12 sierpnia 2018 By GÓRY & ULTRA, Slider With 6285 Views

Kilian Jornet po raz szósty wygrywa Sierre-Zinal!

12 sierpnia 2018 r. w szwajcarskich Alpach odbył się jeden z najstarszych biegów górskich w Europie – Sierre-Zinal. To jednocześnie jeden z pięciu biegów zaliczanych do Golden Trail Series. Zawody już po raz szósty wygrał Kilian Jornet. Bartłomiej Przedwojewski z Salomon Suunto Team zajął 35. miejsce, a Marcin Rzeszótko z Buff Team miejsce 57.

12 sierpnia 2018 r. w szwajcarskich Alpach odbył się jeden z najstarszych biegów górskich w Europie – Sierre Zinal. Tegoroczne zawody odbyły się już bowiem po raz 45! To jednocześnie jeden z pięciu biegów zaliczanych do Golden Trail Series, czyli swego rodzaju biegowej Ligi Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana (Więcej o Golden Trail Series przeczytacie >>> TU). Tegoroczne zawody Sierre-Zinal były również trzecimi zawodami Pucharu Świata federacji World Mountain Running Association (WMRA), w ramach której odbywały się w tym roku Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim w Karpaczu.

Zawody rozgrywają się na dystansie 31 km z przewyższeniami 2200 m+ i są nazywane najszybszymi w ramach Golden Trail Series. Tegoroczną edycję Sierre Zignal wygrał Kiliana Jorneta, który przybył na metę w czasie 2:31:39. To jego szóste zwycięstwo podczas tych zawodów. Niestety, nadal nie zostaje pobity rekord trasy, który należy Jonathana Wyatt’a, który w 2o03 roku pokonał ten dystans w czasie 2:29:12. Drugie miejsce – z czasem 2:33:11 – należy do Roba Simpsona z Wielkiej Brytanii, trzecie – z czasem 2:33:18 – do Roberta Panina.

Publiée par Sierre-Zinal sur Dimanche 12 août 2018

Bartłomiej Przedwojewski na mecie pojawił się z czasem 2:48:31, zajmując tym samym 35. pozycję. Marcin Rzeszótko z czasem 2:56.23,3 zajął miejsce 57. A oto, co powiedział Bartek po starcie:

„Dzisiaj było strasznie ciężko. Niesamowicie mocne tempo na początku. Na podejściu trochę mnie przytkało i już myślałem, że nie ukończę tych zawodów, ale trochę mnie puszczało. Bardzo długo biegło się ponad 2300m n.p.m i to też mnie zabijało. Nigdy nie biegłem na takiej wysokości i myślałem, że lepiej to zniosę. Jedynie jestem zadowolony z końcówki, bo na mocno technicznym zbiegu wyprzedziłem kilku zawodników.”

Dzisiaj wielka lekcja pokory.Od początku biegu była walka. Na wielu płaszczyznach. Na pierwszych kilometrach walczyłem…

Publiée par Bartłomiej Przedwojewski Salomon Suunto Team sur Dimanche 12 août 2018

Pierwszą kobietą na mecie była Murigi Lucy Wambui z czasem 2:57:54. Nadal nie został więc pobity kobiecy rekord trasy, który od 2008 roku należy do Anny Pichrotovej (2:54:26), która jest jednocześnie czterokrotną zwyciężczynią wśród pań.

A jak przedstawia się zestawienie Golden Trail Series po zawodach Sierra Zinal?