21 stycznia 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 782 Views

Riaño Trail Run 2019. Etapowy bieg górski w Hiszpanii

W dniach 21-23 czerwca 2019 r. w północnej Hiszpanii w prowincji Leon odbędzie się kolejna edycja 3-etapowego biegu górskiego Riaño Trail Run. W ciągu trzech dni biegacze będą mieli do pokonania ok. 91 km z łącznymi przewyższeniami ok. 7000 m+/ 6850 m-.

Nazwa biegu Riaño Trail Run pochodzi od nazwy miasteczka Riaño , malowniczo położonego nad sztucznym górskim jeziorem i otoczonego górskimi szczytami Parku Narodowego Picos de Europa. Riaño Trail Run jest biegiem wchodzącym w skład Spain Ultra Cup. W biegu można startować indywidualnie lub w parach.

Widok z Riaño na El Picon / fot. Diego Winitzky

W ciągu trzech dni biegacze będą mieli do pokonania ok. 91 km z łącznymi przewyższeniami ok. 7000 m+/ 6850 m-. Trasy poszczególnych etapów mają ok. 30 km, 39 km i 23 km i prowadzone są przez tereny Parku Narodowego Fuentes Carrionas y Fuente Cobre – Montaña Palentina, Parku Regionalnego Picos de Europa i Regionalnego Parku Montañas de Riaño y Mampodre. W ramach imprezy odbywa się również bieg ciągły Riaño Open na dystansie 48 km.

„Po pięciu godzinach podróży Riaño wita nas obłędnymi widokami. Zachodzące słońce w otoczeniu pięknych gór leżących w jednym z najstarszych parków narodowych Hiszpanii i Europy – Picos de Europa – powala z nóg… Jak bardzo góry te powalają – niektórych dosłownie, innych swoim pięknem w przenośni – przyjdzie nam się przekonać podczas kolejnych trzech dni biegu. Swoim widokiem zachwycają jednak nie tylko górskie szczyty, ale i jezioro, które okazuje się sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym na początku lat 80. XX wieku w celu kontroli powodzi i wytwarzania energii hydroelektrycznej. Zachwyt nad pięknem jeziora mąci więc nieco świadomość, że pod jego powierzchnią znajduje się zalane „Stare” Riaño… Tymczasem parkujemy w „Nowym” Riaño przed Riaño Camp.” To fragment naszej relacji z ubiegłorocznej edycji Riaño Trail Run, w której wzięliśmy udział wraz ze zwycięzcami naszego konkursu: Magdaleną Czechoską, Anetą Ściubą, Przemysławem Barnowskim i Jaromirem Krzyszczakiem.
Całą relację z Riaño Trail Run 2018 + zdjęcia + filmy z każdego etapu biegu znajdziesz >>> TU

Riaño Trail Run

Etap pierwszy

Aneta Ściuba i Jaromir Krzyszczak / fot. Diego Winitzky

Data: 21 czerwca 2019 r. (piątek)
Dystans: 29,9 km
Start: 9.00 / Valverde de la Sierra
Meta: Boca de Huérgano
Limit czasu: 8 godzin
Punkty kontrolne: CP1 – Refugio de Mazobre (10.6 km) – 12.00, CP2 – Refugio (15.7 km) – 13.30, CP3 – Refugio Los Pandos (24,7 km) – 16.00.

Aneta Ściuba i Jaromir Krzyszczak: „Pierwszego dnia czułam się jak małe dziecko, które pierwszy raz przyszło do wesołego miasteczka… dosłownie. Było tak pięknie, że chwilami szłam z otwartą z wrażenia buzią. Poza tym, chyba nie dowierzałam, że organizator „puścił” bieg w takim miejscu. Pierwszy etap charakteryzował się tym, że praktycznie cała trasa poprowadzona była poza szlakami. Wspinaliśmy się więc chwilami po prawie pionowych skałach, uważając na lecące z góry kamienie, przechodziliśmy po wąskich graniach, przeskakiwaliśmy przez osuwiska po ogromnych kamieniach, brodziliśmy po podmokłych łąkach, wspinaliśmy się po śniegu albo biegliśmy przez zbocza porośnięte żółtymi kującymi krzewami, które drapały całe ciało, bo oczywiście pomiędzy nimi również nie było szlaku… To była niesamowita przygoda!”. 

Całą rozmowę z Anetą Ściubą i Jaromirem Krzyszczakiem, którzy wzięli udział w Riaño Trail Run 2018 i zajęli 4. miejsce wśród teamów mieszanych przeczytasz >>> TU  

Etap drugi

Magdalena Czechoska / fot. Diego Winitzky

Data: 22 czerwca 2019 (sobota)
Dystans: 38 km
Start: 9.00 / Caín de Valdeón
Meta: Oseja de Sajambre
Limit czasu: 9 godzin
Punkty kontrolne: CP1 – Mirador del Tombo (14 km) – 13.00, CP2 – Refugio de Vegabano (28,5 km) – 16.30.

„Punktualnie o 7.45 busy z biegaczami wyruszają na start drugiego etapu Riaño Trail Run (38 kim i 3.081m+/2.818m- przewyższeń), który tym razem zlokalizowany jest w samym centrum Parku Narodowego Picos de Europa – w pięknej hiszpańskiej wiosce Caín de Valdeón, będącej jednocześnie miejscem początku wielu szlaków turystycznych. Serpentyna za serpentyną, wąską trasą tylko na jeden pojazd, busy z biegaczami pną się w górę… Za chwilę wspinać zaczną się również sami biegacze. Przed nimi już na 5 kilometrze szczyt El Picon (1800 m. n.p.m), który „przesieje” nie tylko najsłabszych.”

Całą relację z Riaño Trail Run 2018 przeczytasz >>> TU

Etap trzeci

Przemysław Barnowski / fot. Diego Winitzky

Data: 23 czerwca 2019 (niedziela)
Dystans: 22,7 km
Start: 10.00 / Salamon
Meta: Riaño
Limit czasu: 5 godz
Punkty kontrolne: CP1 – Horcadas (14 km) – 12.30.

Przemysław Barnowski: „Wyobrażeń nie miałem żadnych. Riaño Trail Run było dla mnie, tak jak mówiłem wcześniej, nagrodą. Nagroda miała być przygodą, a przygód wcześniej nie weryfikuję. Skoro w najwyższych polskich górach mam sporo pobiegane, to co mnie mogło zaskoczyć? Okazało się jednak, że całkiem sporo. Po pierwsze, bieg ma w nazwie słowo „Trail”, a powinien mieć „Skyrunning”, gdyż trasa wielokrotnie przebiegała po mocno eksponowanych szczytach. Po drugie, były też bardzo ostre zbiegi, które pozwolę sobie porównać do zejścia z Przełęczy Krzyżne w stronę Murowańca, z tym, że trasa była wytyczona prosto w dół, bez żadnych zakosów. Ba, nie było nawet szlaku! Były tylko kamienie, czasem piargi, czasami śnieg, trawa, po prostu wszystkiego po troszku. Ze zbiegami był jeszcze jeden kłopot na pierwszym etapie. Większość nie nadawała się do zbiegania. Kamienie w wielu odmianach, kosodrzewina różnej wysokości i ostrości, metrowe dziury w ziemi na trawiastych łąkach skutecznie zniechęcały do nabierania prędkości. Tak naprawdę tylko na początku i końcówce można było wyprostować nóżkę na zbiegu.”

Całą rozmowę z Przemysławem Barnowskim, któr wziął udział w Riaño Trail Run 2018 przeczytasz >>> TU

Opłata startowa

  • Indywidualnie: 199 € – pierwsze 50 pakietów / 225 € – kolejne 50 pakietów
  • Zespołowo (2 osoby): 375 € – pierwsze 50 pakietów / 400 € – kolejne 50 pakietów

Jaromir Krzyszczak / fot. Diego Winitzky

Riaño Open

Data: 23 czerwca 2019 (niedziela)
Dystans: 48 km
Start: Lario /godz. 7.00
Meta: Riaño
Limit czasu: 10 godzin
Punkty kontrolne: CP1 – Camino de Lois (14,5 km) – 10.30, CP2 – Salamon (25.3 km) – 12.30, CP3 – Horcadas (40 km) – 15.00.

Opłata startowa: 40 € – pierwsze 100 pakietów / 50 € – kolejne 100 pakietów

Riaño Camp

Riaño Camp, czyli namiotowe miasteczko biegaczy podczas Riaño Trail Run / fot. Diego Winitzky

Integralną częścią Riaño Trail Run jest Riaño Camp, gdzie mogą mieszkać biegacze startujący w biegu etapowym. Camp położony jest na terenie miejscowego ośrodka sportowego. Każdy uczestnik ma do swojej dyspozycji namiot z dmuchanym materacem oraz dostęp do łazienki i pryszniców. Na terenie campu jest też jadalnia, gdzie od czwartku wieczorem do niedzieli biegacze wspólnie jedzą posiłki.

Cena za Riaño Camp: 130 € noclegi od czwartku wieczorem do poniedziałku + Food Pack wyżywienie od czwartku wieczorem do niedzieli.

Cena tylko za Food Pack, dla tych którzy nie chcą korzystać z campu – 120 € (wyżywienie od czwartku wieczorem do obiadu w niedzielę).

Dla osób przylatujących do Madrytu istnieje możliwość wykupienia przejazdu na trasie Lotnisko Madryt – Riaño – Lotnisko Madryt w cenie 50 €. Wyjazd z Madrytu 20 czerwca 2019 r. o godz. 16.00. Powrót z Riaño 24 czerwca 2019 r. godz 8.00. Przejazd trwa około 5 godzin.

  • Strona Riaño Trail Run >>> TU
  • Fan page Riaño Trail Run >>> TU
  • Instagram Riaño Trail Run >>> TU
  • Twitter Riaño Trail Run >>> TU

ZDJĘCIA Z RIANO TRAIL RUN 2018 OBEJRZYSZ >>> TU

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *