trasą, pięknymi widokami, świetną organizacją i gościnnością. Doceniają to polscy biegacze, którzy od kilku lat są liczną i wyróżniającą się grupą. W 2022 roku w DXT wystartowało ponad 60 zawodników z Polski. 
  • „Ekstremalnie trudny i ekstremalnie piękny”. My dodamy od siebie, że to już prawie polski bieg. Z roku na rok przybywa biegaczy z Polski, którzy chcą zmierzyć się ze szlakami Dolomitów i osiągają przy tym świetne wyniki. Lista polskich osiągnięć co roku się wydłuża. Do największych osiągnięć należy zwycięstwo Romana Ficka w 2021 roku na dystansie 103 km. Na najdłuższym dystansie 1. miejsce wśród kobiet dwukrotnie, w 2017 i 2022 roku, zajęła Marta Wenta. W 2018 roku na tym samym dystansie 2. miejsce zajęła Magdalena Bień. Magda wystartowała również w 2021 r. i na dystansie 72 km zajęła 2. miejsce. Ania Kącka w 2021 roku zajęła 1. miejsce na dystansie 55 km. Do listy polskich zwycięstw w 2022 roku kolejne dopisała Natalia Tomasiak, zajmując 2. miejsce na dystansie 55 km. 

Przeczytaj relacje z poprzednich edycji DXT:


Dolomiti Extreme Trail – DXT 103K 

Trasa: DXT 103k to słynna trasa, która okrąża Dolinę Val di Zoldo. Trasa biegu rozpoczyna się w otoczeniu pasma górskiego Spiz di Mezzodì i prowadzi aż do Pramper (1875 m n.p.m.) na terenie Parku Narodowego Dolomiti Bellunesi, gdzie w schronisku Pramperet znajduje się pierwszy punkt odżywczy. Jest to ok. 15 km biegu. Ze schroniska kontynuujemy bieg – a raczej wspinaczkę – wzdłuż podnóża szczytów Tamer – S.Sebastiano aż do jeziora Vach. Na tym odcinku trasa najdłuższego dystansu łączy się z trasą 53 km. Biegniemy aż do przełęczy Duran na 28,2 km biegu, gdzie w schronisku St. Sebastian (1605 m n.p.m.) znajduje się kolejny punkt odżywczy. To tutaj zaczyna się jeden z największych masywów skalnych rozwijający się w kierunku północnym wraz ze szczytami Moiazza i Civetta. Na biegaczy czeka ekscytujący widok efektownie prezentującego się masywu Wielkiej Civetty, który będzie im towarzyszył aż do schroniska Coldai (2135 m n.p.m.) na 43,8 km trasy. Kolejny etap prowadzi u podnóży odosobnionej i imponującej góry Pelmo aż do Passo Staulanza (1766 m n.p.m.), gdzie znajduje się punkt odżywczy (54 km). Kolejne punkty odżywcze to Zoppè di Cadore (1462 m n.p.m.) na 66 km biegu oraz w schronisku Talamini (1582 m n.p.m.) na 70 km biegu. Stamtąd biegacze docierają do Reinhold Messner Mountain Museum, które mieści się w forcie zbudowanym w okresie I wojny światowej, na szczycie Monte Rite (2181 m n.p.m.). To 76 km biegu z kolejnym punktem odżywczym. Na 90 km, w schronisku CaseraBosconero znajduje się kolejny, już 12 punkt odżywczy. Stamtąd – podziwiając Spiz di Mezzodi, czyli dwie góry stanowiące ukoronowanie doliny – przyrodniczą ścieżką Fagarè biegacze docierają do mety. 


Dolomiti Extreme Trail – DXT 72K 

Trasa: Trasa biegu rozpoczyna się dokładnie w tym miejscu jak dystansu 103 km – w otoczeniu grupy gór Mezzodi i prowadzi aż do Pramper (1875 m n.p.m.) na terenie Parku Narodowego Dolomiti Bellunesi, gdzie w schronisku Pramperet znajduje się punkt odżywczy. Jest to ok. 15 km biegu. Ze schroniska kontynuujemy bieg – a raczej wspinaczkę – wzdłuż podnóża szczytów Tamer – S.Sebastiano aż do jeziora Vach. Docieramy aż do przełęczy Duran na 30 km biegu, gdzie w schronisku St.Sebastian (1605 m n.p.m.) znajduje się drugi punkt odżywczy. To tutaj zaczyna się jeden z największych masywów skalnych rozwijający się w kierunku północnym wraz ze szczytami Moiazza i Civetta. Na biegaczy czeka ekscytujący widok efektownie prezentującego się masywu Wielkiej Civetty, który będzie im towarzyszył aż do schroniska Coldai (2135 m n.p.m.) na 43,8 km trasy. Kolejny etap prowadzi u podnóży odosobnionej i imponującej góry Pelmo aż do Passo Staulanza (1766 m n.p.m.), gdzie znajduje się punkt odżywczy (54 km). Następnie trasa biegnie u podnoża Monte Pelmo, czekają więc na nas jedne z najbardziej fascynujących i wyjątkowych widoków na Dolomity. Opuszczając pastwiska u podnóża Pelmo i trasę 103 km, zbiegamy w dół do przełęczy Tamai, gdzie na 62 km znajduje się kolejny punkt odświeżania. Następnie biegniemy do spektakularnego punktu widokowego – Monte Punta (66 km/ 1952 m+). 


Dolomiti Extreme Trail – DXT 55K 

Trasa prowadzi przez S.Sebastiano – Tamer w kierunku przełęczy Duran (1605 m n.p.m.) na 17-kilometrze biegu. To tutaj zaczyna się jeden z największych masywów skalnych rozwijający się w kierunku północnym wraz ze szczytami Moiazza i Civetta aż do Coladi (2135 m n.p.m.) na 27,5 km biegu, gdzie znajduje się punkt odżywczy. Kolejny etap trasy prowadzi u podnóży odosobnionej i imponującej góry Pelmo aż do Staulanza (1766 m n.p.m.) na 37 km, gdzie znajduje się punkt odżywczy. Po przejściu przez Tamai (1715 m n.p.m.) na 43,5 km (punkt odżywczy), szlak dociera do spektakularnego punktu widokowego Monte Punta (1952 m n.p.m.) na 47 km. Kierując wzrok na południe można podziwiać Bosco Nero i Spiz di Mezzodi.  


Dolomiti Extreme Trail – DXT 22K 

Trasa: Organizatorzy zapowiadają 22 kilometry zaskakujących odkryć – nie tylko skalistych ścian górskich, ale także małych, pięknych i unikatowych górskich wiosek. To trasa, która sprawi, że w kolejnym sezonie na pewno wybierzesz już dłuższy dystans w dolinie Val di Zoldo. Trasa zaczyna się w Forno di Zoldo i prowadzi wzdłuż starych szlaków mułowych. Ścieżkami docieramy do najpiękniejszych wiosek w dolinie. Pierwsza wioska to Pralongo, w której można znaleźć starą fusinelę. Stąd trasa prowadzi w górę do małego jeziora Vach, a następnie podąża stromo do zboczy Tamer – San Sebastiano, aby przeciąć trasę 103k, 72k i 53k. Przed osiągnięciem passo Duran trasa schodzi w dół do małej wioski Sottorogno. Wśród drewnianych tabiàs, kamiennych domów, małych kościołów, docieramy do wiosek Dont, Villa, Astragal, Casal, Pieve, Campo ze spektakularnym widokiem na szczyty otaczające dolinę. Jak piszą organizatorzy, „myśląc o trasie, jaką wybierzesz podczas kolejnej edycji DXT, dobiegasz do mety w Forno.   


Dolomiti Extreme Trail – DXT 11K 

Trasa: 11-kilometrowa trasa to bieg na lekko, bez obowiązkowego wyposażenia, które wymagane jest na dłuższych dystansach. Zupełnie „na lekko” poznamy więc smak Dolomitów – zarówno górskiej natury, jak i śladów dawnego i współczesnego życia. Start biegu znajduje się w Forno di Zoldo. Szlakiem docieramy do małych wiosek, ukrytych przed większością turystów, którzy generalnie pokonują dolną część doliny. Pierwszą wioską, do której dotrzemy jest Pralongo. Trasa prowadzi do Colcerver, gdzie znajdziemy idealne połączenie wspaniałych widoków z klimatem starych domów. Następnie kierujemy się do Calchera, które również jest pięknym świadectwem minionego życia. Trasa prowadzi potem w dół do Dont i tutaj ponownie łączy się z trasą 22 km. Czekają tutaj na nas drewniane tabià, kamienne domy, małe kościoły, które są prawdziwymi skarbami sztuki (wioski Villa, Astragal, Casal, Pieve, Campo).   


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *