22 listopada 2018 By TRAVEL With 9462 Views

10 rzeczy, które musisz zrobić w Trieście. Krótki przewodnik po mieście.

6 stycznia 2019 roku na urozmaiconych ścieżkach płaskowyżu Carso (Kras), położonego na pograniczu Włoch i Słowenii, nad Morzem Adriatyckim, odbędzie się czwarta edycja imprezy biegowej La Corsa della Bora. Wyjazd na bieg to dobra okazja do poznania Triestu, portowego miasta w północno-wschodnich Włoszech.

Triest – portowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, stolica regionu Fruli-Wenecja Julijska – położony jest na wzgórzach Carso nad Morzem Adriatyckim, w bezpośrednim sąsiedztwie słoweńskiej granicy. Miasto, z racji swego położenia, ma bardzo ciekawą i burzliwą historię. Wystarczy wspomnieć, że Triest w swoich początkach był rzymską kolonią, następnie wchodził w skład Cesarstwa Bizantyjskiego. Kolejnymi władcami miasta byli Frankowie, Niemcy, Wenecjanie, Habsburgowie. Za czasów Austro-Węgier Triest był jednym z ważniejszych ośrodków cesarstwa. Po I wojnie światowej miasto zostało przyłączone do Włoch. W historii Triestu był jeszcze epizod jugosławiański po II wojnie światowej. Od 1954 roku Triest jest znowu we Włoszech. Ze swoim austro-węgierskim dziedzictwem i faktem, że miasto było świadkiem złotej ery końca XIX wieku, Triest może poszczycić się wieloma ważnymi muzeami i teatrami, jest miejscem prawdziwie wielokulturowym i wieloreligijnym. Co więc zobaczyć w Trieście? Gdzie spróbować lokalnych potraw? Gdzie napić się prawdziwej włoskiej kawy? O rekomendacje poprosiliśmy organizatorów biegu La Corsa della Bora oraz portale www.promotrieste.it i www.discover-trieste.it.

10 rzeczy, które musisz zrobić w Trieście

1. Pospaceruj wokół Piazza Unità d’Italia

Plac Piazza Unità d’Italia / fot. www.discover-trieste.it

Piazza Unità d’Italia to główny plac miasta, znajdujący się tuż obok nadmorskich bulwarów. Tu znajdują się piękne kamienice i pałace, najważniejsze urzędy oraz najsłynniejsze kawiarnie Caffè S. Marco, Caffè Tommaseo i Caffè degli Specchi. Uwaga: Koniecznie zaczekajcie na zachód słońca na Molo Audace. Więcej informacji >>> TU.

2.  Odwiedź wzgórze San Giusto

Colle di San Giusto / fot. www.discover-trieste.it

Colle di San Giusto (wzgórze San Giusto) jest historycznym centrum Triestu. Właśnie tam znajdują się rzymskie ruiny i miejsce, w którym miasto ma swoje korzenie. Już w I wieku istniała na wzgórzu rzymska bazylika. W XIV i XV wieku wzniesiono fortecę, a miasto otoczono murami. Zlokalizowana na wzgórzu Katedra San Giusto jest głównym katolickim budynkiem religijnym w mieście. Więcej informacji >>> TU.

3. Odwiedź Zamek Miramare

Zamek Miramare / fot. www.discover-trieste.it

Zamek Miramare w Trieście to budowla wzniesiona w latach 1856-1870 na cyplu skalistego przylądka nad samym brzegiem morza. Cypel wykupił w połowie XIX w. arcyksiążę Maksymilian Ferdynand, brat cesarza Franciszka Józefa. Właśnie tutaj postanowił wybudować zamek swoich marzeń. Niestety ukończenia budowy nie dożył – został zastrzelony, a jego żona postradała zmysły. Do dziś krąży legenda, że kto spędzi noc w zamku, źle skończy. Zamek otoczony jest parkami z unikatową roślinnością, rzeźbami oraz oczkami wodnymi. Możemy również odwiedzić palmiarnię, miniaturowy zamek i ogród botaniczny. Więcej informacji >>> TU.

  • Muzeum w Zamku czynne jest od października do lutego w godzinach od 8.00 do 16.00, a od maja do września w godzinach od 8.00 do 19.00.
  • Zapraszamy na stronę Zamku Miramare >>> TU.

4. Odwiedź najważniejsze budowle religijne

Katedra San Giusto / fot. www.discover-trieste.it

Warto odwiedzić takie budowle jak m.in. Katedrę San Giusto, Synagogę, Nicolò, San Spiridione, Ewangelicki Kościoła Luterańskiego. Listę budowli religijnych w Trieście znajdziecie >>> TU.

5. Pospaceruj śladami znanych pisarzy

James Joyce / Grand Canal

Jeżeli jesteście miłośnikami literatury Jamesa Joyce, warto wybrać się na spacer po mieście śladami pisarza. Joyce spędził w Trieście 12 lat i to właśnie tutaj powstały jego największe dzieła, w tym najbardziej znany „Ulisses”. Pomnik pisarza to naturalnej wielkości postać w kapeluszu, pod muszką, która przechodzi nad mostem Canale Grande. Więcej o Canale Grande przeczytacie tutaj >>> TU. Warto również zajrzeć do kamienicy na ulicy San Nicolo, gdzie mieszkał pisarz i oczywiście do muzeum >>> TU. 

Muzeum poety Italo Svevo / fot. www.discover-trieste.it

Muzeum poety Italo Svevo / fot. www.discover-trieste.it

W Trieście warto również odwiedzić księgarnię, w której w okresie międzywojennym prowadzony był antykwariat Libreria Antiguaria Umberto Saba. Kierował nim jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich triesteńczyk Umberto Saba (1883-1957). Zaraz obok księgarni stoi pomnik pisarza. Swoje miejsca w mieście – w tym muzeum i pomnik (postać pisarza stoi zamyślona przy brzegu chodnika na Piazza Hortis, w cieniu drzew) – ma również Italo Svevo (1861-1928), wielka postać literatury i poezji włoskiej.  Zapraszamy na stronę muzeum pisarza >>> TU.

6.  Odwiedź jaskinię Grotta Gigante (Giant Cave)

Grotta Gigante (Giant Cave) / fot. www.discover-trieste.it

Grotta Gigante (Grand Cave) wpisana jest do Księgi Rekordów Guinnessa jako jaskinia turystyczna z największą na świecie salą. Wystarczy podać imponującą wielkość jaskini: jedna z sal jaskini ma 98,5 m wysokości, 167,6 m długości i 76,3 m szerokości. Maksymalna głębokość osiągnięta na trasie przez zwiedzających wynosi 101,1 m. Więcej informacji o gorcie>>> TU

7. Spróbuj prosciutto cotto, czyli włoskiej suszonej szynki w postaci gotowanej z musztardą i chrzanem.

8. Spróbuj wyjątkowych panierowanych sardynek.

Sardoni panai (panierowane sardynki) / fot. www.discover-trieste.it

9. Kieruj się czerwonymi strzałkami, a trafisz do tratorii („Osmiza”) z lokalnymi produktami.

Osmiza / fot. www.discover-trieste.it

Osmizza – charakterystyczny zwyczaj dla płaskowyżu Carso, polegający na otwieraniu prywatnych domów na krótkie okresy, celem sprzedaży turystom specjałów lokalnej kuchni, zwłaszcza win, serów i wędlin. Produkty proponowane są zarówno do sprzedaży na wynos, jak i spożycia na miejscu.

10.  Jeżeli trafisz na odpowiedni dzień… poczuj wiatr Bora 🙂

fot. P.Maurizio / Promo Triest

Bora scura (bora ciemna) to nazwa używana na włoskim wybrzeżu południowego Adriatyku dla określenia chłodnego i wilgotnego wiatru wiejącego od strony morza. Z nazwą tego wiatru łączy się nazwa biegu – Las Corsa della Bora.

Posmakuj Triest!

  • W restauracji Siora Rosa w przystępnych cenach zjeść można lokalne potrawy >>> TU
  • Antica Trattoria Suban – dosyć droga, ale bardzo dobra restauracja z tradycyjnymi włoskimi potrawami. Koniecznie trzeba spróbować „fusi con gallina” (makaron z pieczonym kurczakiem i sosem) lub „stinco con patate in tecia” (golonka z ziemniakami).  Więcej informacji o restauracji >>> TU.
  • Antico Caffè San Marco  – tutaj napić się można prawdziwego włoskiego espresso. W kawiarni tej bywał sam James Joyes >>> TU
  • Galateria Zampolli – tutaj zjecie najlepsze włoskie lody >>> TU
  • Do DaPino warto wpaść na włoską pizzę >>> TU

Informacje o biegu La Corsa della Bora znajdziesz >>> TU

Wywiad z organizatorem Tommaso Mottoni przeczytasz >>> TU

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *