15 września 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1470 Views

Wojtek Szkoła: Ultra Kotlina 30 km [wskazówki przed startem]

„Zacznij spokojnie i nie „zabij” nóg na pierwszym bardzo szybkim zbiegu. Potem czeka na Ciebie długie podejście. Baw się przednio i podziwiaj jesień w górach”. Swoim doświadczeniem ze startu w UltraKotlina dzieli się Wojtek Szkoła, który w 2022 r. zajął 11. miejsce na dystansie 30 km.


15.09.2023 r.

Czym wyróżnia się 30-kilometrowa trasa w ramach UltraKotliny?

Wojtek Szkoła: Trasa UltraKotlina30 (w rzeczywistości około 33 km, 1200 m do góry, 900 m w dół), jest przede wszystkim szybka i poza ostatnim zbiegiem (pieszczotliwie nazywanym „lejem  po bombie”) nie ma żadnych trudności technicznych. Startujemy z Piechowic, a kończymy w Szklarskiej Porębie. 


Planujesz start w UltraKtolina? Zapoznaj się z prezentacją wszystkich dystansów imprezy, która odbędzie się w dniach 7-8 października 2023 r.


Na co trzeba być przygotowanym na trasie?

Wojtek Szkoła: Startowałem dwukrotnie (rok 2021 oraz 2022) na dystansie 30 km i podczas obu edycji pogoda była idealna do biegania (lekki przymrozek z rana oraz słońce). Natomiast musimy pamiętać, że zawody rozgrywane są na początku października i w przypadku opadów deszczu przed zawodami na trasie jest sporo miejsc, w których będzie błoto i kałuże. Trzeba się również liczyć możliwością opadów śniegu lub przymrozkami. 

Twoje największe wyzwanie na trasie?

Wojtek Szkoła: Sprawne pokonanie ostatniego zbiegu. Dwukrotnie biegłem na osiągnięcie czasu ok. 2 godziny 45 minut. O ile 95% trasy pokonywałem zgodnie z założeniami, to właśnie na ostatnim zbiegu traciłem najwięcej cennych sekund. Powalone drzewa, doły, nierówności to największe wyzwanie czekające na finishu biegu. 

Biegamy nie tylko dla wyzwań ale również przeżyć estetycznych. Czym urzekła mnie trasa?

Wojtek Szkoła: Prostotą oraz dostępnością. Jeśli również w tym roku dopisze pogoda, biegacze będą mogli podziwiać przepiękną rdzawą jesień w górach. 

Jakie wyposażenie zabrać na trasę?

Wojtek Szkoła: Oczywiście całe wyposażenie obowiązkowe. Dodatkowo w górach zawsze zalecam mieć kurtkę z kapturem (np. wiatrówka). Może ona szczególnie się przydać, kiedy wdrapiemy się na grzbiet i będziemy mijali Przedział (lubi tam wiać). Polecam również aplikację RATUNEK. 

Ze względu na szybki charakter trasy UktraKotlina30 nie polecam kijów biegowych, w moim odczuciu poza ostatnim zbiegiem lub na najbardziej stromym fragmencie podejścia, szybciej pobiegniemy bez nich. Jeśli jednak zdecydujecie się je zabrać, to bez obawy, że będziecie utrudniali innym biegaczom wyprzedzanie. Większość trasy to szerokie ścieżki i każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. 

Komu polecasz start w UltraKotlina30?

Wojtek Szkoła: Każdemu. Mam tu na myśli osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem w górach (ze względu na łatwość techniczną trasy). Asfaltowym „ścigaczom”, których powinna zachęcić szybka i łatwa technicznie trasa. Osobom, które chcą zweryfikować swój poziom sportowy (co roku na listach jest dużo mocnych krajowych biegaczy. Rekord trasy należy do Bartka Przedwojewskiego i wynosi 2 godziny 15 minut). Impreza jest świetnie zorganizowana, a wolontariusze na punktach wspaniali.

Czy start w UltraKotlina30 to dobry pomysł na debiut?

Wojtek Szkoła: Oczywiście! Jeśli jesteś gotowy na wysiłek trwający powyżej 3 godzin, to trasa zdecydowanie jest dla Ciebie. 

Co poradziłbyś tym, którzy wystartują po raz pierwszy?

Wojtek Szkoła: Zacznij spokojnie i nie „zabij” nóg na pierwszym bardzo szybkim zbiegu. Potem czeka na Ciebie długie podejście. Baw się przednio i podziwiaj jesień w górach.



Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *