Salomon Ultra Glide 3 – buty trailowe do biegania w terenie [recenzja]

Andrzej Gałązka
5 min. czytania

Zapraszam do zapoznania się z trzecią odsłoną modelu Salomon Ultra Glide 3 – butów stworzonych z myślą o biegaczach terenowych, którzy pokonują długie dystanse. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu, by każdy krok był lekki i pewny, nawet na najbardziej wymagających trasach.

Co nowego w Salomon Ultra Glide 3?

Salomon Ultra Glide 3 to już trzecia odsłona tego popularnego modelu. W porównaniu do swoich poprzedników, buty przeszły znaczącą metamorfozę zarówno pod względem konstrukcji, jak i zastosowanych nowoczesnych technologii, które podnoszą komfort i wydajność na każdym kroku.

Nowa podeszwa i większa amortyzacja

Pierwszą rzeczą, która od razu przyciąga wzrok, jest nowa podeszwa – teraz o 9 mm grubsza. Oznacza to 41 mm pod piętą i 35 mm pod palcami. Konstrukcja podeszwy, wykorzystująca połączenie dwóch pianek: Energy Foam oraz Energy Surge, zapewnia większą sprężystość i trwałość. Dzięki temu Salomon Ultra Glide 3 wpisuje się w obecny trend butów „maksymalistycznych”, oferujących najwyższy poziom amortyzacji i komfortu podczas biegu.

Bieżnik All Terrain Contagrip i nowa geometria podeszwy

Pozostając jeszcze przy podeszwie warto wspomnieć o bieżniku z szeroko rozstawionymi kołkami  i podeszwie zewnętrznej wykonanej ze znanej już mieszanki All Terran Contagrip. Nowością jest konstrukcja i nowa geometria podeszwy, która objawia się w „pofalowanym” kształcie z owalnymi zagłębienia. Ta konstrukcja – nazwana reliefSPHERE – ma dawać równomierny rozkład nacisku na stopę i lepiej tłumić wstrząsy.

Cholewka z recyklingu i dobra wentylacja

Cholewka butów Salomon Ultra Glide 3 została wykonana z innowacyjnej dzianiny Engineered Mesh, w której aż 50% materiałów pochodzi z recyklingu. Ta wytrzymała siateczka doskonale dopasowuje się do kształtu stopy dzięki swojej elastyczności, zapewniając jednocześnie odpowiednią wentylację. Zróżnicowany splot materiału pozwala na zwiększoną przewiewność w wybranych strefach, tworząc idealny kompromis między trwałością a oddychalnością. Dzięki temu cholewka gwarantuje komfort nawet podczas długich biegów w terenie.

Ochrona palców i system SensiFit

Jeśli już mówimy o solidności trzeba też wspomnieć o wzmocnieniu wykonanym z tworzywa znajdującym się w strefie palców i po bokach buta. To solidne zabezpieczenie niestety też obniża oddychalność, co możemy odczuć zwłaszcza podczas biegania w wyższych temperaturach. Za wcześniej wspomniane dopasowanie odpowiada technologia SensiFit, czyli konstrukcja cholewki zapewniająca dobre trzymanie stopy.

Szybkie sznurowanie Quicklace

Za ostateczne dopasowanie buta do nogi odpowiada system sznurowania Quicklace znany już z innych modeli butów Salomona. Jest to szybki system wiązania, w którym zamiast sznurowadeł używa się kevlarowych linek i małej plastikowej blokady. Całość po dopasowaniu chowamy w kieszonce umieszczonej w języku buta.

Test Salomon Ultra Glide 3 na trasie Chianti Ultra Trail

W butach biegałem w różnym terenie. Były to leśne ścieżki, szutrowe drogi czy beskidzkie szlaki. Najdłuższy dystans, jaki przebiegłem w Ultra Glide 3 jednorazowo miał ok. 46 km i był to maraton w ramach Chianti Ultra Trail. Znając trasę z ubiegłego roku i znając już trochę buty zdecydowałem się właśnie na „Glajdy”, które wydawały się być idealne na toskańskie szlaki. W tym roku jednak padało kilka dni przed biegiem i na trasie były zróżnicowane warunki. Podczas tego biegu miałem na trasie mokre trawiaste łąki, błotniste szlaki, fajne szutrowe drogi, ścieżki z kamieniami czy też korzeniami, ale i krótkie odcinki asfaltowe. Zaliczyłem też przeprawę przez górski potoczek. Na kilku zbiegach błoto było solidne, niemalże jak z Łemkowyny. Tu trzeba było pilnować się bardzo (zaliczyłem jedną glebę, przyznaję). Na mniejszym błocie było już całkiem dobrze. Plusem było na pewno szerokie rozstawienie kołków, dzięki czemu podeszwa szybciej oczyszczała się z błota. Mogę powiedzieć, że na tych odcinkach było lepiej niż się spodziewałem. 

Druga część trasy już nie miała raczej tyle błota. Były za to wąskie techniczne ścieżki, ale też przyjemne szutrowe leśne drogi, czyli teren, który Ultra Glide 3 lubi. Właśnie na takim dłuższym dystansie w pełni doceniłem główne zalety, czyli komfort i dużą dawkę amortyzacji, dzięki czemu mogłem w swoim (niezbyt szybkim) tempie pokonywać kolejne kilometry aż do mety. Buty nadawały się do solidnego prania, ale za to stopy były w stanie nienaruszonym, co zaliczam na duży plus.

Dla kogo są buty Salomon Ultra Glide 3?

Uważam, że jest to but na każdy dystans, z tytułowym Ultra włącznie. Przeznaczony dla osób, które cenią sobie miękkość, wygodę i dużą porcję amortyzacji pod stopami, tak by w pełnym komforcie przemierzać kolejne kilometry, czy to podczas zawodów czy wycieczek biegowych albo długich treningów w terenie.

Udostępnij ten artykuł