8 sierpnia 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 943 Views

Kilian Jornet i Maude Mathys po raz kolejny wygrywają Sierre-Zinal 

7 sierpnia 2021 r. odbyła się w Szwajcarii 48. edycja biegu Sierre-Zinal, który jest jednocześnie częścią dwóch dorocznych cykli zawodów Golden Trail World Series oraz World Mountain Running Assocation World Cup. Po raz kolejny zwycięzcami zostali: Kilian Jornet oraz Maude Mathys.


8.08.2021 r.

7 sierpnia 2021 r. odbyła się w Szwajcarii 48. edycja biegu Sierre-Zinal, który jest jedynym biegiem będącym jednocześnie częścią dwóch dorocznych cykli zawodów – Golden Trail World Series oraz World Mountain Running Assocation World Cup. Po raz kolejny zwycięzcami zostali: Kilian Jornet oraz Maude Mathys. 

Start mężczyzn Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

Start mężczyzn Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

Bieg górski Sierre Zinal odbywa się w spektakularnej scenerii Val d’Annivers, w samym sercu Alp Szwajcarskich. Wyjątkowa trasa poprowadzona od Sierre do Zinal pozwala podziwiać otoczenie pięciu czterotysięczników: Weisshorn (4506 m n.p.m.), Zinalrothorn (4221 m n.p.m.), Obergabelhorn (4073 m n.p.m.) Matterhorn ( 4478 m n.p.m.) i Dent Blanche (4357 m n.p.m.), dlatego trasa Sierre Zinal nazywana jest często „la course des cinq 4000”.

W ciągu 48 edycji Sierre Zinal ugruntował swoją pozycję jednego z najważniejszych wyścigów górskich – nie tylko z uwagi na długą historię, która sięga 1974 roku, ale także ze względu na piękno trasy. To również bieg niezwykle popularny wśród biegaczy (4000 zarejestrowanych każdego roku) i gromadzący światową elitę tego sportu, która co sezon przyjeżdża, aby ścigać się w sercu kultowego alpejskiego pasma górskiego Europy.

Start kobiet Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

Start kobiet Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

W 2021 roku – podobnie jak w 2020 r. – biegacze, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, mogli wziąć udział w rywalizacji w ciągu miesiąca. Do szwajcarskiego Sierre zaproszono elitę biegaczy.

7 sierpnia 2021 r. na linii startu stanęło więc nieco ponad 200 biegaczy, którzy ruszyli na trasę o godz. 10.45 oraz około 80 biegaczek, które wystartowały 15 minut wcześniej – o godz. 10.45. 


Kilian Jornet i Maude Mathys po raz kolejny wygrywają Sierre-Zinal

Kilian Jornet po raz dziewiąty wygrywa Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

Kilian Jornet po raz dziewiąty wygrywa Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

Zwycięzcą biegu Sierre-Zinal już po raz 9 został Kilian Jornet. 30 km z łącznym przewyższeniem 2200 m+ pokonał w czasie 2:31:44. Niestety nie udało mu się pobić własnego rekordu trasy z 2019 roku, który wynosi 2:25:35. Na trasę wyruszył razem z Rémi Bonnet i Petro Mamu, aby za chwilę biec już sam. Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Wygrana w Sierre-Zinal jest dla mnie zawsze marzeniem. Chcę wszystkim podziękować za czas spędzony tutaj i do zobaczenia za rok.

Wśród kobiet – z czasem 2:46:03 – wygrała już po raz trzeci Maude Mathys z teamu Salomona. Szwajcarka pobiła własny rekord trasy z 2019 roku, który wynosił 2:49:28. W 2019 r. pobiła rekord trasy, który wcześniej należał przez 11 lat do Anny Pichrtovej). W tym roku Maude wygrała Maraton Mont Blanc i Olla de Nuria, zwyciężyła także w Mistrzostwach Europy w Biegach Górskich 2019.

Maude Mathys po raz trzeci wygrywa Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

Maude Mathys po raz trzeci wygrywa Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

Podczas tegorocznej edycji Sierre-Zinal – pierwszy raz w historii biegu, a przypomnijmy, że impreza odbyła się już po raz 48. – pierwsza kobieta przybiegła na metę przed pierwszym mężczyzną. Kobiety startują 15 minut wcześniej, ale nigdy zwyciężczyni nie przybiegła pierwsza. Aż do 7 sierpnia 2021 r. Maude Mathys witała na mecie Kiliana Jorneta była na mecie minutę przed katalońskim biegaczem!

Maude wita Kiliana na mecie Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

Maude wita Kiliana na mecie Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

Maude już od samego startu ruszyła mocno pod górę i szybko powiększała przewagę nad pozostałymi biegaczkami. Przed startem obawiała się o swoje zdrowie, ponieważ tydzień wcześniej miała problemy z sercem.

Maude Mathys na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

Maude Mathys na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

Dzisiaj czułam się znacznie lepiej i bardzo mnie to uspokoiło. W ubiegły weekend miałem trochę palpitacji i obawiałam się, że na zbiegach znowu się powtórzą. Na mecie powiedziała: To szaleństwo! Mogę powiedzieć, że to ja czekałam na Kiliana! Myślałam, że Kilian dopadnie mnie tak jak zrobił to w 2019 roku. Kiedy jednak spojrzałam na zegarek, już wiedziałam, że będę miała genialny czas na finiszu!

Maude jako liderka rankingu Golden Trail World Series będzie teraz mogła spokojnie przygotowywać się do Wielkiego Finału:  Zrobię sobie teraz porządną dwutygodniową przerwę z rodziną. Wiem, że jestem w świetnej formie, ale chcę mieć taką samą kondycję na finale w El Hierro w październiku, więc muszę odpocząć i rozpocząć nowy trening cykl.

Drugie miejsce wśród kobiet – z czasem 2:48:58 – zajęła Holenderka Nienke Brinkman. I była to naprawdę wielka niespodzianka, bo nawet sami organizatorzy nie wiedzieli, kim jest ta biegaczka.

Nienke Brinkman na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

Nienke Brinkman na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

To naprawdę niesamowite! Nie spodziewałam się, że będę tak blisko czołowych biegaczy. Dałam z siebie wszystko i jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. Wykonałam dobrą pracę na podbiegach, potem trochę walczyłam. Nie widziałam już przed sobą Maude, ale dałam z siebie wszystko na zbiegach i udało mi się zrobić naprawdę dobry wynik. 

Nienke Brinkman – po tym zaskakującym również dla niej samej drugim miejscu – zastanawia się teraz, czy nie kontynuować startów w Golden Trail Series, aby zakwalifikować się do El Hierro, gdzie odbędzie się Wielki Finał: Nie wiem, co robić… pomyślę o wyjeździe do Niemiec i Skyrhune. Po tym wyniku może warto!

Trzecie miejsce wśród kobiet – z czasem 2:55:23 – zajęła Francuzka Anaïs Sabrié, która finiszowała nieco ponad dziewięć minut za Maude Mathys.

Anaïs Sabrié na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Sargaossa

Anaïs Sabrié na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Sargaossa

Jestem bardzo szczęśliwa! To był naprawę wspaniały wyścig. To bieg, który kocham. Poziom tutaj jest naprawdę bardzo wysoki i właśnie to sprawia, że chcesz przekroczyć swoje granice, przekroczyć samego siebie. Nie wiem, kim jest dziewczyna, która skończyła na drugim miejscu, ale ma za sobą naprawdę niesamowity wyścig. Kiedy minęła mnie na podejściu, pomyślałam na początku, że to Blandine (BLANDINE L’HIRONDEL, która ostatecznie zajęła 4. miejsce – red.).  i  ma sensu jej ścigać, zobaczę, czy uda mi się ją złapać później. Okazało się, że to dziewczyna, której nie znam i na koniec okazała się trochę lepsza! 

Po raz kolejny drugie miejsce wśród mężczyznz czasem 2:32:26zajął Robbie Simpson z Wielkiej Brytanii reprezentujący Adidas Terrex. Pierwszy raz drugie miejsce zajął w 2018 r. Podczas tegorocznej edycji walkę o miejsce na podium podjął w drugiej części biegu.

Robbie Simpson na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

Robbie Simpson na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

Na początku nie czułem się zbyt dobrze, więc zacząłem ostrożnie. Biegnąc myślałem, że nie ma sensu zatrzymywać się na punktach i uzupełniać wody do bidonów, bo będzie mnie to obciążać. Piłem więc wodę ze strumieni i tak zarządzałem moim wyścigiem. W drugiej części poczułem się lepiej, więc mogłem dogonić chłopaków z przodu. Kiliana nie widziałem przed sobą na trasie, ale pomyślałem, że jeśli będę cisnął, to mogę stanąć na podium.

Niespodziankę zrobił wszystkim Włoch – Cesare Maestri z Team Nike Trail, który – z czasem 2:33:51 – zajął 3. miejsce wśród mężczyzn.

Cesare Maestri na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

Cesare Maestri na trasie Sierre-Zinal 2021 / fot. Jordi Saragossa

To niesamowite! Nie spodziewałem się, że będę na tak wysokim poziomie jak inni biegacze tutaj. Jestem bardzo szczęśliwy! Muszę podsumować ten start z moim trenerem, ponieważ może byłoby ciekawie zmienić plan na drugą część sezonu i spróbować zakwalifikować się do wyścigów, które pozostały w Golden Trail World Series. 


Pierwsza piątka mężczyzn Sierre-Zinal 2021

Pierwsza piątka mężczyzn Sierre-Zinal 2021 / fot. MartinaValmassoi

Pierwsza piątka mężczyzn Sierre-Zinal 2021 / fot. MartinaValmassoi

 1. KILIAN JORNET (Hiszpania– SALOMON) : 02:31:44
 2. ROBBIE SIMPSON (Wielka Brytania – ADIDAS TERREX): 02:32:26
 3. CESARE MAESTRI (Włochy – TEAM NIKE TRAIL): 02:33:51
 4. LENGEN LOLKURRARU (Kenia – RUN2GETHER): 02:34:28
 5. DAVIDE MAGNINI (Włochy – SALOMON): 02:34:38 (+68 pts)

Pierwsza piątka kobiet Sierre-Zinal 2021

 

Pierwsza piątka kobiet Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

Pierwsza piątka kobiet Sierre-Zinal 2021 / fot. Martina Valmassoi

 1. MAUDE MATHYS (Szwajcaria – SALOMON): 02:46:03
 2. NIENKE BRINKMAN (Holandia): 02:48:58
 3. ANAÏS SABRIÉ (Francja – MATRYX): 02:55:23
 4. BLANDINE L’HIRONDEL (Francja – HOKA ONE ONE): 02:59:08
 5. TERESIAH KWAMBOKA OMOSA (Kenia – RUN2GETHER): 02:59:28

 

 • Następnym biegiem w ramach Pucharu Świata WMRA jest Krkonossky Half Marathon, który odbędzie się 15 sierpnia w Czechach.
 • Następnym biegiem – piątym już etapem –  w ramach Golden Trail World Series jest Chiemgautrail, który odbędzie się 4 września w Niemczech (Bawaria). Bieg zastąpi Pikes Peak w kalendarzu GTWS 2021 ze względu na obecne ograniczenia zdrowotne.

 


World Cup

Wyścigi w ramach World Cup odbywają się od czerwca do października 2021 roku w 8 krajach.

 • Do wyboru jest 12 lokalizacji zawodów i 16 wyścigów w 3 kategoriach: short uphill; classic mountain race; long mountain race.
 • Biegacze mogą brać udział w dowolnej liczbie wyścigów, a za swoje pozycje końcowe otrzymują punkty. Ich 7 najlepszych wyników w wyścigach Pucharu Świata liczy się do ostatecznego rankingu.
 • Format punktacji ma charakter kumulacyjny. Pozycje końcowe w wyścigu Pucharu Świata WMRA wahają się od 100 punktów za pierwszy do 1 punktu za 30. miejsce. Istnieją oddzielne zawody dla mężczyzn i kobiet, a zawodnicy muszą wziąć udział w co najmniej dwóch wyścigach, aby zostać uwzględnieni w ostatecznych rankingach.
 • Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.wmra.info
 • Kalendarz biegów organizowanych w ramach World Cup znajdziecie na stronie: https://www.wmra.info/calendar/2021-major-events
 • Więcej informacji o każdym biegu znajdziecie na stronie https://www.wmra.info/news/latest-news-from-the-wmra/847-world-cup-2021-races

Aktualnymi mistrzami świata są Sarah McCormack i Andrew Douglas.


World Mountain Running Ranking

World Mountain Running Association stworzył World Mountain Running Ranking. To przejrzysty i łatwy do zrozumienia system klasyfikacji, który dostarcza sportowcom, organizatorom biegów, sponsorom i wszystkim zainteresowanym fanom biegów terenowych informacje o tym, kto jest w danym momencie najlepszym biegaczem górskim.


World Mountain Running Association

World Mountain Running Association (dawniej ICMR) powstała w 1984 roku. Od tego czasu corocznie odbywają się międzynarodowe zawody, w których startują najlepsi biegacze górscy na świecie, zarówno w kategorii seniorów, jak i juniorów (U20). Od 1985 do 2008 roku odbywały się one pod jurysdykcją IAAF.

Dziś WMRA organizuje również zawody dla biegaczy Masters / Veteren oraz dla zawodników poniżej 18 roku życia. Odbywają się Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich (World Cup of Mountain Running) oraz Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich Długodystansowych (World Cup of Mountain Running). Począwszy od 2021 roku we współpracy z IAAF, Trail Runnings International Association (ITRA) i International Association of Ultra Running (IAU) odbędą się połączone Mistrzostwa Świata, zapowiadające nową erę dla WMRA. Celem WMRA jest promowanie zawodów biegowych organizowanych w miejscach z piękną naturą w tle oraz sportowców w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności.

Począwszy od swoich pierwszych dużych międzynarodowych zawodów w 1985 roku, WMRA zorganizował do tej pory 37 mistrzostw świata i 22 puchary świata.


Portal runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem mediowym cyklu Pucharu Świata w biegach górskich WMRA World Cup 2021

Zdjęcie główne: Kilian Jornet / Sierre Zinal / Golden Trail Series / fot. Jordi Saragossa

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *