25 maja 2024 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1260 Views

Zegama Aizkorri 2024

W niedzielę 26 maja 2024 o godzinie 9:00 wystartuje jedyny w swoim rodzaju bieg – Zegama Aizkorri.


25.05.2024

Zegama Aizkorri – bieg w Kraju Basków, o którym powiedzenie „kultowy” nie jest na wyrost. Piękne krajobrazy, nieprzewidywalna pogoda, techniczna trasa, a przede wszystkim kibice, tłumy kibiców na trasie, którzy swoim żywiołowym dopingiem tworzą niesamowitą atmosferę. Co roku na bieg przybywa ok. 30 000 widzów, którzy niestrudzenie kibicują od pierwszego do ostatniego zawodnika. Zjawisko to określane jest jako „baskijska gorączka”. Senne na co dzień miasteczko Zegama tego dnia staje się stolicą świata trailrunningu.

Zegama Aizkorri jest biegiem wchodzącym w skład Golden Trail World Series, w związku z tym na starcie co roku możemy zobaczyć najlepszych zawodników biorących udział w cyklu, jak też amatorów biegania z całego świata. O wielkiej popularności niech świadczy to, że na bieg rejestruje się ponad 13 000 tysięcy biegaczy, a dostępnych jest tylko 350 pakietów.

GoldenTrailSeries / Zegama-Aizkorri / Jordi Saragossa

Jak co roku biegacze pobiegną na tej samej trasie o długości 42 km i 2736 m+ przewyższenia, której najbardziej widowiskowym punktem jest Sancti Spiritu, gdzie na podbiegu gromadzą się niezależnie od pogody tysiące wiwatujących kibiców.

Rekord trasy

  • Rekord mężczyzn: 3:36:4o Kilian Jornet / 2022
  • Rekord kobiet: 4:16:43 Nienke Brinkman / 2022

Elita mężczyzn

W tym roku wszystkie oczy zwrócone będą na Kiliana Jorneta, który wraca do Zegamy po roku nieobecności spowodowanej kontuzją. Dotychczas na 11 startów 10 wygrywał. Do niego należy też dotychczasowy rekord trasy 3;36;40, ustanowiony w 2022 roku. Wśród rywali Kiliana wymieniany jest Hiszpan Manuel Merillas, który wygrał w bardzo trudnych warunkach ubiegłorocznej edycji oraz Polak Bart Przedwojewski czy Elhousine Elazzaoui z Maroka. Do grona faworytów zaliczani są też Kenijczycy Robert Pkemoi i Kevin Kibel, Robbie Simpson z Wielkiej Brytanii, Marcin Kubica z Polski, Hiszpanie Jan Margaret Sole i Aritz Egea.

Elita kobiet

Ubiegłoroczna zwyciężczyni Niemka Daniela Remus wraca z zamiarem powtórzenia dobrego startu. Będzie obecna też Caitlin Fielder z Nowej Zelandii, która była rok temu druga i trzecia Theres Leboeuf ze Szwajcarii. Walkę o zwycięstwo „na swoim terenie” zapowiada też Sara Alonso, która w 2022 roku zajęła 3 miejsce. Na liście faworytek jest też Dani Moreno z USA, Baskijka Malen Osa czy Sylvia Nordskar z Norwegii.

Prezentacja Elity będzie transmitowana w sobotę 25 maja o godz. 17:30 na kanale YouTube >> Golden Trail Series

Live

Golden Trail Series / Zegama-Aizkorri / Martina Valmassoi

LIVE relacja z trasy 

Na kanale YouTube >> Golden Trail Series 

Na stronie >> Golden Trail Series 

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *